Wi gebied van de geschiedenis van de kar- tografie in Nederland en met name de historisch kartografen van de vakgroep Kartografie van het Geografisch Insti- tuut van Utrecht. Daamaast is het op- zet om vijf tentoonstellingskatalogi uit te geven en zo mogelijk een essay- bundel. Naast de voorbereidingen voor het kon- gres in 1989 heeft de werkgroep in no- vember 1987 een studiedag georgani- seerd in de bijzonder fraaie kollegezaal van het Teylersmuseum te Haarlem. Op deze dag waren circa 55 personen aanwezig, die lezingen hoorden over verschallende aspekten van de Holland- se kartografie. Lezingen werden gehou- den door Henk Schoorl, Ben Speet, Paul van den Brink, Jan Werner en Piet Boon. In KT 1987. XIII .4 kunt u hiervan een verslag lezen. Het was een geslaagde dag, niet in de laatste plaats door de fantastische historische om- geving. Marc Hameleers De Werkgroep Kaartbeheer in 1987 In het verslagjaar 1987 trad A. Wenne- kes af als bestuurslid van de werkgroep en werd zijn plaats ingenomen door Tj. Jongsma, werkzaam bij het Rijksar- chief in Drenthe in Assen. Het bestuur organiseerde twee studie- dagen met als thema's introduktie in de digitale kartografie en kaartbeheer in archieven. De voorjaarsstudiedag met als thema introduktie in de digitale kartografie vond plaats in mei bij de Topografische Dienst in Emmen. In een drietal lezingen schetsten medewer- kers van ITC, Rijksplanologische Dienst en Stichting voor Bodemkartering een aantal voordelen van digitale informa- tieverwerking in de kartografie zoals toename van de kaartproduktie en snel- lere kaartherziening. Men bleek echter nog geen bevredigende oplossing ge- vonden te hebben voor beheer, conser- vering en beschikbaarstelling van deze nieuwe informatiedrager, zodat dit pro- bleem de kontinue belangstelling van de werkgroep zal blijven genieten. Bij de najaarsstudiedag in november in het Gemeente-archief van Rotterdam stond het kaartbeheer in archieven cen- traal. In lezingen kwamen de archief- wet, het inventariseren met behulp van een personal Computer en de praktijk van het beheren van kaarten in het Gemeente-archief van Rotterdam en het Rijksarchief in Zeeland aan bod. Beide studiedagen mochten zieh in de be langstelling van 70 80 bezoekers Ver heugen. Naast de organisatie van deze evene- menten ging de belangstelling van de werkgroep uit naar onderwijs, publika- ties op het gebied van kaartbeheer en dienstverlening aan het publiek. J. Smits en G. Staal, die tevens docent is, hebben met docenten van de GO-H- kursus Kaart- en Atlasbeheer vergaderd teneinde tekortkomingen in deze kursus te elimineren en zodoende de kwaliteit te verbeteren. Inmiddels fiebben 14 deelnemers het diploma Kaart- en At lasbeheer behaald van de kursus, die voor het eerst van start ging in februari 1987 met 15 deelnemers. Voor 1989 heeft de werkgroep een NVK-zomerkursus Titelbeschrijving gepland met praktijkoefeningen zoals het berekenen van schaal, coördinaten en het maken van een- en meerniveau beschrijvingen, een en ander in samen- werking met de Topografisch-Historische Atlas en de Rijksarchiefschool. Tenein de de kaartgebruiker in de toekomst beter van dienst te kunnen zijn wordt onder auspicien van de Europese biblio- theekorganisatie LIBER-Groupe des car- tothecaires een enquete gehouden in de periode Oktober 1987 tot maart 1988. Doel van deze enquete, waar ook Ne- derlandse kaartbeheerders aan meewer- ken, is onderzoek te doen naar de achtergronden van de gebruiker en door hem gewenste dokumenten, referentie- en reproduktiemogelijkhe- den. De resultaten, welke ook op lo kaal en nationaal niveau bruikbaar zullen zijn, komen aan de orde op de zesde LiBER-konferentie in September 1988 te Stockholm. In 1988 zal de werkgroep weer aan- dacht schenken aan de publikatie van een populair wetenschappelijk boek over kaartenverzamelingen in Neder land en Belgie. De werkgroep heeft in 1987 vier maal vergaderd. Een van de bestuursleden van de werkgroep, Rene Bertrand, is helaas door ziekte tijdelijk verhinderd zijn funktie te vervullen. Wij hopen hem in goede gezondheid weer te kun nen ontmoeten in de loop van 1988. K. Giebel Kartogra/enkaart van Nederland De Werkgroep Onderwijs en Onder zoek in 1987 Op 10 maart 1988 is na een langdurige winterslaap de Werkgroep Onderwijs en Onderzoek weer bijeen geweest, in vernieuwde samenstelling. De werk groep heeft zieh, behoudens de goed- keuring van het NVK-bestuur, als volgt gekonstitueerd: drs N.J. Bakker, Topo grafische Dienst, aandachtsveld pbna; drs M.J. Kraak, Technische Universiteit Delft; drs J. Lousberg, Kadaster, aan dachtsveld interne opleidingen; prof. J.C. Müller, ITC; prof. dr F.J. Orme- ling, Rijksuniversiteit Utrecht, ica; drs R.T. de Wijs, Hogeschool Utrecht. Indien hij daartoe bereid zou zijn zou de werkgroep ook ir R. van der Schans, Landbouwuniversiteit Wagenin gen, in de gelederen opnemen. Op die manier zouden we alle kartografie (ver- wante) opleidingen bij de werkgroep betrokken hebben. Het NVK-bestuur heeft al goedgekeurd dat De Wijs de werkgroep als voorzit- ter zal leiden. Een sekretaris is niet benoemd. De werkgroep stelt zieh voor als een uitwisselingspunt voor onderwijserva- ringen te fungeren, en tevens als een koördinator voor onderwijs en onder zoek op het gebied van de kartografie. Zij wil, door tijdig initiatieven hierom- trent te ontplooien, door vernieuwing het kartografie-onderwijs up to date houden. Zij zal, zoals in het verleden, het nvk- bestuur zonodig adviseren over de on- derwerpen voor studiedagen en zomer- kursussen, eventueel kontakten heropenen met geoplan en verder wervend materiaal samenstellen over kartografie(-opleidingen) Met betrekking tot dat laatste vraagt zij het NVK-bestuur toestemming de oplei- dingsfolder te aktualiseren en opnieuw uit te brengen. We nemen aan dat de kosten van de (re)produktie en ver- spreiding vergelijkbaar zullen zijn met die van 1981. Bovendien zou de vraag 12 KT 1988. XIV. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 14