niet-agrarische terreinen zoals: parken, plantsoenen, kleur op de kaart te vinden. Zo'n verschil van mening groenstroken, begraafplaatsen, volkstuinparken, sport- was in 1982 de oorzaak dat blad 9 van de Kaart van parken, tuinen, beplante erven van boerderijen. Op de Amsterdam volledig opnieuw gedrukt moest worden vorige druk van de stadskaart waren ook alle dijken wegens de groene kleur van het westelijk havengebied groen aangegeven, ongeacht de aanwezige begroeiing. in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De aanleiding daartoe is niet bekend, maar moeten we Sindsdien wordt het geldende bestemmingsplan ge- in de jaren twintig zoeken! bruikt voor de vaststelling van de kleur van de braak- 3. Lichtgroen wordt toegepast in alle terreinen die agra- liggende terreinen. risch in gebruik zijn zoals: weiland, akkerland, tuin- 6. De gemeentegrens van Amsterdam had voorheen geen bouwgrond (kassen), läge boomgaarden of opvallend kenmerk. De situatie buiten de gemeente boomkwekerijen. wordt ook niet op een afwijkende manier aangegeven. Ook alle natuurlijke terreinen zoals rietlanden, mits Daarom was er behoefte om de gemeentegrens van niet met bos begroeid, en veenwingebieden worden Amsterdam duidelijker aan te geven, zonder het kaart- lichtgroen gemaakt. Verder ook de braakliggende ter- beeld te veel te bei'nvloeden. Er wordt nu een paarse reinen bestemd voor parken of waarvan de bestemming rasterbies toegepast van 2 mm breedte, die goed her- nog niet definitief is. kenbaar is. Paars werd al gebruikt voor de tram- en 4. Sportterreinen worden met een grof groen raster aan- metrolijnen. gegeven. De verharde velden krijgen een witte onder- grond en de onverharde velden een lichtgroene. Ook Beschrifting gravelvelden worden als onverhard beschouwd, evenals De stijl van de beschrifting bleef voorlopig gehandhaafd kunstgrasvelden. met magere kapitale letters in Akzidenz romein. Wel 5. Braakliggende terreinen in uitbreidL gsgebieden vormen werd er een regelmatiger spatiering toegepast bij de ver- een gevoelig onderwerp. Enerzijds zouden bestuurders nieuwde straatnamen. De namen van Amsterdamse stads- graag de komplete uitbreidingsplannen op de kaart wil- wijken kwamen in zwaite gerasterde letters horizontaal len zien, anderzijds geeft een topografische kaart al- over het kaartbeeld te staan. leen de toestand van de terreinen op het moment van de kaartproduktie. Jonge braakliggende terreinen zijn door hun desolate indruk vaak goed herkenbaar, vooral Bewerking als zij zijn opgespoten. Na enige tijd vormt zieh een spontane begroeiing van gras, kruiden en struiken en Het model met de ingetekende wijzigingen dient als gids na enkele jaren is er een natuurpark ontstaan, waar ve- voor de gravures 1:5000. Daarvoor worden heldere poly- len een dankbaar gebruik van maken bij de beleving esterfilms gebruikt met een zachte rode graveerlaag. De van hun hobbies (honden, Crossen, modelvliegen, ja- lijnen worden gegraveerd met de afgevlakte ronde K+E- gen en botaniseren om maar wat onschuldig tijdver- naalden 0,15 mm of met spitse bolkopnaalden van drijf te noemen). De kartograaf heeft de neiging om 0,12 mm dikte. Na het graveren worden de lijnen door de het terrein groen af te beeiden, maar de bestuurder fotoreproduktie-afdeling verdikt tot de gewenste lijndikte ziet er nog steeds een toekomstig industrie- of woning- van 0,2 mm. Het graveren kost op die manier minder tijd bouwgebied in en wenst een grijze, paarse of rode dan met de dikkere graveernaalden en kleine aansluitfout- 58 KT 1988.XIV.2 \^EESPERPLEIN M AV)P Figuur 5. Kaanfragmenten 1:5000 van blad 1.2 uit 1976 (links) en uit 1984 (rechts). De Verbeteringen zijn met pijltjes aangegeven.

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 60