1 (zelfbedienings)bruggen. Dat wil zeggen dat de polder al- leen voor bezitters van kleine zeilboten met een strijkbare mast interessant is. Voor de schipper van een klein zeiljacht, onderweg van Muiden naar bijvoorbeeld Noordwest-Overijssel, betekent de vaarweg van Almere-Haven naar Ketelhaven door de polder (59 km met vier sluizen) niet alleen een kortere vaarweg dan over de randmeren (75 km met drie sluizen). Hij zal bovendien de beschutting van de polderwateren waarderen. Inmiddels is een groot aantal voorzieningen voor de re- kreatievaart in de loop van de jaren gerealiseerd en toen in juni 1986 de door de rijp gebouwde sluis in Almere- fjaven officieel werd geopend was de polder ook vanaf de randmeren bereikbaar, waardoor een veilige en beschütte vaarroute voor velen beschikbaar was gekomen. De waterkaart Randmeren-Flevoland Vorig jaar vond het provinciebestuur, waarschijnlijk mede met het oog op haar aanstaande optreden als gastprovin- cie tijdens de Hiswa-tentoonstelling in 1988, dat het nu toch eindelijk wel eens tijd werd dat het vaargebied van Flevoland wat meer publiciteit zou gaan krijgen. Het provinciebestuur richtte zieh tot de direktie van de anwb met het verzoek of er een mogelijkheid bestond om van Flevoland een waterkaart te maken. De bestaande wa terkaart van de randmeren gaf geen goed overzicht van de vaarwegen omdat de polder slechts gedeeltelijk op de kaart was afgebeeld. Toen de redaktie Kartografie hier- over benaderd werd was het eerste idee een inzet op de bestaande kaart te maken. Maar toen de beschikbare ruimte hiervoor zo krap bleek te zijn dat de schaal van de inzet 1:200.000 zou moeten worden, werd deze oplos- sing als onbruikbaar ter zijde geschoven. De gedachte om een geheel nieuwe kaart te maken strandde op de hoge produktiekosten en het ontbreken van voldoende mankracht, zowel voor de redaktionele werkzaamheden als voor de produktie op de tekenkamer. Sinds ruim een jaar heeft de sektie Waterkaarten een wa- terkartograaf (de helft van de kapaciteit) in moeten leve- ren ten behoeve van het automatiseringsprojekt met Tele Atlas. Na vernieuwd overleg tussen provinciebestuur en direktie van de anwb is de waterkartograaf een plan gaan uitwer- ken dat, mede door de tijdnood en genoemde produktie kosten, resulteerde in een verregaande samenwerking met de afdeling Landmeetkundig Werk van de rijp in Lely- stad. Op basis van de in de loop van jaren gegroeide goe- de verstandhouding tussen de ANWB-waterkartograaf en de rijp, kwam de afdeling Landmeetkundig Werk met het aanbod dat de anwb gebruik zou kunnen maken van het reeds bestaande kaartmateriaal 1:50.000 van deze dienst. Het gebruik van een dergelijk goed produkt was voor de redakteur natuurlijk een groot genoegen en betekende te- vens een enorme tijdwinst in de volgende produktiefase. Bij het bepalen van de kaartuitsnede bleek, met het enigs- zins draaien van het kaartbeeld, een gebied te kunnen worden afgebeeld dat in het westen beginnend bij Mui- derberg en de Hollandsebrug reikt tot nagenoeg de sa- menkomst van Keteldiep en Kattendiep als uiterst oostelijke punt op de kaart. Door de uitsnede zo te kiezen werd de overlap met aan grenzende kaartbladen geen geweld aangedaan; een noordpijl geeft duidelijk.de orientatie van het kaartbeeld aan. De kaartschaal bleef hetzelfde als bij voorgaande edities, alleen het formaat van het kaartblad nam toe met twee kaartflappen. Het basismateriaal moest worden aangepast door het vereenvoudigen van de bebouwingsvoorstelling, door het toepassen van andere lijnsignatuur voor de we gen en eigen kaarttekens en Symbolen; de lijndikte is op het laatst ook nog längs fotografische weg aangepast. Toen het basismateriaal gereed was zijn vervolgens zowel de nautische gegevens zoals betonning, bebakening en verlichting naast diepten, doorvaarthoogten enzovoort, als de thematische gegevens door de waterkartograaf toe- gevoegd. Kortom, voordat er een waterkaart op tafel lag was er veel redaktioneel werk en tekenkamerwerk aan vooraf ge- gaan. Maar het resultaat is er dan ook naar, de redaktie is blij met de nieuwe aanwinst. Op deze plaats wil de redaktie anwb de medewerkers van de afdeling Landmeetkundig Werk van de rijp bedanken voor hun produkt en gewaardeerde medewerking en te- vens een woord van waardering en dank uitspreken aan de firma Cartoprint voor het voortreffelijke drukwerk en het gebaar van hun zijde die deze bijlage voor dit lustrumnummer financieel heeft mogelijk gemaakt. 80 KT 1988.XIV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 82