groep Automatisering in de Karto- grafie. In de loop van 1987 kwam de werk- groep vier maal bijeen, ter voorberei- ding van toekomstige aktiviteiten, waarbij met name de Themadag Auto matisering genoemd moet worden. Deze themadag, gehouden op 1 december te Delft, stond dit jaar in het teken van de kennissystemen in de kartografie ('s ochtends) en het gebruik van optische opslagmiddelen in de kar tografie ('s middags). Voor het och- tendprogramma waren twee buiten- lahdse sprekers uitgenodigd en tijdens het middagprogramma werd de wer- king van het Engelse Domesday Project getoond. Niet onvermeld mag blijven dat de voordrachten van deze, door ruim honderd mensen bezochte, thema dag reeds vooraf in de vorm van pro- ceedings verkrijgbaar waren. De Kontaktgroep Automatisering in de Kartografie, op papier een dochter van de werkgroep, kwam in 1987 vijf keer bij elkaar. Traditiegetrouw vinden deze bijeenkomsten plaats bij bedrijven en instellingen, en worden diverse hardwa- re en Software produkten behandeld en gedemonstreerdDit keer waren dat dhv te Amersfoort (14 januari), Lo- gisterion te Rotterdam (5 maart), Sie mens te Den Haag (22 mei), Tektronix te Hoofddorp (17 September) en Raet te Arnhem (26 november). De kontaktgroep is in 1987 uitgebreid van 49 tot 60 leden en de bijeen komsten werden bijgewoond door circa 35 personen. Ook heeft de kontakt groep een advies uitgebracht over het binnenkort als RAVi-rapport te verscho nen nieuwe standaard uitwisselingsfor- maat SUF-2. M.J. Kraak De Begeleidingskommissie van de kursus Technisch Kartograaf in 1987 De begeleidingskommissie voor de schriftelijke PBNA-kursus Technisch Kartograaf (voorheen Kartografisch Te- kenaar) vergaderde ook in 1987 vier keer en in dezelfde samenstelling als het jaar ervoor. De nieuwe taak van de kommissie, zo- als vermeld in het jaarverslag over 1986, namelijk het eveneens funktione- ren als PBNA-examenadvieskommissie voor de beoordeling van de examen- opgaven en van de examenresultaten, vergde bijzonder veel aandacht. Bij de leerstofherziening speelde de vraag of de praktijklessen in dezelfde vorm gehandhaafd kunnen blijven. Er werd besloten om meer aandacht te gaan besteden aan vormgeving dan aan tekenvaardigheid. Een bij körnende vraag is of de exameneisen voor prak- tijk dezelfde dienen te blijven. Thans is voor elk der beide praktijk-deelexamens een voldoende vereist. Voor de herziening van de leerstof kar tografie en geografie werden uitwer- kingsplannen vastgesteld. Een proef om kursisten in de gelegen- heid te stellen aan een exkursie te laten deelnemen naar een reproduktie- afdeling leverde een teleurstellend re- sultaat op en zal voorlopig niet worden herhaald: er hadden zieh vijf instellin gen beschikbaar gesteld maar het aan- tal deelnemers bedroeg slechts twee. De kommissie behandelde in 1987 en- kele klachten van kursisten over leerstof en examens. In overleg met PBNA werd er steeds een bevredigende oplossing gevonden. In de groep docenten treden weinig wijzigingen op: de meesten doen het werk vooral uit liefde voor de kartogra fie en voor de kwaliteit van de oplei- ding. Maar in 1987 was er een belangrijke wijziging bij praktijk: nadat in het jaar ervoor A.H. Verroen zieh had teruggetrokken als docent, besloot nu ook A. Ras zijn taak over te dra- gen. De kommissie vond drie jongere kartografen bereid om de 26 lessen te gaan begeleiden, namelijk J. Hidding, P. van der Donck en Th.C.M. van der Heijdt. De examenresultaten waren weer ruim voldoende. In het voorjaar werden er 29 theorie-deelexamens afgelegd, waar- van 18 met goed resultaat. In het na- jaar waren dat er 12 waarvan 8 voldoende. Voor de beide praktijk- deelexamens in het najaar waren er respektievelijk 18 en 16 deelnemers, waarvan 17 en 13 een voldoende be- haalden. Veertien kandidaten behaalden in 1987 het diploma. De namen van de geslaagde kartogra fen (inklusief twee nagekomenen uit 1986) zijn: C.J.W. Artz, E. Bierhof, G. Bosman, A. Eijckelhoff, M.B.M. Gustin, A. Hesselink, L. Hol scher, F. Katers, R. Kartopawiro, E. Kopp, B. van Laar, S. van der Meu- len, G. Middel, T.R. Reichardt, H.A.F.M. van de Wouw, J.J. de Wijs. Het aantal gediplomeerde technisch kartografen/ kartografisch tekenaars be- draagt thans, volgens gegevens van PBNA 150! A.H. Verroen ICA-Nieuwsbrief 9 Het negende nummer van de ica- nieuwsbrief kan weer worden aange- vraagd bij de sekretaris van de NVK (drs J. Russchen). In deze nieuwsbrief is, zoals gebruikelijk, behalve voor nieuws (uit de vergaderingen) van de ica weer volop ruimte gereserveerd voor verslagen van kommissies en werkgroepen en voor verslagen en aan- kondigingen van vergaderingen en kon- ferenties. Zo staan er bijvoorbeeld verslagen in van Eurocarto 6 (Brno, Tsjechoslowakije, april 1987), de lle Regionale Kartografische Conferentie voor Azie en de Stille Oceaan (Bang kok, Thailand, januari 1987) en de bij- eenkomst van de Groep van Deskundigen in Geografische Namen (Geneve, Zwitserland, Oktober 1986). Deze Groep, die bijeenkomt onder auspicien van de Verenigde Naties, probeert onder meer een beter onder- wijs in de toponymie te bewerkstelli gen. Bemoeienissen van de Verenigde Naties hebben er inmiddels ook al toe geleid dat meer dan 20 landen hun To ponymie Guidelines gereed hebben. In de nieuwsbrief wordt de 14e ica- konferentie aangekondigd, die van 17 tot en met 24 augustus 1989 zal wor den gehouden in Boedapest, Hongarije. Informatie en voorlopige registratie bij de Conference Secretary: Institute of Geodesy, Cartography and Remote Sen- sing, H-1373 Budapest, PO-Box 546, Hungary. Tenslotte is er aandacht voor de pensi- onering van dr Helen Wallis als hoofd van de kaartenbibliotheek van de Bri tish Library en voor het inmiddels ver sehenen rapport van de ICA-Commission on Advanced Technology over interna- tionaal onderzoek en ontwikkelingen op het gebied van computerkartografie. Het rapport bestaat uit twee delen: be- schrijvingen van de stand van zaken in verschillende landen en een serie arti- kelen over speeifieke onderwerpen in de computerkartografie, zoals generali- satie, patroonherkenning, digitaliseren, gegevensstrukturen, standaardisatie en reliefweergave. C.P.J.M. van Elzakker 14 KT 1988.XIV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 16