Wolters-Noordhoff toe om na de vier- delige Grote Topografische Atlas van Nederland gebaseerd op de topografi sche kaart 1:50.000, ook de 1:25.000 in atlasvorm uit te brengen. Die Grote To pografische Atlas is een enorm sukses geweest. Er moest vrijwel direkt een tweede oplage worden gedrukt, en Van Holten noemde het het meest verkochte boek van Wolters-Noordhoff van 1987. Hierdoor gesterkt heeft men een markt- onderzoek uitgevoerd naar de eventuele behoefte aan provincie-atlassen, en daar kwam uit naar voren dat in de be- langstelling voor de atlas geen verschil in woonplaats, inkomen of opleidings- niveau te zien was. Blijkbaar is de be- langstelling voor kaarten van de eigen omgeving iets universeels. Van Holten benadrukte daarnaast de praktische waarde die de atlas voor bijvoorbeeld de recreatie kan hebben, bij het plan nen van voet- of wandeltochten. Daar zou men nog de edukatieve waarde aan toe kunnen voegen van een atlas waar- op ieder schoolkind zijn eigen huis te- rug kan vinden! De helft van de oplage van deze twee eerste provincieatlassen, die tussen de 5000 en 10.000 exemplaren ligt, was bij verschijning al verkocht, en gezien de belangstelling die de atlas bij zijn presentatie trok, en de publiciteit die dit opleverde in de kranten lijken ook deze atlassen een verkoopsukses te worden. Dit verkoopsukses is vooral te danken aan het feit dat in de hele pro- vincies Groningen en Drenthe een kleurige folder huis aan huis is ver- spreid in een totaaloplage van 425.000 exemplaren. Dat betekent dat de kom- binatie Wolters-Noordhoff/Topografische Dienst de kartografie in Nederland een geweidige dienst heeft bewezen deze laatste jaren: al die mensen die blijk baar al lang mapminded waren hebben nu eindelijk de gelegenheid gekregen het onschatbare materiaal dat in de to pografische kaart besloten ligt in een handzame en betaalbare vorm te kun nen raadplegen. F.J. Ormeling Papers ICA-Konferentie in Budapest De veertiende Internationale Kartogra- fische Konferentie van de ica wordt van 17 t/m 24 augustus 1989 gehouden in Budapest, Hongarije. NVK-leden, die een paper voor deze belangrijke konferentie willen indienen, moeten vöör 15 Oktober a.s. een sa- menvatting daarvan hebben opgestuurd naar: Ernö Csäti, Conference Secreta- ry, Institute of Geodesy, Cartography and Remote Sensing, P.O.B. 546, H-1373 Budapest, Hongarije. Een speciale kommissie zal de papers selekteren die op de konferentie gepre- senteerd mögen worden. Als nu geen samenvatting wordt opgestuurd, kan la- ter geen paper meer worden ingediend. De samenvatting moet worden geschre- ven in het Engels of Frans. Verzocht wordt de samenvatting in tweevoud per aangetekende post te versturen, onge- vouwen in een grote enveloppe op A4-formaat. De samenvattingen mögen rechtstreeks, dat wil zeggen zonder tussenkomst van de NVK, naar Hongarije worden op gestuurd. U wordt echter vriendelijk verzocht om altijd ook een kopie van de door u ingediende samenvatting op te sturen naar de sekretaris van de nvk (drs J. Russchen, Postbus 58, 9700 MB Groningen), opdat te zijner tijd bij voorbeeld in het Kartografisch Tijd- schrift voldoende aandacht aan de Nederlandse vertegenwoordiging in Bu dapest kan worden besteed. Indien u dat wenst kan uw samenvatting ook door de nvk bij het organisatiecomite in Hongarije worden ingediend. In dat geval stuurt u uw samenvatting, vol- gens de hiervoor genoemde specifika- ties, naar de sekretaris van de nvk en u verzoekt hem om doorzending. Bij de sekretaris kan ook nog nadere gede- tailleerde informatie omtrent de voor- schriften voor de samenvattingen worden aangevraagd. De lijst van voorlopige onderwerpen van de iCA-konferentie in Budapest ziet er als volgt uit: Automatisering in de kartografie Methoden, hardware en Software voor computerkartografie Syste men voor het verzamelen van gege- vens Data format en struktuur en het gebruik van geocodes Het be werten, aktualiseren, generaliseren en uittekenen van gegevens met be- hulp van de Computer Interaktieve grafische Systemen. Geografische informatiesystemen Het koppelen en samenvoegen van geografische gegevensbestanden met verschillende informatiesystemen Digitale terreinmodellen, ruimtelijke gegevensmodellen Ontwikkeling van Gis-technieken Toepassing van Gis-technieken op kaarten en atlas sen Onderwijs en beheer Karto grafie in het jaar 2000 Het gebruik van remote sensing in de nationale ekonomie Het gebruik van remote sensing ge gevens bij de produktie en korrektie van topografische en thematische kaarten, bij het schatten van gewas- opbrengsten, bij het opsporen van natuurlijke hulpbronnen en bij bestuurlijke overheden (bijvoorbeeld bij milieubeheer) Kaarten voor het beheer van agrari sche hulpbronnen en water Bodem-, grondgebruiks- en bodem- geschiktheidskaarten Kaarten van de akkerbouw en veeteelt Kaarten van de opslag en verwerking van landbouwprodukten Kaarten voor het beheer en de planning van de landbouwproduktie Kaarten voor de bosbouw en de jacht Milieu- kaarten Kaarten voor het beheer en de planning van de 'natte' hulp bronnen (water) Nationale en regionale atlassen Taxonomische opbouw Weergave- methoden Organisatie van produk tie en bijhoudingsaktiviteiten Ervaringen met het gebruik Gis- technieken en thematische atlassen Modern onderwijs - moderne kaarten Atlassen, kaarten en wandkaarten in het onderwijs Overhead transpa renten en plastic reliefkaarten Nieuwe weergavemethoden op the matische schoolkaarten Het ge bruik van de Computer voor kaarten in het klaslokaal Kaarten ten behoeve van het toerisme (Lange afstands-) wandelkaarten Fietskaarten Speleologische kaar ten Kaarten ten behoeve van de bergsport Kaarten voor orientering Stadskaarten Wegenkaarten Kaarten voor de watersport, Win tersport en sportvisserij Kaarten op het dashboardscherm in auto's Kaartproduktietechnieken Methoden voor de produktie van nettekeningen, proeven en drukpla- ten Produktie-organisatie Kwali- teitsbewaking Het gebruik van de Computer bij de kaartproduktie Opslag, beheer en distributie van gedrukte kaarten Postersessie Geschiedenis van de kartografie Kartografische theorie Funktie van kaarten in moderne samenlevingen Kompilatie en legenda's voor geolo gische en geomorfologische kaarten Hemelkaarten en kaarten van de planeten Herdruk van kaarten Andere onderwerpen naar keuze Bij de sekretaris van het organisatieco mite (Ernö Csäti, voor adres: zie bo- ven) kunt u zieh voorlopig aanmelden voor deelname en kan nog meer gede- tailleerde informatie worden aange vraagd. C.P.J.M. van Elzakker 16 KT 1988.XIV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 18