lijk gemaakt door de kombinatie van computerkarto- grafie, grafische hardware en Software, remote sensing en Gis-technologieen. 7. De traditionele scheiding tussen kaartmakers en kaart- gebruikers is aan het verdwijnen, nu de klant in Staat is om naar behoefte zijn eigen kaarten te vervaardigen met een kartografisch softwarepakket. Vandaar dat de kartografische kommunikatiemodellen, die de laatste twintig jaar ontwikkeld zijn, nu wat irrelevant voorko- men. Waar het werkelijk om gaat is of de gebruiker met zichzelf kan kommuniceren via de kartografische weg die hij zelf tot stand brengt. Er is nog maar te weinig tijd verstreken om het effekt van deze recente ontwikkelingen op de theoretische op- bouw van de kartografische discipline te kunnen beoorde- len. Het lijkt erop dat we te maken hebben met een tijdperk van revoluties, maar zoiets hebben de kartografi sche pioniers uit de Renaissance of de kartografen van de analoge fotogrammetrie ook meegemaakt. Achteraf beke- ken lijkt de voorbije geschiedenis altijd kalmer te verlo- pen dan de tegenwoordige gebeurtenissen. De huidige trend in de richting van 'doe-het-zelf kaarten op maat naar behoefte mag misschien bedreigend lijken voor de kartograaf, maar onze situatie is vergelijkbaar met die van de landmeter bij de opkomst van de fotogrammetrie. Als beroepsuitoefenaars worden uitgedaagd, worden ze gedwongen om hun werkzaamheden eens kritisch te be- zien, hun vaardigheden uit te breiden en nieuwe werkge- bieden te verkennen. De meest opmerkelijke ontwikkeling van de laatste jaren is het toenemende bewustzijn van de gemeenschappelijke doeleinden van geödeten, fotogram- meters, kartografen, geografen en andere ruimtelijke we- tenschappers op het gebied van de produktie van geografische informatie. Het bundelen van de krachten lijkt een aangewezen antwoord op de uitdaging tot voort- bestaan, aangezien elk vakgebied op zichzelf niet in Staat is om het hele terrein van technologie en kennis te bestrijken dat tegenwoordig vereist is voor de produktie van geo-informatie. Deze beweging in de richting van we- tenschappelijke integratie is ook een trend die de evolutie van de kartografische discipline zal beinvloeden. Op het brede terrein van de kartografische aktiviteiten, van het eenvoudige lijntekenen tot aan de komplexe kaartanalyse, zullen waarschijnlijk enkele veelbetekenende verschuivin- gen plaatsvinden. Vragen over de operationele aspekten van het maken van kaarten worden waarschijnlijk minder belangrijk, terwijl vragen over het 'waarom' van het ma ken van een kaart of over 'wat er mee te doen' steeds ak- tueler zullen gaan worden. Hopelijk voelt de kartografie zieh uitgedaagd en zal ze profiteren van deze evolutie. Noot Prof. dr J.C. Müller is Hoogleraar en Voorzitter van de Vak- groep Kartografie van het ITC in Enschede. Dit artikel is uit het Engels vertaald door C.P.J.M. van Elzak- ker. Het zal worden gepresenteerd in een lezing op het Lustrumcongres van de NVK (Enschede, 22-23 September 1988). Literatuur Berry, J.K. (1987), Computer-assisted Map Analysis: Potential and Pitfalls. Photogrammetric Engineering and Remote Sensing, Vol. 53, pp. 1405-1410. Noronha, V.T. (1987), Choropleth Mapping in a Microcomputer Environment: A Critical Evaluation of Some Commercial Im- plementations. The American Cartographer, Vol. 14, pp. 139-154. KT 1988. XIV. 2 34

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 36