het uitvoeren van veldwerk, via de aanschaf en interpreta- tie van luchtfoto's of een kombinatie hiervan. Deze me- thoden zijn arbeidsintensief en duur. Het gebruik van satellietbeelden is in deze Studie bekeken als een alterna- tieve bron van informatie. Het is duidelijk geworden, dat kombinatie van satellietge- gevens met bestaande informatie essentieel is, om veran- deringen in het landschap alleen al te kunnen konstateren. Twee methoden zijn onderzocht, die elk voordelen en na- delen hebben en verschillende produkten opleveren: Satellietbeelden gekombineerd met lijnvormige topo- grafische informatie zijn het meest geschürt voor het regelmatig geven van een snel overzicht voor visuele interpretatie. Een dergelijke topografische themafile kan eenvoudig gemaakt worden en kan door middel van een betrekkelijk goedkope procedure tot een bruik- baar produkt, in feite een gebruiksvriendelijk satelliet- beeld, verwerkt worden. Per blad geeft een dergelijk produkt een overzicht over een gebied van 20 x 25 km. Voor hetzelfde gebied zijn 30-40 stereoparen van luchtfoto's schaal 1:18.000 nodig. Een volledige bedekking van het hele land met deze foto's wordt eens in de drie jaar gemaakt. Het optima le produkt laat echter geen details zien, kleiner dan vier meter. Het kan daarom niet in alle gevallen als een alternatief voor luchtfoto's gebruikt worden. In de tweede fase van het onderzoek werden de moge- lijkheden voor een veel grondiger en vollediger aktua- lisatie van een kaartblad onderzocht. Deze methode is bewerkelijker en dus duurder, maar levert informatie over de veranderingen in de tijd van elk beeldpunt. In dit onderzoek werden alle klassen die als vlakelement op de kaart aangegeven staan tot een kaartdekkende themafile verwerkt. Omdat vlakelementen minder de tail vereisen voor een korrekte weergave, levert digita- lisatie een kleiner en dus eenvoudiger verwerkbaar digitaal bestand op. In deze fase werd niet het satellietbeeld zelf gebruikt, maar informatie, die tevoren werd verkregen middels een ('maximum likelihood') klassifikatieprocedure. De ze stap vereist het verkrijgen van veldgegevens en 3-5 iteratiecycli om tot een goed resultaat te komen. De verwerkingskosten hoeven echter niet voor elk kaart blad gemaakt te worden. Met vrijwel dezelfde kosten kan het gebied van vele kaartbladen tegelijk geklasssi- ficeerd worden. Een klassifikatie levert informatie, die afhankelijk van de klasse een betrouwbaarheid van 40-90% heeft. Dit is voor de meeste toepassingen in Nederland onvol- doende. De kombinatie van het klassifikatieresultaat met de topografische informatie maakt het mogelijk, dat de betrouwbaarheid van de verkregen informatie tot bijna 100% opgevoerd kan worden en dat verschil lende additionele klassen onderscheiden kunnen wor den. Het onderzoek naar de mogelijkheden van het gekom bineerd gebruik van topografische en satellietinforma- tie, heeft zieh in de tweede fase uitsluitend geconcentreerd op verwerking via zogenaamde Took- up table transformaties'. Ondanks de ingewikkelde naam, zijn dit bijzonder eenvoudige en snel uit te voe- ren manipulaties met de klassekode, zoals die in ta- bel 4 aangegeven zijn. De nadruk bij de look-up table bewerkingen ligt op kennis van de trends van verande ringen in het landschap en van de verschillen tussen de informatie van de topografische kaart en het klassi fikatieresultaat. Geometrische nauwkeurigheid Van informatie verkregen uit satellietbeelden kan niet ver wacht worden, dat deze nauwkeuriger is dan die van een De aangegeven verschuivingen van 20 tot zelfs 40 m (4-8 scanbreedtes) die optraden tussen de verschillende kaart- lagen in de eerste fase konden teruggebracht worden tot minder dan een in de tweede fase, door het digitalisatie- proces beter te standaardiseren. Een strukturele beperking van de nauwkeurigheid van metingen aan gerasterde produkten zoals satellietbeelden, is de grootte van de oorspronkelijke pixels. Een meting kan slechts nauwkeurig zijn tot maximaal twee keer de helft van een pixelgrootte voor lijnvormige elementen, en voor oppervlaktemetingen tot de helft van de oppervlakte van de randpixels. Echter ook de topografische kaart heeft zijn beperkingen voor het kwantificeren van veran deringen in landgebruik. Het aktualiseren van landgebruik Met behulp van visueel/handmatige technieken De topografische lijninformatie die over een satellietbeeld wordt afgebeeld, verhoogt de gebruiksvriendelijkheid er- van aanzienlijk, zoals uit de vergelijking van de linker en rechterkant van de bijlage opgemerkt kan worden. In tegenstelling tot een topografische kaart met 7-10 gedefi- nieerde klassen van landgebruik geeft het satellietbeeld een scala aan 'ruwe' gegevens. Het aantal in principe te onderscheiden klassen wordt bepaald door het aantal spektrale informatie-eenheden (kleurenkombinaties in de drie samenstellende banden). Het aantal kleuren wordt theoretisch bepaald door het aantal kleurgradaties per band. Meestal zijn dit er in de orde van 30 x 50 x 100=150.000. Deze kleurklassen kunnen door verschillende diseiplines voor verschillende doelen en toe passingen anders gegroepeerd worden. Bijvoorbeeld bos- bouwers vereisen een verdergaand onderscheid in bostypen dan de 1-2 typen die er gespeeifieeerd zijn op de topografische kaart. Een satellietbeeld, en zeker een dat van goede geografische referenties is voorzien en eventueel is voorbewerkt om bepaalde klassen goed zicht- baar te maken, geeft de mogelijkheid om de vele soorten landgebruik en de dynamiek daarin te bepalen, zoals: - de omzetting van grasland in landbouwgrond en vice versa of een van beide in bebouwing; - veranderingen in bosareaal, dunning en eventueel opsporing van ziektepatronen; - sporadisch voorkomende of snel veranderende typen van landgebruik zoals sportterreinen, autodumpplaat- sen, vuilstortplaatsen, kassen, omzetting van gras- of bouwland naar bollenvelden enzovoort. Met handmatige technieken is het gebruik van het opti male produkt beperkt tot algemene stratifikaties en tot het inventariseren van klassen die beperkt voorkomen. Voor een integrale kartering of aktualisatie van een gebied of kaartblad is de techniek die in de tweede fase ontwikkeld is, de meer aangewezen weg. Met behulp van 'look-up table' manipulaties Satellietbeeldklassifikaties worden al 10-15 jaar uitge- voerd, maar hebben nog niet tot veel operationele toepas singen geleid. Afgezien van faktoren als kosten en 76 KT 1988.XIV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 78