en is daarom waarschijnlijk niet sneller dan het manueel digita- liseren. Jammer genoeg is er - geheel volgens de traditie van het IGC - geen schrifte- lijk verslag van de konferentie be- schikbaar. Jane Drummond Meten met auto's en voor auto's Op 14 juni 1988 werd het Symposium Meten met auto's en voor auto's gehou- den in het Autotron te Rosmalen. De organisatie was in handen van de Ver- eniging voor Vastgoed Informatie in sa- menwerking met de nvk (Werkgroep Automatisering). Dagvoorzitter was prof. dr ir M.J.M. Bogaerts. De ruim 100 deelnemers, werkzaam in de vastgoed informatie en aanverwante vakgebieden, kregen een overzicht van de nieuwste ontwikkelingen op het ge- bied van het verzamelen van gegevens met behulp van auto's en het gebruik van gegevens voor autonavigatie. Bij het opbouwen van een digitaal bestand kunnen de volgende problemen zieh voordoen: gebrek aan standaardisatie, benodigde tijd, aktualiteit, kompleet- heid en korrektheid. Dit maakt het op bouwen van een digitaal bestand op de normale wijze erg kostbaar en daarom wordt er gekeken naar een andere me- thode. De beste, meest betrouwbare en aktuele bron is de werkelijkheid zelf. Door met een auto video- of foto- opnamen te maken krijgen we snel een beeld van de werkelijkheid. In de eer- ste twee voordrachten werd nader inge- gaan op dit onderwerp. Tele Atlas b.v. houdt zieh bezig met het opbouwen van digitale bestanden. Het wegenpatroon wordt gedigitaliseerd van (topografische) kaarten. Met de door dit bedrijf ontwikkelde TeleSur- veyor worden video-opnamen (4 camera's) gemaakt, waarbij de video beeiden direkt gekoppeld worden aan de wegsegmenten. De videobeeiden kunnen )p kantoor gebruikt worden voor een inventarisatie die aan het ge- gevensbestand wordt toegevoegd. Daar- na gaan ze in een archief en kunnen dan ook voor andere toepassingen wor den gebruikt. Bij de Technische Universiteit Delft wordt een vergelijkbaar systeem ont- wikkeld. In een proefprojekt worden rondom opnamen gemaakt met een speciale fotocamera. Later zal dit met een CCD-camera moeten gaan geheu ren. De foto's worden gescand en op een beeldverwerkingssysteem uitge- werkt. Door op overlappende foto's overeenkomstige punten aan te wijzen kan een driedimensionaal digitaal be stand worden opgebouwd. De andere drie voordrachten hadden betrekking op het gebruik van digitale bestanden ten behoeve van autona vigatie. Volkswagen A.G. werkt mee aan het onderzoeksprojekt Prometheus. In dit Eureka-projekt ontwikkelt de Europese auto-industrie nieuwe Systemen voor de weggebruiker. Op drie onderdelen van het projekt werd verder ingegaan: Pro Car: de ontwikkeling van com- puterondersteuning in het voertuig ten behoeve van de bestuurder (on- der andere autonavigatie); Pro Net: de ontwikkeling van een kommunikatienetwerk tussen voer- tuigen; Pro Road: de ontwikkeling van een kommunikatie- en informatiesysteem tussen de weg en de weggebruiker. Voor al deze Systemen zijn goede gege- vensbestanden van het wegennet van wezenlijk belang. Dit geldt ook voor het Car Information System (carin) van Philips. De kaart Staat op een cd. De positie van het voertuig wordt met behulp van een kompas en wielsensoren bijgehouden. Later zou dit ook met een gps (Global Positioning System) kunnen gebeuren. Nadat de plaats van bestemming is aangegeven, bepaalt het systeem de route. De bestuurder krijgt onder het rijden aanwijzingen over de te volgen route. Aktuele informatie (wegwerk- zaamheden, files) kan door een Radio Data System ontvangen en gebruikt worden. Ten slotte werd ingegaan op het ont- wikkelen van standaards voor digitale wegenkaarten. Philips en Bosch hebben hiervoor gegevensmodellen opgesteld. Een standaard is nodig om de digitale wegenkaart op Systemen van verschil- lende fabrikanten in meerdere landen te kunnen gebruiken. AI deze onderwerpen lijken soms niet direkt op onze weg te liggen, maar toch zullen we er in de toekomst in ons vak of als gebruiker mee te maken krijgen. Dirk Boonstra Geografen in de markt Op 20 Oktober 1988 vindt van 13.00 tot 17.00 uur de manifestatie Geografen in de markt plaats in de grote hal van het HES-gebouw (gelegen naast de Erasmusuniversiteit, Burgemeester Oudlaan 50, Rotterdam). De markt wordt om 13.00 geopend door prof. dr J.A. van Ginkel (rector magnificus van de Rijksuniversiteit Utrecht). De orga nisatie is in handen van verschillende lokale en nationale belangenverenigin- gen van afgestudeerde geografen en pianologen. Met deze manifestatie willen de Organi satoren Studenten en afgestudeerden een indruk geven van de, soms onver- wachte, beroepsmogelijkheden van geo grafen en pianologen in bedrijven en instellingen. Daarnaast wil men werk- gevers attent maken op de kapaciteiten en brede inzetbaarheid van ruimtelijke wetenschappers. Geografen in de markt vormt een on- derdeel van de Nederlandse Geografen Dagen, die van 19 tot en met 21 Okto ber 1988 te Rotterdam worden gehou- den, maar kan ook onafhankelijk daarvan worden bezocht. De toegang is gratis. Verslagen studiedag Rhenen en Sym posium vastgoed informatiesystemen in KT 1988.3 Op 4 juni 1988 werd in Rhenen een studiedag gehouden van de Werkgroep Geschiedenis van de Kartografie over het onderwerp De Gelderse Vallei, ge schiedenis en kartografie. In het vol gende nummer van het KT wordt een uitgebreid verslag van deze studiedag opgenomen. In datzelfde of een van de volgende nummers zult u tevens een bespreking aantreffen van het boek De Gelderse Vallei, geschiedenis in oude kaarten Op 31 mei 1988 werd door Siemens Nederland een Symposium georgani- seerd over vastgoed informatiesyste men. Een verslag hiervan zult u eveneens in het volgende nummer van het KT kunnen vinden. Agenda 16 September 1988 - Afscheidscollege prof. dr J.J.C. Piket, getiteld Topografi sche Kringloop. Plaats: Aula-/Congres- gebouw van de Katholieke Universiteit van Nijmegen (Comeniuslaan 2). Aan- vang: 15.30 uur. 22 en 23 September 1988 - Zesde lustrum nvk. Plaats: Schermerhorn Hall, Enschede. Thema: Kartografie met de tijd mee. 11 Oktober 1988 - Geoplan-kursus Kaarten maken met de pc. Plaats: Rijksuniversiteit Utrecht. Kosten: 585,-. Informatie en aanmelding: Geoplan, Weteringschans 12, 1017 SG Amsterdam. 20 Oktober 1988 - Manifestatie Geo- KT 1988. XIV. 2 19

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 21