werd medegedeeld dat men er nog steeds van uit gaat de definitieve versie van het Kartografisch Vakwoordenboek in September gereed te hebben. Na de bespreking van de diverse werk- groepaktiviteiten werd overgegaan tot het agendapunt Bestuursmutaties. Reg lementair aftredend waren de heren M.A.G. Bos, M.A. Damoiseaux en P.W. Geudeke. Tevens had de heer P. Mills te kennen gegeven om per- soonlijke redenen te willen aftreden. Zowel de heer Bos als de heer Geude ke stelden zieh herkiesbaar. De heer Damoiseaux gaf er de voorkeur aan om, na een zittingsperiode van acht jaar, terug te treden. In de vakature Damoiseaux was door het bestuur de heer J.A.M. Smeulders, werkzaam bij het Kadaster in Apeldoorn en voorzit- ter van de Werkgroep Kartografische Reproduktietechniekenvoorgedragen Voor de vakature Mills was door het bestuur geen voordracht opgesteld. Aangezien er binnen de daarvoor in de Statuten gestelde termijn geen tegenkan- didaten waren aangemeld, werden de heren Bos, Geudeke en Smeulders door de vergadering bij akklamatie verkozen verklaard. Het vertrekkende bestuurslid Damoiseaux werd door de voorzitter bedankt voor het vele door hem verzet- te werk ten behoeve van de vereniging en voor de vriendschappelijke wijze waarop hij binnen het bestuur gefunkti- oneerd had. Namens de vereniging werd de heer Damoiseaux vervolgens een stukje Gouda aangeboden. In het agendapunt Mededelingen van de voorzitter werd een overzicht gege ven van de geplande aktiviteiten in 1988. Als voomaamste punt kwam hierbij naar voren de lustrumviering op 22 en 23 September aanstaande in En- schede. De lustrumviering zal aanslui- ten bij het ook in Enschede georganiseerde kongres Eurocarto VII. Een aktiviteit welke in 1988 helaas geen doorgang zal kunnen vinden is die van de jaarlijkse Studiedagen. Het bestuur is er dit jaar niet in geslaagd een team van de grond te krijgen dat de organisatie van deze dagen op zieh zou kunnen nemen. Onduidelijk is nog in hoeverre hier sprake is van een een- malig verschijnsel, of dat toch gevreesd moet worden dat het organiseren van meerdaagse aktiviteiten in de toekomst regelmatiger problemen zal opleveren. Het bestuur gaat zieh beraden over de mogelijkheden om een aanzienlijk gro- ter aantal leden aktief bij de vereniging te betrekken, danwel op het vinden van een andere, eenvoudiger formule voor meerdaagse verenigingsaktiviteiten Door het bestuur werd in 1987 een kommissie ingesteld, welke een advies aan het bestuur diende op te stellen aangaande de wijze waarop de vereni ging om zou moeten gaan met het in- stituut 'erelidmaatschap'. De kommissie heeft inmiddels haar werkzaamheden afgerond, maar het bestuur is nog niet toegekomen aan een bespreking van de ingediende voorstellen. In de kontakten met de zuster- verenigingen heeft ook in 1987 weinig schot gezeten. Wel zijn de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie en de Kring voor Remote Sensing inmiddels een federatief verband aangegaan. Dit federatieve verband Staat in principe open voor andere verenigingen. Een tweede internationale aktiviteit op het gebied van de kartografie is voor- zien voor 1989. Dan zal van 25 juni tot 1 juli het International Congress on the History of Cartography plaatsvinden. Rondom dit kongres zullen een viertal grote kartografische tentoonstellingen worden ingericht in diverse Nederland se musea. Tenslotte heeft het NVK-logo in 1987 een face-lift ondergaan en is er sinds kort ook een stropdas met NVK-logo beschikbaar. Tijdens de rondvraag werd door mw Van Slobbe een dringend beroep gedaan op de sekretarissen van de werkgroepen en het NVK-bestuur atten- ter te reageren op de schriftelijke ver- zoeken van de redaktie van het KT om opgave van geplande aktiviteiten. De heer Rieff vroeg of er al iets be- kend was over de kosten voor deelna- me aan de lustrumaktiviteiten. Voorzitter Bos antwoordde dat de be- groting nog niet definitief was, maar dat gerekend moest worden op een prijs van plusminus 130,- voor het to tale programma. Mw Clement-van Alkemade informeer- de naar het programma voor de Zo- merkursussen. Door de Werkgroep Kaartbeheer werd bekendgemaakt dat deze werkgroep voor 1989 een zomer- kursus 'Kaartbeschrijving' in voorberei- ding heeft. De heer Lievaart vroeg of de in gang gezette afslanking van het overheidsap- paraat ook gevolgen had voor het ni- veau van de ambtelijke kartografie in Nederland. Door verschallende sprekers werd aangegeven dat vrijwel alle instel- lingen in meer of mindere mate de ge volgen van de afslankingsoperatie ondervinden. Mw Clement-van Alke made vroeg aandacht voor de gei'so- leerde positie waarin een kaartbeheerder kan komen te verkeren als gevolg van de steeds verder gaande bezuinigingen op beschikbare gelden en personeel. De Werkgroep Automatisering werd door de heer Hoeboer gevraagd vooral aandacht te besteden aan het in grote kring bekend maken van de mogelijk heden van reeds beschikbare software- pakketten. Namens de werkgroep werd geantwoord dat hiervoor zeker aan dacht is. Het is, in verband met het beschikbaar moeten hebben van vol- doende hardware, uit organisatorisch oogpunt zeer moeilijk praktika te orga niseren voor grotere groepen. Plannen voor een zomerkursus worden binnen de werkgroep op dit moment op hun haalbaarheid onderzocht. De heer Van Kampen deelde mede dat de Rijksplanologische Dienst ten be hoeve van de introduktie van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening, een pre- sentatiesysteem heeft ontwikkeld op PC. Dit systeem zal in de körnende maanden aanwezig zijn op verscheidene plaatsen in Nederland en tevens wor den gedemonstreerd tijdens de körnen de lustrumviering. Aangezien er verder geen punten aan de orde werden gesteld, werd de verga dering door voorzitter Bos om 12.00 uur gesloten. J. Russchen Verslag middagprogramma Algemene Ledenvergadering 24 maart 1988 Ongeveer 80 leden waren gebleven cq gekomen om over De kartering van het historisch landschap in Nederland een viertal voordrachten en een expositie te hören en te zien. Prof. J.A.J. Vervloet opende de rij met een körte schets van het begin en de organisatie van het historisch- geografisch onderzoek zoals dat sinds 1974 bij de Stichting voor Bodemkarte- ring (Stiboka) te Wageningen wordt ge daan. Een onderzoek dat zieh aanvankelijk alleen op de vormen in het landschap richtte (en deze voor be- paalde peildata trachtte te rekonstrue- ren), maar dat na verloop van tijd ook de funkties van de landschapselementen daarbij betrok en de historische ont- wikkeling wil laten zien. De resultaten van dit onderzoek hebben een voor de inrichting van het land schap beleidsondersteunende funktie. Dit geldt zowel voor het algemene on derzoek dat zijn beslag moet vinden in een kaartserie 1:50.000, als voor de di verse deelstudies die ad hoc en in op- dracht van instanties worden verricht. Voor de kartografische produkten waar in dit onderzoek resulteert worden al lerlei legenda's ontwikkeld. Daarbij probeert men tot een eigen vormgeving te komen en een begrijpelijkheid te 8 KT 1988.XIV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 10