juridisch? Het blijft moeilijk, de beeld- taal, en voor de ontwikkeling van een dergelijke nieuwe en zeer gekompli- ceerde legenda moet tevoren veel en zorgvuldig worden nagedacht. M. Kok Aangezien van de meeste aktiviteiten welke in 1987 hebben plaatsgevonden reeds een uitgebreid verslag is versehe nen, danwel binnenkort zal verschij- nen, zal in dit jaarverslag worden volstaan met een meer summiere weer- gave van de diverse verenigingsaktivi- teiten. Algemene Ledenvergadering 1987 De Algemene Ledenvergadering 1987 werd, in aanwezigheid van 38 leden, gehouden op 24 maart in het Maritiem Museum 'Prins Hendrik' te Rotterdam. Een volledig verslag van deze vergade- ring is gepubliceerd in het Kartogra- fisch Tijdschrift 1987.XIII.2. Een van de meest in het oog springen de besluiten was de oprichting van de Werkgroep Automatisering in de Karto- grafie. Tijdens de vergadering werd (met de handschoen) afscheid genomen van het aftredende bestuurslid de heer A. Kers. Als opvolger voor de heer Kers werd benoemd de heer P. Mills. Het middagprogramma omvatte een in- leiding over het katalogiseersysteem mardoc en een bezoek aan de ten- toonstelling De wereld volgens Blaeu. Exkursie Engeland Van 13 tot en met 17 april waagden 37 leden van de vereniging de over- steek naar Engeland. Tijdens dit zeer geslaagde verblijf werd onder meer een bezoek gebracht aan de Automobile Association, British Petroleum, de Hy- drografische Dienst en het bedrijf La serscan. Namens het bestuur van de British Cartographic Society werd op de avond van 15 april aan de deelne- mers een reeeptie aangeboden in het gebouw van de Royal Geographical Society. Kartografendag De jaarlijkse Kartografendag werd dit- maal gehouden op 24 September te En- schede. Centraal in het programma stond de relatie tussen de Remote Sen- sing en de kartografie. Dat er voor dit thema in kartografisch Nederland ruime belangstelling bestaat, bleek uit de opkomst van maar liefst 135 deelnemers. Themadag Automatisering Een andere 'publiekstrekker' in het ka- der van de NVK-aktiviteiten was, zoals inmiddels gebruikelijk, de door de nieuwe werkgroep Automatisering in de Kartografie georganiseerde Thema dag Automatisering op 1 december. In de ruime behuizing van de aula van de Technische Universiteit Delft konden 115 deelnemers welkom worden geheten. Het ochtendprogramma was opgebouwd rond de in ontwikkeling zijnde karto- grafische kennissystemen; terwijl het middagprogramma een inleiding bevatte over de gebruiksmogelijkheden van beeldplaten als opslagmedium voor (di gitale) data. Tevens werd een de- monstratie gegeven van het Engelse Domesday Project. ICA-konferentie Mexico In Morelia Mexico werd van 12 tot 20 Oktober de achtste General Assembly van de ICA gehouden. De nvk werd op deze vergadering vertegenwoordigd door de heren M.A. Damoiseaux en F.J. Ormeling jr. individuele leden institutionele leden abonnementen waarvan 10 geroyeerd wegens wanbetaling Presentaties werden gehouden door R.J.M.J. Bertrand, M.A. Damoiseaux en F.J. Ormeling jr. Tijdens de verga dering werd F.J. Ormeling jr gekozen tot voorzitter van de iCA-commission on Education and Training en trad F.J. Ormeling sr, na een dienstverband van ruim 23 jaar, terug als bestuurslid van de ica. Als dank voor de zeer vele aktiviteiten werd hem namens de ica de Dr. Carl Mannerfeltmedaille uit- gereikt. Bestuursaktiviteiten Het bestuur kwam in 1987 zeven maal bijeen. Naast de gebruikelijke voorbe- reidingen op de traditionele verenigings- aktiviteiten, werd onder andere aandacht besteed aan de volgende punten: Namens de vereniging werd bij het Ministerie van Defensie gepro- testeerd tegen de voorgenomen af- slanking van de Topografische Dienst Nederland. Teneinde de onderlinge afstemming van verenigingsaktiviteiten te verbe- teren werd een jaarlijkse Werkgroe- penoverlegvergadering in het leven geroepen. De eerste vergadering, waarop de reakties in het algemeen zeer positief waren, heeft inmiddels plaatsgevonden op 1 Oktober 1987. De reeds in 1986 gestalte gesprek- ken met aanverwante verenigingen over mogelijke vormen van samen- werking hebben, zonder dat dit di rekt tot resultaat heeft geleid, in 1987 voortgang gevonden. Door het bestuur is een kommissie benoemd welke het bestuur van ad- vies moet dienen over de wijze waarop de vereniging in de toe- komst om zou moeten gaan met het instituut erelidmaatschap. Tenslotte is er een kommissie be noemd welke de voorbereidingen op het aanstaande zesde lustrum van de vereniging zal initieren en bege- leiden. Mutaties ledenbestand De mutaties in het ledenbestand, zoals die zieh in 1987 hebben voorgedaan, zijn weergegeven in bijgaande tabel. Ook in 1987 heeft de lichte stijging van het individuele ledental zieh voortge- zet, terwijl het aantal institutionele le den en het aantal abonnementen opnieuw vrijwel konstant is gebleven. J. Russchen Het Kartografisch Tijdschrift in 1987 In 1987 werden de leden van de NVK 31-12-1986 nieuw opgezegd 31-121987 saldo 506 42 29* 519 13 102 2 4 100 -2 115 10 8 117 +2 10 KT 1988. XIV. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 12