eens te meer gekonfronteerd met het feit dat ze een aantal onbezoldigde amateurs als leden van de redaktie van het KT hebben: als andere werkzaam- heden, zowel in de huiselijke sfeer als op het werk, voorrang moeten krijgen dan stokt de kartografische nieuwsga- ring en treden er achterstanden op in het publikatieschema, die tot drie maanden kunnen oplopen. Ook in 1987 is dat gebeurd, en er zijn maar drie in plaats van vier KT-nummers uitgeko- men. Dat betekent dat er in 1988 vijf nummers moeten verschijnen, wat ook wel zo aardig is in een lustrumjaar. In 1987 werd door de redaktie zeven maal vergaderd, er kwam een nieuwe typografie voor het tijdschrift en er kwam een nieuwe rubriek, namelijk Kartografische programma's, waarin aandacht wordt besteed aan kartografi sche Software. 1987 is ook het jaar waarin het KT van een nieuw omslag werd voorzien; voortbordurend op het bestaande stramien van Aart Karssen heeft Michel van Elk een aan de huidi- ge modekleuren aangepaste versie ont- worpen. Dit ontwerp is aan het NVK-bestuur voorgelegd en daar goed- gekeurd, maar in een vrij late fase van de besluitvorming. Achteraf schrokken de bestuurderen daar zo van dat ze het bestaande, van het KT-omslag afgeleide verenigingsvignet vervingen door een ander. Zoals ook de drie voorgaande jaren werd het redaktionele beleid getoetst aan de inzichten van de redaktieraad. Een aktiviteit die zoveel verenigings- geld opslokt als het KT moet regelma- tig geevalueerd worden om te zien of men op de goede weg is. Dit jaar werd vooral de behoefte gesignaleerd om in- formatie te brengen over goedkope (au- tomatiseringsjapparatuur en Software, en over marktoverzichten en vergelij- kingen betreffende voor kartografen re levante apparaten of diensten. Het probleem van de toenemende discipline-integratie (het door de Com puter en het verschijnsel van de geo- grafische informatiesystemen naar elkaar toegroeien van kartografie, geo- desie, fotogrammetrie en remote sen- sing) werd door de redaktie gesignaleerd. In 1987 heeft de KT-redaktie getracht wat meer op de aktualiteit in te speien, onder andere met redaktionele voor- woorden en door middel van het opne- men van ingezonden brieven. Op basis van een lezersonderzoek, uitgevoerd door Corne van Elzakker, werden een aantal potentiele auteurs benaderd die zieh daarvoor hadden opgegeven tijdens studiedagen en kartografendagen. Voor al uit hun bijdragen is het vierde num- mer van 1987 voortgekomen (gepubli- ceerd maart 1988), met acht artikelen over technische zaken een van de inte ressantste nummers die tot nu toe zijn gepubliceerd. Een van de belangrijkste onderdelen van het KT vinden de redaktieleden al- tijd de kaartbijlagen. Op deze plaats willen zij de Rijksuniversiteit Utrecht, de Technische Universiteit Delft, het ITC, de Hogeschool Utrecht en de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders danken voor de ter beschikking gestel- de kaarten en atlasjes (mocht ook u een kaartbijlage voor het KT over heb ben, onze oplage is 800 exemplaren!). de redaktie De Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie in 1987 Het jaar 1989 zal voor Imago Mundi, de internationale overkoepelende orga- nisatie op het gebied van de geschiede nis van de kartografie, een jubileum- jaar zijn. Dan is het precies 25 jaar geleden dat er voor de eerste keer een internationale konferentie op dit gespe- cialiseerde terrein werd gehouden. Be- oefenaren binnen het vakgebied in Nederland zijn uitgenodigd om het der- tiende, tweejaarlijkse, kongres te orga- niseren. Het spreekt voor zieh, dat er het een en ander op organisatorisch ge bied komt kijken om achteraf te kun nen spreken over een geslaagde konferentie. Op dit moment zijn de le den van de Werkgroep voor de Ge schiedenis van de Kartografie, samen met enkele anderen, die weliswaar for- meel geen lid zijn maar wel werkzaam zijn binnen het werkveld van de ge schiedenis van de kartografie, met gro- te inzet bezig om de voorbereidingen rond te krijgen. Om een beeld te schet- sen: in 1989 zullen vijf grote ten- toonstellingen worden gehouden. Dat zal plaats vinden in Amsterdam in het Rijksmuseum/ Rijksprentenkabinet, in het Historisch Museum en in het Scheepvaartmuseum. In Den Haag worden tentoonstellingen georganiseerd in het Museon in het Koninklijke Bibli- otheek/ Algemeen Rijksarchiefkomplex. Een en ander gebeurt in nauwe samen- werking met de conservatoren van de belangrijkste kaartverzamelingen op het De voltallige redaktie van het KT. V.l.n.r. staand: Marjanne Kok, Freek Boersma, Corne van Elzakker, Ferjan Ormeling- Zittend: Hans Meyer, Gerrit van Omme en Annemieke van Slobbe. KT 1988.XIV.2 11

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 13