AQT"! f AI/' 111 Opk 11 bn JH .Jk/m JL M. B M JL Hameleers, M.West-Friesland in ou- de kaarten. Wormerveer: Stichting Uit- geverij Noord-Holland, 1987. 144 pp. 24 x 30 cm. ISBN 90 71123 05 7. Prijs f69,50. Met deze uitgave is een boek versehe nen met afbeeldingen van oude kaarten van (delen van) West-Friesland. De op- zet is ontleend aan het boek over de Vechtstreek van M. Donkersloot-de Vrij (Weesp, 1985). Daarin worden oude kaarten van de Vechtstreek in verband gebracht met de landschapsgeschiede- nis. Over de landschappelijke ontwik- keling van West-Friesland gaat dit boek echter niet; het is een verzameling van reprodukties van circa 50 (gedrukte en handgetekende) oude kaarten, die in 40 nummers beschreven en toegelicht wor den. De weergave is deels (20 kaarten) in kleur, deels in zwart-wit. Bij de be- schrijvingen worden literatuur en vind- plaats gegeven. De toelichting behandelt hetgeen bekend is over auteur, date- ring, reden van kartering en inhoud van de kaart. Het boek begint met een overzicht van 'West-Friesland door de eeuwen heen' van de hand van F. Wennink. Daarna volgt een uiteenzetting getiteld 'De kaarten van West-Friesland'. De af- gebeelde kaarten dateren uit de periode tussen 1520 en 1866 (deze laatste da- tum zal met het verschijnen van de TMK te maken hebben). Het gebruik van oude kaarten om iets over het verleden van een Streek aan de weet te komen, neemt de laatste jaren in verheugende mate toe. Voor dat ge bruik zijn niet alleen gidsen nodig die dat onderzoek mogelijk maken, maar ook reprodukties van oude kaarten, in faesimile of anderszins. Voor regionaal- historisch onderzoek is de publikatie van ieder boek dat die kaarten in het licht brengt toe te juichen, zeker als het, zoals in dit geval, om een groot aantal manuscriptkaarten gaat, die niet of weinig bekend zijn. Reklame voor kaartgebruik wordt het best door de kaarten zelf gemaakt. Dat geldt ook voor deze uitgave: niet alleen een Westfries maar elke kaartliefhebber zal met plezier de kaarten bekijken. De kwaliteit van de reproduktie is uitste- kend. Toch zijn sommige kaarten he- laas niet leesbaar omdat ze te klein zijn afgedrukt. Hier heeft kennelijk de weergave van het totaal afgebeelde ge- bied geprevaleerd boven het geven van de informatie in de kaart. De chronologische orde zoals in De Vechtstreek betracht, is hier losgelaten, de kaarten staan per regio bijeen. Al dus vertoont zieh niet de ontwikkeling van de kartografische techniek in de loop der tijd, maar ligt het accent op het per regio beschikbare materiaal. De inleiding geeft daarvan een over zicht, ingedeeld in de kaarttypen: topo- grafische overzichtskaarten, juridische, prekadastrale en militaire kaarten, stadsplattegronden en zeekaarten. Van elk van deze typen werd zoveel moge lijk een voorbeeld gekozen. Een tweede selektiekriterium betraf de potentiele waarde van de kaart als bron voor de geschiedenis van West-Fries- land, dit in de ruime zin des woords. Een zo ruim kriterium voor de keuze van 40 kaarten uit 350 jaar historie van een zo voortdurend veranderend gebied moet wel tot een subjektieve selektie leiden. Een troost voor de auteur is dat ook een aanvechting daarvan subjektief is. Maar waarom wel de blijkbaar ge- fantseerde kaart van Alting en niet die van G. de Vries Azn of Beekman; waarom geheel West- en Midden- Nederland in de kaart van Visscher; waarom drie maal het haventje van Wijdenes (al is het wel een prachtig haventje maar geen grootschalige zeekaarten; waarom acht pagina's voor een onleesbare tekening van de West friese omringdijk; waarom niets van de kadastrale kartografie en niets van het type civiel en cultuurtechnische teke- ningen (bijvoorbeeld een van die dijk- profielen bij nr 18) dankzij welke West-Friesland boven water kon blijven! Echter, wat ontbreekt laat onverlet waarde van het vele onbekende kaart- materiaal dat op deze wijze voor een groot publiek beschikbaar komt. De toelichtingen geven allerlei gegevens over de toenmalige funktie van de kaarten. Die teksten, die in een nogal omslachtige stijl zijn geschreven, ma ken de uitgave ook voor niet regionaal geinteresseerden belangwekkend want ze gaan over het gebruik van kaarten in het verleden. Voor de Westfriese leek zou het boek nog aan waarde hebben gewonnen als hij iets meer op weg was geholpen bij eigen historisch-kartografisch onder zoek: vermelding van kaartenverzame- lingen en hun toegankelijkheid, een apart overzicht van de beschikbare gid sen voor regionaal-kartografisch onder zoek, van versehenen facsimile's en van aanbevolen literatuur was zeer op zijn plaats geweest in deze uitgave, die zieh ten doel steh "de weg naar de kaart te effenen". Nu wordt dit doel bereikt op de kracht van de afbeeldingen van de kaarten en dankzij de funktionele kon- tekst, waardoor dit boek de moeite waard is, niet alleen voor autochtonen maar voor alle liefhebbers van oude kartografie. Het boek is verkrijgbaar in de boek- handel of rechtstreeks bij de Stichting Uitgeverij Noord-Holland, Postbus 28, 1520 AA Wormerveer (tel. 075-286951). M. Kok Beeldrechtwijzer, Auteursrecht van beeidende kunstenaars. Samenstellers: Karel J. Berkhout en Cas Smitshuijsen. Den Haag: Staatsuitgeverij1987. 127 pp. ISBN 90 12 05573 3. Prijs f29,50. Sinds 1977 bestaat in Nederland de Stichting Beeidrecht, die de auteurs- rechtelijke belangen van beeidende kunstenaars behartigt. Deze belangen- behartiging krijgt op drie manieren gestalte. Allereerst neemt Beeidrecht van de auteur het 'toestemmingsrecht' over; gebruikers van auteursrechtelijk beschermde werken vragen aan Beeid recht, als centraal en makkelijk bereik- baar instituut, toestemming tot het gebruik van werk. Daarnaast regelt Beeidrecht de inkasso van de verschul- digde vergoedingen. Tenslotte kunnen aangesloten auteurs bij Beeidrecht aan- kloppen voor advies en juridische KT 1988. XIV. 2 81

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 83