Trends en modernisering in de evolutie van het kartografisch beroep J.C. Müller Kaarten zijn hulpmiddelen bij het verwerven, analyseren en overbrengen van ruimtelijke kennis. De geschiedenis van de kartografie hangt nauw samen met de geschiedenis van de mensheid, die altijd de behoefte voelde om meer te weten te komen over de omiiggende ruimte om beter gebruik te kunnen maken van de hulpbronnen die nodig waren voor overleving. In een groot deel van deze ge schiedenis zijn kaarten gebruikt als ruimtelijke opnamen van planimetrische en, meer recentelijk, topografische in- formatie (figuur 1). Kaarten werden meestal gezien als symbolische weergaven van de zichtbare ruimte, met ver- schillende maten van abstraktie. De kartografische Pro dukten waren in wezen beschrijvend, statisch en deterministisch. Kaarten werden geraadpleegd voor het verkrijgen van meetkundige informatie: lokaties, anstan den, richtingen, oppervlakken en hoogtegegevens. Met de komst van de Computer, remote sensing en geo- grafische informatiesystemen heeft de aard van kaarten echter een drastische verandering ondergaan. De huidige kaarten zijn meestal thematische kaarten, die de kenmer ken van plaatsen benadrukken in plaats van hun lokatie (figuur 2). Ze verschaffen vaak een probabilistisch beeld van fysische en sociaal-ekonomische verschijnselen, die niet altijd even onderling meetbaar zijn. Deze kaarten le- veren vaak ook een momentopname van een wereld die alweer verändert tijdens het kartografisch produktiepro- ces. Tenslotte wordt het uiterlijk van de kaarten meer dan ooit beinvloed door het gebruik van zeer veelzijdige, ge- raffineerde grafische ontwerptechnieken, die de effektivi- teit van de informatie-overdracht kunnen vergroten of vernielen. Het zou verkeerd zijn om te denken dat de nieuwe ont- wikkelingen alleen maar het gevolg zijn van de computer- revolutie. De Computertechnologie verschaffe alleen maar de middelen om dergelijke veranderingen te kunnen laten plaatsvinden. In de geschiedenis van de wetenschap ko men de problemen vaak tegelijk met hun oplossing. In dit geval werden Computers gebruikt om een nieuwe karto grafie te laten ontstaan, die oplossingen kon verschaffen voor de problemen van het hanteren van grote hoeveelhe- den thematische en topografische gegevens. Met andere woorden, de invoering van de digitale kartografie en krachtige Systemen voor het verzamelen en verwerken van gegevens was het gevolg van de noodzaak om snel en ef- ficient de enorme organisatorische en managementproble- men van het post-industriele tijdperk aan te kunnen pakken. In dit artikel worden enkele voorbeelden gegeven van de nieuwe uitdagingen waarvoor de kartografen van nu zieh gesteld zien. I nfor matie-explosie We leven in een informatiemaatschappijIn de Verenigde Staten is eens een schatting gemaakt dat meer dan 50% van het Bruto Nationaal Produkt terug te voeren is op de produktie van informatie en dat minder dan 50% afkom- stig is van de industrie. Daarnaast is het in verschillende onderzoeken begroot, dat er jaarlijks over de hele wereld ergens tussen de 9 x 10" en 2 x 1012 beeiden gedrukt wor den. Dit betekent ongeveer een afbeelding per dag per hoofd van de wereldbevolking. Er is sprake van een Ster ke en nog steeds toenemende trend in de richting van non-verbale kommunikatie. Een deel van die afbeeldingen wordt gebruikt voor het overdragen van wetenschappelijke informatie en verschijnt in de vorm van statistische dia- grammen, grafieken en kaarten. Met name is er een be hoefte aan het afbeelden van een toenemende hoeveelheid ruimtelijke informatie, die verder gaat buiten de smalle KT 1988.XIV.2 29 Drentc. TU S, "ä^ficÖTuck t' .itinfloöam Sn JaftiCfcm Ii tanfloon op't Söatcr in?« -iormcmfncv |j Figuur 1. Historische kaart, met name gericht op het weergeven van lokaties (fragment uit de kaart van de Zeventien Provincien van Willem Jansz. Blaeu, 1608).

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 31