nen een straal van 30 km rond een elektriciteitscentrale'), of gebieden op te vragen die bepaalde overeenkomsten vertonen ('geef de tien kaarten die een verschijnsel af- beelden dat qua patroon/trend het meest overeenkomt met het patroon van het verschijnsel op deze kaart'). Ten slot- te is men bijvoorbeeld ook in Staat om deelkategorieen van de in verschillende kaarten aanwezige informatie met elkaar te kombineren, te vergelijken en te analyseren. Uitgaande van voorbewerkte, vergelijkbare en kombineer- bare ruimtelijke gegevens in een direkt op flexibele wijze toegankelijk nais, tevens voorzien van kartografisch ver- antwoorde Software, kan elk kaartbeeld aan de specifieke gebruikerswensen worden aangepast. Een gebruiker kan daarbij bijvoorbeeld ook verschillende klassenindelingen hanteren, of de oorspronkelijke gegevens anderszins mani- puleren en tegelijk 'online' analyseren. Een nais moet ook op verschillende niveau's kunnen worden geraad- pleegd, bijvoorbeeld op gemeenteniveau of op het niveau van de Ekonomisch Geografische Gebieden (egg's). Ver- andering van het niveau zal de gebruiker in Staat stellen tot het onderkennen van lokale, dan wel regionale trends. Met een nais ligt de nadruk niet meer op de produktie van een traditionele atlas op papier, maar veeleer op de voortdurende overdracht van ruimtelijke informatie uit het gegevensbestand, in de vorm van kaarten op papier of op beeldscherm, of soms helemaal niet in grafische vorm, naar gebruikers op hun eigen verzoek. Het gegevens bestand van een nais als nationaal distributiepunt van ruimtelijke informatie dient kontinu te worden bijgehou- den. Maar niet alleen de meest recente informatie kan worden opgeslagen; opslagkapaciteiten nemen dusdanig snel toe dat ook informatie uit het verleden behouden kan blijven, waardoor het bepalen van ontwikkelingen en trends mogelijk gemaakt wordt. Dynamische processen kunnen beter in beeld gebracht worden door middel van dynamische modellen of eventueel zelfs animatietechnie- ken (figuur 5). Door de toegenomen aktualiteitswaarde kan met een nais wellicht zelfs direkt worden ingespeeld op aktuele onderwerpen, middels bijvoorbeeld het presen- teren van regionale beeiden en verschuivingen bij verkie- zingsuitslagen. Een nais kan in principe aan veel meer gebruikerswensen tegemoet komen dan de traditionele nationale atlas. De 'Produkten' die uit een nais kunnen worden afgeleid zijn ook veel veelzijdiger van aard: niet alleen voorbewerkte algemene atlassen op verschillende informatiedragers, maar ook atlassen, kaarten en diagrammen of niet grafische ruimtelijke informatie op maat, toegesneden op de behoeften van de gebruikers. De potentiele vormen van gebruik van een nais kunnen in verschillende kategorieen worden ingedeeld: Professioneel gebruik door de overheid, universiteiten, maatschappelijke instellingen en bedrijven, die kunnen profiteren van de in het nais bijeengebrachte en toe- gankelijker gemaakte gegevens. Eventueel kan een nais als vraagbaak optreden voor doorverwijzing naar gespecialiseerde gegevensbestanden. Bij het gebruik van de NAis-gegevens door bedrijven moet niet alleen gedacht worden aan bijvoorbeeld gegevens over de bo- demgesteldheid, maar ook aan geografische gegevens ten behoeve van marktonderzoek en dergelijke. Edukatief gebruik: het nais kan voor diverse soorten onderwijs gegevens leveren ten behoeve van het sa menstellen van leermiddelen, met name voor het aard- rijkskunde-onderwijs, maar ook voor andere vakken zoals biologie (milieu, flora en fauna), geschiedenis (historische ontwikkelingen in kaart), en maatschappij- leer (politiek en andere ruimtelijke verschijnselen). Gedrukte atlassen, maar ook atlassen op andere infor matiedragers (diskette, beeldplaat), kunnen voor eduka- tieve doeleinden ook ter inzage worden gelegd op bibliotheken. Partikulier gebruik: zoals bij de twee edities van de Atlas van Nederland het geval was, valt ook voor een uit het nais afgeleide nationale of thematische atlas nog heel wat belangstelling te verwachten van geinte- resseerde partikulieren. In toenemende mate moet daarbij echter ook gedacht worden aan atlassen op dis kette of optische informatiedragers, en in de wat ver- dere toekomst aan het opvragen van ruimtelijke informatie via een systeem als viditel. Commercieel gebruik door bijvoorbeeld uitgevers en media, die de ruimtelijke gegevens uit een nais kun nen gebruiken voor het samenstellen van nationale of internationale atlassen, encyclopedieen, schoolboeken, schoolatlassen en leermiddelen, al of niet wetenschap- KT 1988.XIV.2 51 Figuur 4. De moderne opvatting van het begrip 'nationale atlas'. A Figuur 5. Nieuwe gebruiksmogelijkheden met een nationale- atlas informatiesysteem.

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 53