berichten 7 In memoriam J. Ooms Op Nieuwjaarsdag 1988 overleed op 71-jarige leeftijd de heer J. Ooms, voormalig hoofd van de afdeling Topo- grafen van de Topografische Dienst. Hij werd, na zijn middelbare school- opleiding, al jong te werk gesteld bij de Meetkundige Dienst van de Rijks- waterstaat in Delft en was werkzaam op de rekenkamer. Prof. dr ir W. Schermerhorn, die toen nog hoofd van de Meetkundige Dienst was, gaf zijn medewerkers de gelegenheid om kolleges te volgen aan de Technische Hogeschool, afdeling Geodesie. De heer Ooms heeft ook van die gelegen heid gebruik gemaakt en volgde de kolleges in landmeetkunde en foto- grammetrie. De uren, welke daarvoor verzuimd werden, moesten wel 's avonds of 's nachts worden inge- haald. Dit was mogelijk omdat men bij de Meetkundige Dienst in de afdeling Fotogrammetrie werkte in een drieploe- gensysteem. Gedurende de mobilisatie in 1939-'40 was hij in militaire dienst en na het einde van de Tweede Wereldoorlog werd hij opnieuw opgeroepen en was tot december 1950 werkzaam als lucht- machtofficier bij de afdeling Dienst- plicht op het Ministerie van Defensie. Hierdoor kwam hij in kontakt met de Topografische Dienst in Delft en werd hij op 1 december 1950 in dienst geno- men als adjunkt-chef van de afdeling Topografen. Op 1 november 1954 werd hij tot chef benoemd en volgde de heer Y. Steenstra op, die toen met pensioen ging- De heer Ooms heeft zijn werk met en- thousiasme verricht en heeft zijn steentje bijgedragen aan de totstandko- ming van de kwaliteit en betrouwbaar- heid van de topografische kaart. Ook de hoogtemeting behoorde tot zijn taak. In verband hiermee en met zijn werkzaamheden bij de Meetkundige Dienst heeft hij mede bijgedragen aan de totstandkoming van de Hoogtekaart van Nederland 1:10.000. De Meetkundi ge Dienst levert namelijk hiervoor de vele hoogtecijfers, terwijl de verdere afwerking in de handen ligt van de To pografische Dienst. Om zijn kennis nog meer te verbreden, volgde hij in de jaren zestig gedurende drie jaar kolleges fysische geografie en kartografie aan het Geografisch Insti- tuut van de Rijksuniversiteit Utrecht en legde verschillende examens af. Mede door dit kontakt heeft men bij de To pografische Dienst later geografen, met specialisatie kartografie, bij de afdelin- gen Topografen en Kartografie in dienst genomen. Ook aan de generalisatie voor de kaart 1:50.000 heeft hij veel aandacht gege- ven. Hij ijverde er vooral voor om to pografen, met veel terreinervaring, met dit werk te belasten. Bij de diskussies over de kaartinhoud wist hij met veel verve zijn standpunt te verdedigen en men moest met goede argumenten komen om hem, als dit no- dig bleek, tot een andere overtuiging te brengen. Na zijn pensionering in 1981 bleef hij nog enkele jaren in Delft wonen, maar het hart van hem en zijn vrouw trok toch naar het oosten van het land. Zij besloten om in Nijverdal een fijn huis te betrekken. Zijn Delftse vrienden kon hij echter niet vergeten en regelmatig kwam hij in Delft terug en maakte dan altijd ook nog een ritje naar het Strand en de Noordzee, waar hij zo van hield. In de laatste jaren kreeg hij wat last met zijn gezondheid. Het lopen werd moeilijker, wat hij zonder veel moppe- ren verwerkte. Totdat hij omstreeks half december 1987 hoorde dat hij lij- dende was aan een ongeneeslijke kwaal. Gelukkig heeft hij maar een kort ziekbed gehad, waardoor hem wellicht veel lijden is bespaard. Zijn begrafenis vond onder grote belangstel- ling plaats op 6 januari in Hel- lendoorn. L. van Zuijlen In memoriam M. Dansen Op 21 februari 1988 overleed Rinus Dansen. Onverwacht, ook voor hen die al op de hoogte waren van de ziek- te waarmee hij de laatste tijd heeft ge- worsteld. De instelling, die hij daarbij toonde, was die zoals wij in de profes- sionele kartografische wereld zo goed van hem kenden: knokken voor een goede zaak en met het vertrouwen er goed uit te komen. Nadat Rinus Dansen aanvankelijk werkzaam was als foto-lithograaf en grafisch ontwerper, kwam hij op 23 mei 1955 bij de Rijks Geologische Dienst (RGD) als tekenaar. Ruim tien jaar later bekroonde hij deze funktie met de aanstelling als hoofd van de nieuw ingestelde Afdeling Kartografie van de RGD. Achttien jaar lang zette hij zieh in die funktie in voor de geologi sche kartering in Nederland en leverde

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 9