jes worden tijdens de verdikking vanzelf hersteld. Zonder deze tijdbesparende werkwijze was het niet mogelijk ge- weest om de Kaart van Amsterdam 1:5000 opnieuw te graveren (figuur 5). Alle wijzigingen in de beschrifting worden aangegeven op een afdruk van de nieuwe gravure. Na het zetten van de tekst bij de Stadsdrukkerij worden de namen afgedrukt op stripppingfilm en met bijenwas gemonteerd. De kleuren worden ingekleurd met kleurpotlood op een verkleining van de gravure. Dat is meteen een kontrole op de lijnen. De gegevens voor het inkleuren worden van de luchtfoto's genomen, maar soms levert dat problemen op. Ook zijn er meestal nog enkele vragen over de situatie of over be- namingen. Dan wordt er met de dienstfiets of de auto een bezoekje gebracht aan het gebied en de situatie wordt ter plaatse bekeken. Het pellen van de kleuren voor bebouwing en water ge beult op de schaal 1:5000, terwijl de andere kleuren na de verkleining worden gepeld op de schaal 1:10.000. Vier bladen 1:5000 worden daarvoor verkleind en samenge- voegd tot een blad 1:10.000 van hetzelfde formaat en met dezelfde inhoud. Bij het maken van de kaart 1:5000 wordt steeds rekening gehouden met de leesbaarheid op schaal 1:10.000. Alle kleuren voor de Kaart van Amsterdam worden per onderwerp gepeld en in sommige gevallen wordt er tus- sentijds een zogenaamde vastlegging gemaakt (figuur 6). Het diepe water wordt bijvoorbeeld eerst gepeld uit grijs en dan als positief vastgelegd. Daarna wordt er op dezelf de pelfilm doorgepeld voor alle industrieterrein. Van het diepe water wordt weer een negatief gemaakt voor het rasteren in grijs, maar het vastleggingspositief wordt ook gebruikt als masker op de doorgepelde pelfilm om indu strieterrein te kunnen afdrukken in volgrijs. Voor de heldergroene kleur wordt als volgt gewerkt: 1. pellen van de bossage en vastleggen als positief voor grijs; 2. doorpellen van plantsoen en vastleggen als positief voor heldergroen; 3. apart pellen van de sportvelden en voorzien van grof plakraster; 4. kombinatie van bos, plantsoen en sportveldenrastering tot drukfilm heldergroen. Door deze manier van werken zijn er minder pelfilms no- dig en hoeven de terreinen slechts eenmaal gepeld te wor den, waardoor de kans op fouten minimaal is. De overtollige lijnen van de pelfilms worden verwijderd door de pelfilms vöör het pellen in te kleuren met zwarte kleurstof. Na het pellen wordt zonodig een lijnverdikking toegepast om de vlakken goed in de kontouren te laten passen. Als alle kaartelementen gereed zijn wordt er een kleurko- pie gemaakt ter kontrole. Door de betrouwbare werkwijze blijken er bijzonder weinig fouten over te blijven. Maar ook speelt een belangrijke rol dat de kartografen al het werk aan een kaartblad zelf verrichten, van foto- interpretatie tot modellen maken, inkleuren, naverkennen, graveren, beschriften, pellen en kontroleren van de kleur- proef. Er ontstaat een grote kennis en betrokkenheid met het gebied. Voor de kleurproef 1:5000 worden kopieen gezonden naar verschillende gemeentelijke beheersdiensten met het ver- zoek om gegevens te verifieren. pos. GROEN rastemeg. masker Diep water pos. INDUSTRIE neg. BOS neg. R BOS +PLANTS0EN pos. S BOS +PLANTS0EN neg. INDUSTRIE neg. DIEP WATER Diep water pos. BOS pos. GRIJS grof raster - sportvelden pelfilm GROEN - Plantsoen - Bos pelfilm GROEN - Industrie - Diep water pelfilm GRIJS 59 Figuur 6. Originelenschema voor de kleuren grijs en groen uit drie pelfilms. De lichtgroene kleur op de kaart wordt apart gepeld en is hier met aangegeven. R rechtlezend; S spiegelbeeldig. De pelfilms worden voor het pellen ingekleurd om de overtollige lijnen te verwijderen. Na het pellen worden zonodig lijnverdikkingen toegepast om de kleur bij het drukken beter in de kontouren te laten sluiten. KT 1988.XIV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 61