AMSTERDAM 1 :10.000 8 1 4 7 6 5 1986/87 \V »V Ook van de kaartbladen 1:10.000 worden proefkopieen in kleur gemaakt met het Multi-colorsysteem, maar in dat geval zijn alleen de aangevulde kleuren maar nieuw. De kaart werd al gekontroleerd op schaal 1:5000. Het kartografisch foto- en reproduktiebureau vervaardigt tenslotte de gave drukfilms voor de Stadsdrukkerij, zowel voor de bladen 1:5000 in tweekleurendruk grijs, als voor de veelkleurige bladen 1:10.000. Het papier voor alle bla den werd in een partij aangemaakt om geen kwaliteitsver- schillen te krijgen. Ook de drukinkten werden als fabriekspartij aangemaakt, met zo goed mogelijke lichtre- sistentie. Uitvoeringen De negen bladen van de stadskaart 1:10.000 worden in drie uitvoeringen gedrukt. Behalve de uitvoering in tien- kleurendruk is er een schetskaart waarop de gebouwen, het groen en het geel niet zijn ingekleurd, maar wel het water: aangeduid als de vierkleurendruk. Ook is er een schetsuitvoering waarop de gebouwen in roze zijn gedrukt en het water in blauw: dit is de vijfkleurendruk of 'grijs- blauw-roze kaart'. Beide uitvoeringen hebben verder grijze lijnen, zwarte namen, paarse metro- en tramsporen en een duidelijke paarse gemeentegrens van Amsterdam. Voor het aanbrengen van de kaartbladen op grote wand- borden, zijn deze leverbaar op aluminium panelen met zelfklevend klitband. Iedereen kan daarmee zelf zijn wandkaart aanvullen zodra er een nieuw blad is versehe nen, zonder eerst een kursus behangen te volgen. In de witte rand om de kaartbladen worden de koördina- ten gegeven, zowel van de Rijksdriehoeksmeting als van de geografische ligging, waarmee antennes en sterrekij- kers op elk plekje van Amsterdam nauwkeurig kunnen worden ingesteld (figuur 7). In de marge staan ook de letters en nummers van de ge- meentelijke grootschalige kaartbladen 1:1000 vermeld. Die zijn onder andere nodig bij het gebruik van het namenre- gister dat sinds 1987 verkrijgbaar is. Jaarlijks verschijnt daarbij een aanvulling met nieuwe namen. Plannen Nu de hele kaart nieuw is versehenen, zitten de kartogra- fen niet zonder werk. De eerste bladen zijn inmiddels Ze ven jaar oud en dat is te veel voor een stadskaart. Er wordt naar gestreefd om de kaart eens per vier of vijf jaar geheel bij te werken. Eens per twee of drie jaar is ideaal, maar na de opgelegde bezuinigingen valt te be- twijfelen of de nieuwe cyclus korter zal gaan duren dan de laatste. De vernieuwing van de bladen van het westelijk havenge- bied en van Amsterdam-Noord is inmiddels gestart. Maar ook wordt er onderzocht of een verdere verbetering van de kartografische voorstelling mogelijk is. Een nieuwe cy clus is daarvoor een goede gelegenheid. 8750 RD. 481.750 GOLFLINKS SPORTPARK "L'ET 8000 STRANDVL NB. 52"19 Q Figuur 7. Bladrand van de kaart 1:10.000 blad 6, met indeling, jaar van opname en druk, RD-koördinaten en bladaanduiding van de kaart 1:1000 (Q7). Let op de huisjes in het volkstuinenpark Vredelust (links), de sportvelden in sportpark Strandvliet (onderaan) en de gebiesde gemeentegrens (midden). 60 KT 1988.XIV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 62