W Jt Stichting Geografenwerk Een deel van de kartografen die wor den opgeleid ontvangt die opleiding aan de universiteit van Utrecht, in het kader van een afstudeerrichting karto- grafie verzorgd door de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen (vroeger heette dat de Faculteit der Aardrijks- kunde en Prehistorie). Voor allen die afstuderen aan die faculteit of aan geo- grafische faculteiten eiders in Neder- land, en die nog geen baan hebben gevonden, bestaat sedert enige tijd de mogelijkheid tot bemiddeling door de Stichting Geografenwerk. Deze stichting steh zieh tot doel de toetreding van werkloze geografen tot de arbeidsmarkt te bevorderen. Die doelstelling wordt verwezenlijkt door een dokumentatiecentrum te cree- ren voor werkzoekenden, door kursus- sen te organiseren om de verworven kennis op peil te houden, en het stimu- leren van onderzoek waardoor deze werkloze beroepsgroep ervaring kan opdoen. Het adres van de stichting luidt: Stich ting Geografenwerk, Wetering- schans 12, 1017 SG Amsterdam, tel. 020-277716. Het bureau van de stich ting is op maandag, dinsdag en woens- dag bemand. Kontaktpersoon van de stichting in Utrecht is Rob Bongaerts, Van Lieflandlaan 104, 3571 AG Utrecht, tel. 030-718834. F.J. Ormeling Provincie-atlassen van Wolters- Noordhoff en de Topografische Dienst Op woensdag 18 en vrijdag 20 mei 1988 zijn de eerste exemplaren van de eerste delen van de Grote Provincie- Atlas 1:25.000 (provinciegewijze bunde- lingen van de nieuwe topografische kaart 1:25.000) uitgereikt aan de com- missarissen van de koningin van respektievelijk de provincies Groningen en Drenthe. Commissaris Vonhoff mocht het eerste exemplaar van de eer ste Provincie-atlas in ontvangst nemen, en het feit dat Groningen nu eens eerst kwam was voor hem aanleiding Cham pagne te laten schenken op het provin- ciehuis. Twee dagen later was commis saris Oele aan de beurt voor de Grote Provincie-atlas van Drenthe. Hij was zo enthousiast dat hij de uitgever met- een nog 7 exemplaren vroeg, voor de gedeputeerden en de griffier. Het is de bedoeling van uitgever Wolters-Noordhoff om bij voldoende Commissaris Vonhoff (rechts) bekijkt de Provincie-atlas van Groningen die hij zojuist heeft ontvangen van de heren Geudeke (links) en Van Holten (midden). dat mogelijk ook herzieningen van deze delen zullen verschijnen in de toe- komst, aangezien het de doelstelling van Wolters-Noordhoff is 'evergreens' te produceren, standaardwerken die worden bijgehouden. De Topografische Dienst is verant- woordelijk voor de inhoud van de at lassen, en Wolters-Noordhoff voor de uitgave. Deze samenwerking weerspie- gelde zieh ook bij de aanbieding van de eerste exemplaren ten provinciehui- ze: eerst gaf de direktem van de Topo grafische Dienst, drs P.W. Geudeke, een toelichting op de karteringsgeschie- denis van de betreffende provincies. Na 1800 verdwijnen de producenten van het, steeds nauwkeuriger, kaartwerk al- lengs in de ambtelijke anonimiteit; om ze daaruit te halen gaf Geudeke aan de hand van oude dienstvoorschriften een idee van hun werkomstandigheden; aan de hand van de 'stamboeken' waarin de namen van alle personeelsleden sinds de oprichting van de Topografsiche Dienst zijn opgetekend, kon hij ook aangeven welke Groningers en Drenten in het verleden aan de karteringen had- den meegewerkt. Na Geudeke lichtte uitgever dr A.T. van Holten het besluit van Wolters-Noordhoffc X Atlasprodukties f belangstelling de twaalf provincie- atlassen die op het programma staan binnen vier jaar uit te brengen. De volg- orde zal daarbij worden bepaald door de herzieningscyclus van de Topografi sche Dienst, zodat steeds het nieuwste kaartmateriaal kan worden aangeboden. Uitgever Van Holten zei desgevraagd KT 1988.XIV.2 15

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 17