Geintegreerde topografische kartering: een oud koncept in een nieuw technologisch milieu - samenvatting R. Groot Samenvatting 78 De auteur dankt de Beieids Commissie Remote Sensing (BCRS) voor de financiering van een deel van het onderzoek, de Topo grafische Dienst Nederland voor de assistentie en Intergraph Europe B.V. voor het scannen van de topografische informatie. 1 F.B. van der Laan, 12 jaar overzicht van wolkenvrije Land- satbeelden van heel Nederland. Nieuwsbrief Remote Sensing nr 31, juli 1987. Tevens NLR Memorandum 87072. 2 F.B. van der Laan, J. Stolp, A.A. de Veer en W. Verhoef, Het gebruik van Landsat TM-opnamen voor detectie van ruimte begrenzende elementen ten behoeve van de land- schapsbeeldkarteringNLR rapport TR 86098 L, 1986. 3 T.N. Ligthart, J.L.A. Pluis, Het Groninger landschap op af- stand gevolgd. Studenten rapport Universiteit van Amster dam/P. P.D. Groningen, 1986. 4 F.B. van der Laan, O.F. Schoumans en H.A.M. Thunnissen, Landuse inventory using Landsat Thematic Mapper imagery as a tool for the prediction of environmental pollution. Pro- ceedings Willi Nordberg Symposium, Graz, Austria, Septem ber 1987. 5 F.B. van der Laan, The potential of combined use of satellite data with topographic information. Proceedings Willi Nord berg Symposium, Graz, Austria, September 1987. Tevens NLR rapport TR 87069. 6 F.B. van der Laan, Mogelijkheden van het integraal actuali- seren en flexibel differentieren van landgebruik op topografi sche kaarten, met behulp van informatie uit satellietbeelden. Rapport van het tweede fase onderzoek, te verschönen medio 1988. Onder bovenvermelde titel zal ir R. Groot een lezing presenteren op de tweede dag vrijdag 23 September 1988) van het Symposium ter gelegenheid van het zesde lustrum van de nvk, dat in Enschede wordt gehouden. Ir Groot is momenteel voorzitter van de Vakgroep Äerospace Data Acquisition and Photogrammetry' van het ITC. Omdat het wachten was op de illustraties uit Canada, was zijn artikel bij het ter perse gaan van dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift helaas nog niet gereed. Het zal volledig worden opgenomen in het volgende nummer, terwijl hier volstaan wordt met een körte samen vatting. Geintegreerde topografische kaartproduktie is het bijeen- brengen van ruimtelijke gegevens uit verschillende bron- nen en het verwerken daarvan met de juiste kombinatie van technieken, om een topografische kaart te maken, die voldoet aan goed gedefinieerde eisen van de gebruikers. In het artikel en de lezing zal worden betoogd, dat dit een oud koncept is dat aan het eind van de 19e en het begin van de 20e eeuw al werd toegepast bij de topogra fische kartering in Canada. De toenemende vraag naar topografische kaarten in de jaren 1910-1950 kon echter al- leen maar beantwoord worden door een verregaande spe- cialisatie in vakgebieden zoals landmeten, fotogrammetrie, kartografte en reproduktietechnieken, gekoppeld aan een grote mate van standaardisering van de topografische Pro dukten, die vooral gericht waren op militair gebruik. Als gevolg van recente technische ontwikkelingen op het raakvlak van Computerkunde, telekommunikatie en pro- cestechnologie ontstaat nu echter opnieuw de mogelijk- heid van geintegreerde produktie, gericht op uiteenlopende specifieke doeleinden. Dit leidt tot een noodzakelijke her- ziening van de definiering van de standaardprodukten van nationale topografische diensten, van de rol van deze diensten en van de relatie tussen deze diensten en hun klanten. In het licht van deze ontwikkelingen wordt het dan ook nodig om de inhoud van beroepen als fotogram- meter, landmeter en kartograaf opnieuw vast te stellen. KT 1988.XIV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 80