S 1 kleuroriginelen nog even werden uitgesteld om tijd te winnen. Maar in 1983 werd er door de kaartgebruikers zoveel aandrang uitgeoefend dat ook de andere kleuren voor de komplete bladen 1:10.000 gemaakt moesten wor den. Zo versehenen er in 1983 vier bladen kompleet in tienkleurendruk. Inmiddels was er een nieuwe werkwijze ontwikkeld voor het opsporen van wijzigingen en werden er richtlijnen ge maakt voor de weergave op de kaart. Er werd ook ge- zocht naar een verbetering van de graveermethode en die leverde zoveel sukses op dat er besloten kon worden om het kaartbeeld totaal te vernieuwen. Daarvoor waren drie redenen: 1. De gravures uit 1967 waren door de korrekties heel siecht geworden. 2. De nauwkeurigheid van de situaties bleek op veel plaatsen onvoldoende te zijn. 3. Bij de invoering van automatisering dient er een nauw- keurig en betrouwbaar kaartbeeld te worden gebruikt voor het digitaliseren of scannen. In 1983 werd daarom begonnen om de kaart geheel te vernieuwen, ondanks de krappe bezetting en ondanks het niet opnieuw beginnen aan een nieuwe cyclus. Maar doorgaan met bijwerken van de bestaande gravures bete- kende alleen maar uitstel van dit besluit en verder impro- viseren, met alle vertraging en demotivatie die daarvan het gevolg is. Inhoudsmodellen Bij de herziening wordt er op de eerste plaats gebruik ge maakt van de Amsterdamse grootschalige basiskaart 1:1000. De kaartbladen worden verkleind tot 1:5000, zodat de gegevens op de werkschaal kunnen worden overgeno- men. Maar helaas is die kaart niet overal recent bijge- werkt. Luchtfoto's zorgen dan voor een betrouwbare aanvulling, ook van de gebieden in de randgemeenten. Ie- der voorjaar wordt het gebied van de kaart van Amster dam met een komplete serie vertikale luchtfoto's opgenomen op kleurendia's 1:10.000, waarmee stereoskopi sche waarneming van elke situatie mogelijk is. Terreinver- Figuur 1. Omvang van de gemeente en van de Kaart van Amsterdam 1:10.000 in 1910 en 1988. De groei van de gemeente bracht ook een flinke groei van het kartografisch werk met zieh mee. (1966) Landsmeer Hemtunnel- '-—A Hölysioot (1921) Ransdorp Kirtseh meer Durgsrdam Butten !J stadfruis Westgaarde i Osdprp S loten /Dieme 1 Badhoevet ikvaart Nieuwe Meet (1921) Weesp istelveen Gaaspe1 Ouderkerk a/d Amstel Rozenburg Nigtevecht Aalsmeer ibeoude 54 KT 1988. XIV. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 56