grenzen van de weergave van het aardoppervlak. We be vinden ons in een tijdperk van nieuwe ontdekkingsreizi- gers, die niet over de oceanen en kontinenten zwerven, maar die de struktuur van ons fysisch en sociaal ekonomisch milieu onderzoeken en er gegevens over ver- zamelen. Zij hebben het druk met het vergaren van infor- matie met betrekking tot de ondergrond, de atmosfeer, bevolkingen en sociaal-ekonomische aktiviteiten. De waarde van deze informatie neemt toe met de over de he- le wereld toegenomen druk van de mensheid op het mi lieu, de ontwrichting van het aardse ecosysteem, de stedelijke groei en de dreigende afbraak van onze natuur- lijke hulpbronnen. Deze informatie moet echter georgani- seerd, geanalyseerd en geinterpreteerd worden, om bruikbaar te kunnen zijn voor de planoloog, de beheerder van hulpbronnen of de politikus. Een wezenlijk deel van dit 'verteringsproces' vindt plaats via de visuele analyse van ruimtelijke informatie, weergegeven in de vorm van kaarten. In dit opzicht worden de kartografen gekonfron- teerd met twee uitdagingen: Hoe moet er op ekonomische en efficiente wijze ge- reageerd worden op de behoefte aan kaarten, in zinvol- le overeenstemming met de buitengewoon snelle groei van de digitale gegevensbestanden? Hoe moet er een optimaal antwoord verschaff worden op de behoefte aan snelle herzieningen, in een tijdperk waarin de levensduur van sociaal-ekonomische en mi- lieugegevens vaak korter is dan de duur van het proces van de kaartvervaardiging? Figuur 2. Thematische kaart met als funktie het overbrengen van informatie over de kenmerken van plaatsen (bron: Bijlage bij de oratie van F.J. Ormeling, Rijksuniversiteit Utrecht, 18 april 1986). Demokratisering van de besluitvorming In demokratische samenlevingen kan het principe van het delegeren van macht en besluitvorming alleen ten uitvoe- ring worden gebracht als er sprake is van een vrije toe- gang tot informatie. Dit vereist een gespreid net van informatiebronnen en een kommunikatienetwerk, die ter beschikking staan op de verschillende overheidsniveau's. De moderne technologie verschaff de middelen voor data- kommunikatie via telefoonlijnen, kabels of glasvezelkabels voor de kortere afstanden. Bovendien bieden op micro- computers gebaseerde geografische informatie en karte- ringssystemen nu de mogelijkheid om gegevens te analyseren en kaarten te produceren op het laagste ge- zagsniveau, waar de interaktie tussen de informatieleve- rancier en de gebruiker op de meest efficiente wijze kan plaatsvinden. Het is een uitdaging voor de geödeten en kartografen om de richtlijnen te kunnen verschaffen, die benodigd zijn voor een doelmatige uitwisseling en kommunikatie van gegevens. Het probleem van de standaardisering van kar- tografische gegevens is uitgebreid besproken op verschil lende vakkongressen, met inbegrip van de aspekten nauwkeurigheid, digitale kodering, topologie en struktuur zowel als kartografische terminologie en weergave. Een andere uitdaging is het delegeren van de verantwoorde- lijkheid voor het onderhouden van de gegevens. Van oudsher zijn de nationale karteringsdiensten verantwoor- delijk geweest voor het creeren en instandhouden van na tionale karteringsprogramma's. Provinciale en gemeente- lijke overheden hebben nu ook de zorg voor hun eigen kaarten. Moeten zij alleen gelaten worden bij het zeker stellen van de aktualisering en het beheer van hun eigen gegevens? Hebben ze de financiele middelen om dat te doen? Er moeten regels gemaakt worden die een goede kontröle op nationaal niveau verzekeren van de integriteit en het beheer van de gegevens, met daarbij ook de nood- zakelijke delegatie van macht en verantwoordelijkheid op het lokale niveau. Een ander aspekt van het demokratiseringsproces is de toegenomen verantwoordelijkheid van lokale overheden voor het beheer van hun eigen hulpbronnen. Het gezegde luidt: "lokale problemen kunnen het best lokaal worden opgelosfDe recente verbreiding van geografische infor- matiesystemen op gemeentelijk niveau vormt een illustra- tie van deze trend. De duidelijke funktie van kaarten in de Gis-gereedschapskist is van bijzonder belang voor de kartografie. Voor de eerste keer in de lange geschiedenis van de kartografie wordt de kaart op stelselmatige wijze erkend als een procedureel werktuig voor het simuleren, modelleren en interpreteren van ruimtelijke processen. Sommige onderzoekers zijn zover gegaan om de opkomst van een nieuw tijdperk voor kaarten voor de geest te roe- pen: de algebra van kaarten of parametrische kartografie. Kaarten zijn variabelen, weergegeven als georganiseerde verzameling getallen, en kunnen, zoals in de traditionele algebra, worden opgeteld, afgetrokken en geexponeerd en logisch met elkaar in verband worden gebracht in wis- kundige vergelijkingen. De ruimtelijke vergelijking van waarden tussen en binnen kaarten leidt tot nieuwe Opera toren, zoals nabijheid, ruimtelijke coincidentie en optima le routes (berry, 1987). De Gis-technologie heeft een ommekeer teweeg gebracht in de manier waarop we kaar- KT 1988.XIV.2 Loodemissie t.g.v. het wegverkeer 30

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 32