den te beschrijven, fases genoemd, die niet in tijd opeenvolgend hoeven te zijn, namelijk de Ontwikkelingsfase (1), de Operationele fase (2) en de Onder- zoeksfase (3). De ontwikkeling (1) van het systeem zal ondersteund worden door de projektorganisatie-CCK en wer ken onder auspicien van de fmancier, het Nederlands Bureau voor Bibliotheek- wezen en Informatieverzorging (nbbi). Daartoe zullen eventueel deelopdrach- ten verstrekt worden, in de eerste plaats aan de ruu. De operationalise- ring (2) gebeurt binnen de organisatie van de KB, de lokatie is dus Den Haag, en de kontrakten met gebruikers wor den door de KB afgesloten. Een gebrui- kersraad lijkt in de toekomst gewenst. In fase 3 wordt verzekerd dat nieuwe wetenschappelijke en technische ont- wikkelingen binnen de kartografie, zo- als bij de ruu gevolgd, binnen de cck zullen worden verwerkt. Het personeel van de cck is in de formatie van de KB opgenomen. Dit alles vormt het plan waarover de projektgroep met de nbbi in overleg is. Zodat de teneur van Steenbakker's verhaal was: alles is nog niet zeker maar er is reden voor opti- misme. Dat was ook de strekking van zijn antwoorden op vragen naar de za- kelijke grondslag voor eventuele ge bruikers. Wel Staat vast dat in de operationele fase het systeem zichzelf (financieel) moet kunnen bedruipen. Mochten nadere zekerheden onstaan, dan zal hierover onder meer in het Kartografisch Tijdschrift bericht wor den. (De projektgroep geeft ook een nieuwsbulletin uit, te verkrijgen: tel. 070-140413/140911.) Als laatste lezinghouder dan de heer E.S. Bos, die een vogel- of eigenlijk een ballonvlucht over de Statuten van de nvk maakte om te tonen waar, in de organisatie van de Vereniging, het kaartbeheer inhoudelijk en organisato risch is aangehaakt, namelijk bij het kaartgebruik. De deur tussen de NVK en de Werkgroep is dan ook een open deur. In de praktijk zijn er kontakten op het vlak van de uitvoering van kaar- ten (ten behoeve van beschrijving), waarin de werkgroep bepaald opvoe- dend is geweest, en op het gebied van de informatieverschaffing over gepro- duceerde kaarten, aan welke public re- lations nog wel wat schort. Daarmee blijft de werkgroep er een van de le- vende soort in de NVK-gelederen. Tot slot hield de heer D. de Vries een afscheidsrede tot mw Clement, waarin hij haar kaartbeheerdersloopbaan volg- de vanaf het werk in de vroege jaren zestig onder leiding van Koeman op de bibliotheek van het Geografisch Insti- tuut te Utrecht, gevolgd door de werk- zaamheden aan Atlantes Neerlandici, (gelukkig) dikwijls in het buitenland. En daarna de loopbaan aan de vu sinds 1967 als beheerder, waar zij niet slechts een kollektie beheerde, maar die eerst opzette en daarna voor af- braak behoedde. Ook ander werk, zo- als een aktief bestuurslidmaatschap van de Werkgroep Kaartbeheer, betrokken- heid bij de Gids voor Kaartenverzame- lingen en diverse historisch- kartografische konferenties passeerden de revue. Mw Clement ondertussen fo- tografeerde iedereen die haar toesprak, en lijkt vooreerst gelukkig volstrekt niet van plan de wereld van het kaart beheer te verlaten. Maar dat bleek eerst goed bij de receptie die zij na af- loop van de werkgroep kreeg aangebo- den, en toen was de geschonken BOS-atlas allang - in blijdschap - geac- quireerd. M.Kok Toepassing GIS/RS in het landelijk gebied Op donderdagmiddag 24 november 1988 organiseren de onderzoeksinstitu- ten De Dorschkamp, ICW, RIN en Sti- boka een informatiebijeenkomst over het onderwerp Toepassing van geogra- fische informatiesystemen en remote sensing (GIS/RS) in het landelijk gebied. Tijdens deze middag zullen körte voor- drachten, demonstraties en posterpre- sentaties worden gegeven. Gei'nteresseerden kunnen zieh telefo nisch of schriftelijk opgeven bij Stibo- ka, ing. P.G. Lentjes, Pöstbus 98, 6700 AB Wageningen (tel. 08370-19100, tst. 560). Tijdige opgave is gewenst in verband met een beperkt aantal deelne- mers. Een gedetailleerd programma wordt u na aanmelding toegezonden. Werkgroep Kartografische Reproduk- tietechnieken lOjaar! De Werkgroep Kartografische Repro- duktietechnieken van de nvk hoopt in 1989 haar tienjarig bestaan te vieren. In de afgelopen tien jaren werd ge- tracht de technische ontwikkelingen op het vakgebied bij te houden, de metho- dieken over te dragen en voornamelijk te gebruiken ten dienste van de karto grafie. De veranderingen en ontwikkelingen gaan snel en daarom kan men de vol- gende vragen stellen: Is er nog een verdere ontwikkeling in de kartografische reproduktie mo- gelijk? In welke richting gaan de ontwikke lingen van de kartografische repro duktie? Is er nog voldoende markt voor aanwezig? Voldoen huidige apparatuur, metho- dieken en technieken nog aan de ge- stelde eisen? Is een financiele investering in deze nog de moeite waard en verant- woord? En last but not least: is er nog vol doende know how in huis? De Werkgroep Kartografische Repro- duktietechnieken hoopt op 20 en 21 april 1989 op deze vragen antwoord te geven onder het motto: de kartografi sche reproduktie blijft zieh ont- wikkelen. Chr.J. Snabilie IGC-konferentie 1988 Op 6, 7 en 8 april 1988 organiseerde het IGC (Institute for Graphic Commu- nication) een konferentie in het Novotel in Amsterdam over digitale Scanners, automatische digitizers en de versprei- ding van dokumenten. Het doel van de konferentie was vooral het verschaffen van informatie over de nieuwste ont wikkelingen op het gebied van het au tomatisch digitaliseren. De ongeveer 100 deelnemers zijn vooral werkzaam bij partikuliere ondernemingen en ge- meentelijke diensten uit Belgie, West- Duitsland, Nederland en het Verenigd Koninkrijk. De vijf belangrijkste punten die uit de konferentie naar voren kwamen: statistische herkenning en patroon- herkenning, alsmede kunstmatige in- telligentie, zijn nu goede hulp- middelen bij het vektoriseren; de Software voor het vektoriseren is nu nog niet optimaal, maar zal dat binnen vijf jaar wel zijn; een 'open architektuur', met een Scanner van het ene bedrijf, de Soft ware voor het vektoriseren van een ander, en het CAD-systeem van weer een ander bedrijf, vormt het toe- komstbeeld; tot aan het moment waarop de Soft ware voor het vektoriseren verbeterd is moeten wij het opslaan van gege- vens in rastervorm en het gebruik van een kombinatie van raster- en vektorgegevens in onze informatie systemen aeeepteren; er zijn weliswaar veel goedkope mi- crocomputer softwarepakketten voor het vektoriseren op de markt, maar het proces verloopt niet automatisch 18 KT 1988. XIV. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 20