ten hanteren of gebruiken. Samen met andere vakgenoten raken kartografen steeds minder afhankelijk van de zuive- re grafische weergave en steeds meer van digitale gege- vensbestanden en ruimtelijke theorieen. Een deel van de kartografische gemeenschap kan wat problemen hebben met het aanvaarden van deze veranderingen, met name die kartografen die zichzelf in wezen beschouwen als gra fisch ontwerpers, overbrengers van informatie. Maar deze revolutie gaat enkel terug naar de traditionele meetkundi- ge basis van de kartografie, met een toegenomen vermö gen door de matrix algebra en ruimtelijke statistiek. Het gebruik van kaarten als ruimtelijke Operatoren in het proces van de besluitvorming verloopt echter niet zonder Problemen. Veel ruimtelijke relaties kunnen niet voldoen- de gekwantificeerd worden. De theorie van de ruimtelijke statistiek duikt nog maar net op, en men is nog onvol- doende op de hoogte van het effekt van ruimtelijke onbe- trouwbaarheid bij het manipuleren en kombineren van kaarten. Het voortplanten van fouten in kaartoverlays is een onderwerp dat een intensieve Studie verdient. Deze radikale verandering in ons gebruik van kaarten brengt een nauwe samenwerking tussen vele vakdisciplines met zieh mee, met inbegrip van de geodesie, kartografie, geo- grafie en andere ruimtelijke wetenschappen. Het gaat ook verder dan de konventionele opvatting van de kartografie met haar traditionele tweeledige funktie van de opslag en kommunikatie van informatie. Toegenomen abstraktie van sociaal- ekonomische relaties Kartografen zijn gewend om gebruik te maken van de niet-Euclidische meetkunde om het probleem op te lossen van de omzetting van de bolvormige aarde naar het platte vlak. Het karteren van sociaal-ekonomische ruimten is echter veel minder grijpbaar dan het karteren van het aardoppervlak en gaat nog verder dan de klassieke diffe- rentiele meetkunde van Gauss of Rieman. Het begrip af- stand tussen mensen en plaatsen hangt zeer sterk af van het vervoers- of kommunikatiemiddel en komt slechts zel- den overeen met de maat voor geografische afstand. Tijds-, kosten- of psychologische afstanden prevaleren vaak boven geografische afstanden en moeten in kaart ge bracht worden om het gedrag van mensen te kunnen be- grijpen en voorspellen (figuur 3). Er is veel onderzoek gedaan naar de kartografie van sociaal-ekonomische afstanden, maar dit onderzoek is nog maar weinig suksesvol geweest om de voor de hand lig- gende reden dat de traditionele kenmerken van een kaart, die zijn gebaseerd op een kontinue metrische ruimte, niet goed passen bij de inkonsequente en onsamenhangende metriek van het aantal uren, guldens of kilowatts dat mensen Scheidt en hun interakties bepaalt. Kartografen zien zieh hier gesteld voor een nieuwe uitda- ging, die meer is dan alleen maar een intellektuele kurio- siteit: ons vermögen om de ruimtelijke onderdelen, die samen de struktuur van de menselijke relaties vormen, te begrijpen, beheersen en bewaken hangt af van de hulp- middelen voor analyse en interpretatie die ter beschikking worden gesteld aan de pianologen en degenen die beslis- singen moeten nemen. Voor dit doel moeten nieuwe ma- nieren van weergave van de gegevens worden uitgevonden. Figuur 3. Verschillende hypothetische kartografische afbeeldin- gen van Frankrijk, bezien vanuit het oogpunt van een inwoner van Strasbourg (bron: Universiteit van Strasbourg). KT 1988.XIV.2 3 Strasbourg Strasbourg Strasbourg Strasbourg

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 33