aankondieingen tering te konstateren. Toch voldoen niet alle kaarten aan eisen die je als karto- graaf en kaartlezer aan goede kaarten mag stellen. De leesbaarheid - een eer- ste vereiste waar een kaart aan moet voldoen - komt bij een aantal kaarten niet goed uit de verf. De legenda 'ver- drinkt' soms tussen andere kaartsymbo- len omdat legenda en kaart niet duidelijk van elkaar zijn gescheiden. De plaats ervan is soms niet erg geluk- kig en konsekwent gekozen. Dat laatste geldt ook voor de schaalaanduiding. Wat onrustig ogen de meeste kaarten door een te sterke kromming van de gebogen gebiedsnamen. Een aantal kaarten valt wat uit de toon wat betreft uniformiteit en informatiedichtheid. Grote kaarten met betrekkelijk weinig informatie komen voor maar ook klei ne eenkoloms-kaartjes met zeer veel informatie. Gedwongen door gebrek aan ruimte moest in een enkel geval voor een veel kleiner lettertype worden gekozen met niet altijd het gewenste leesbare resultaat als gevolg. Duidelijk blijkt hier het gemis aan een praktische (karto)grafische opleiding en ervaring van de makers. Gezien echter de voortvarendheid en de inzet waar- mee zij te werk gaan zal dit in de toe- komst ongetwijfeld worden goed- gemaakt. De journalistieke aanpak van de Kro- niek van Nederland heeft voor de lezer zowel als voor de mensen van Geogra- fiek een vervelende kant. Zoals vaak gebeurt bij kaarten in kranten worden deze behandeld als foto's: bij ruimtege- brek wordt er zonder meer verkleind, wat bij kaarten een verlies aan leesbare informatie kan opleveren. Ook worden er wel delen van afgesneden om de kaart passend te maken. Dat laatste is hier gebeurd bij een aantal kaarten waardoor een deel van de namen in die kaarten is weggevallen. Het is daarom zaak voor de kartograaf of het karto- grafische bedrijf om vooraf duidelijke en bindende afspraken te maken over de wijze waarop de kaarten dienen te worden behandeld en afgedrukt. G.W.J. van Omme Schilder, G.Monumenta Cartogra- phica Neerlandica II. Alphen aan den Rijn: Canaletto, 1988. Tekstdeel (in Ne- derlands en Engels) 170 pp. 29 x 40 cm. Portefeuille met 9 kaarten op 45 bladen, 41 x 58 cm. Prijs f275,- De serie Monumenta Cartographica Neerlandica is opgezet om zeldzaam Nederlands kartografisch kultuurgoed met behulp van beschrijvingen, afbeel- dingen en facsimile's op wäre grootte voor een breder publiek toegankelijk te maken. In dit tweede deel is de plaats van han- deling vooral het zestiende-eeuwse Antwerpen, de stad waarin door de bloeiende handel, scheepvaart en nij- verheid zeer gunstige voorwaarden ge- schapen waren voor de ontwikkeling van de kaartvervaardiging en kaarthan- del. De hoofdrollen speien in deze Stu die Abraham Ortelius, Joan Baptista Vrients en de familie Galle. Over het levenswerk van Ortelius, het Theatrum Orbis Terrarum, zijn reeds gefundeerde studies versehenen; echter, aan zijn los uitgegeven kaartmateriaal is tot nu toe weinig aandacht geschon- ken. Om deze lacune te vullen worden onder andere drie wandkaarten van Or telius, namelijk van de wereld (1564), van Azie (1567) en van Spanje (1571) in dit deel van Monumenta Cartographica Neerlandica uitgebreid beschreven en op wäre grootte gereprodueeerd. Voorts wordt aandacht besteed aan de wandkaart van de Zeventien Provincien in twaalf bladen van Filips Galle (1578) door Joan Baptista Vrients (1605) en Joannes Galle (ca 1665). De oplage van deze publikatie is be- perkt tot 500 exemplaren. Meer informatie is verkrijgbaar bij Uit- geverij Canaletto, Postbus 68, 2400 AB Alphen aan den Rijn. Kadastrale Atlas Eiden De Historische Kring Eiden heeft het plan opgevat om in het voorjaar van 1989, onder auspicien van de Stichting Kadastrale Atlas Gelderland 1832, de Kadastrale Atlas van Eiden te laten verschijnen. De Atlas gaat deel uitma- ken van de serie atlassen van de pro- vincie Gelderland. De Eidense atlas loopt vooruit op de te zijner tijd verschonende totaalatlas van de burgerlijke gemeente Eist, vroeger bestaande uit Eist, Eiden en Lent. De Atlas van Eiden kan in de totaalatlas worden ingevoegd. De Kadastrale Atlas van Eiden wordt tot 1 april 1989 op de markt gebracht voor de prijs van 17,50. Na die datum bedraagt de prijs 20,-. Om zo spoedig mogelijk inzicht te krijgen in de be- langstelling voor deze atlas verzoekt de Historische Kring Eiden opgave daar- van te doen bij het sekretariaat van de kring: G.C. Elzenga, Westerveldse- straat 34, 6842 BV Elden/Arnhem, tel. 085-814135. Kadastrale Atlas van Zeeland 1832, deel Hulst/St. Jansteen (reeks Oost Zeeuwsch-Vlaanderen nr. 1). Middel burg: Stichting Kadastrale Atlas Zee land. Prijs: tot 31 december 1988 f29,50, vanaf 1 januari 1989 f35,-. Evenals in Gelderland, Drenthe en Friesland is in Zeeland een start ge- maakt met het uitgeven in druk van ka dastrale atlassen. Eind 1986 is met dit oogmerk de Stichting Kadastrale Atlas Zeeland opgericht. Doelstelling van de Stichting is de vervaardiging van bron- publikaties per gemeente in Zeeland van de kadastrale administratie per 1 januari 1832 (inklusief kaartmateri aal). Begin 1988 verscheen de eerste atlas over Goes en Kloetinge. Dit najaar zal een publikatie over Hülst en St. Jansteen als eerste deel in de reeks Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ver schijnen. Dit atlasdeel zal 18 kadastrale en 2 overzichtskaarten bevatten. De kaarten gaan vergezeld van registers. Naast rangschikking van de perceelsge- gevens op nummer is er een alfabeti- sche toegang op eigenaren. In het beschrijvende tekstgedeelte wordt inge- gaan op de geschiedenis van het in kaart gebrachte gebied, aan de hand van de kadastrale kaarten. Bestelling van dit atlasdeel is mogelijk bij de Stichting Kadastrale Atlas Zee land, p/a Rijksarchief in Zeeland, St. Pieterstraat 38, 4331 EW Middelburg. KT 1988. XIV. 2 83

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 85