onder kan brengen in een breder kader, namelijk dat van de driedimensionale modellen bedoeld voor opslag, analyse en presentatie van gegevens. Jane Drummond van het ITC rapporteerde uit haar PhD-onderzoek over de kwali- teit van voorspellingen gebaseerd op kombinaties van gegevens (uit Domini ca) in geografische informatiesystemen. Dat leidde tot een ontstellende uit- komst, met bijzonder läge zekerheids- faktoren ('certainty factors') vanwege de gebleken siechte kwaliteit van de uit- gangsgegevens. Dit moet een waarschu- wing zijn voor iedereen die in een gis gegevens uit ontwikkelingslanden en misschien ook wel ontwikkelde landen verwerkt. Vanuit Canada werd gerapporteeerd over de ontwikkeling van kennis- systemen voor het interpreteren van kartografische Objekten uit remote sensing-beelden, en vanuit Hannover over het automatisch herkennen van letters en Symbolen bij het scannen van kaarten. De tweede zitting, onder leiding van Jean Mousset, de sekretaris van de cerco (samenwerkingsverband van de Westeuropese topografische diensten) had als onderwerp Milieugegevens- bestanden. Vanuit het IGN in Parijs werd hier bericht over de Banc des Donnees Carto, een geografisch infor- matiesysteem voor geheel Frankrijk dat nauwkeurig is tot op 10 meter en dat in 1992 klaar moet zijn. Nicholas Green uit Londen presenteerde een ge weidig leuk demonstratieprogramma dat in Birkbeck-college voor arc/info is ontwikkeld. Finse vertegenwoordi- gers rapporteerden over een zoek- systeem voor gemeenschappelijk Eurocarto 7 Poster session. De poster-presentatie van de Rijksplanologische Dienst, Afdeling Informatievoorziening. gebruik van ruimtelijke gegevens in Finland, waarbij het opvallend was dat dit niet in gemeenschappelijk Skandi navisch verband werd ontwikkeld. Be paald onderhoudend was Wolf-Dieter Rase die een voordracht hield over de ekonomische aspekten van Gissen. Bij de opbouw van elk gis zijn wel een aantal rampen opgetreden, waardoor eenieder wel een 'skeleton in his cup- board' heeft. Rase ging in op de ver- schillende kostenfaktoren die de prijs van het werken met een GIS bepalen, en ook op toekomstige standaarden. Tom Waugh, de geestelijke vader van GIMMS, vertelde over het terugvinden van luchtfoto's en kaarten aan de hand van het aanwijzen van lokaties op kaar ten die op beeldschermen zijn opgeroe- pen, een variatie op het Nederlandse ccK-systeem. Sterspreker op de konferentie was Peter Haywood van de Ordnance Survey (OS) in Southampton. De OS Staat on der zware druk om op körte termijn geheel self-supporting te zijn, en wordt bovendien aangevallen van alle kanten omdat hun kaarten niet snel genoeg ge- digitaliseerd worden. Haywood liet uit- komen welke moeilijkheden de OS heeft om zijn inkomsten veilig en klan- ten tevreden te blijven stellen in de overgangsperiode. De traditionele afzet- markt gaat verloren, de GlS-markt zal waarschijnlijk belangrijker worden, en ondertussen moet men ook de boter- ham van de medewerkers en investe- ring in nieuwe apparatuur niet vergeten. De mate waarin de nieuwe digitale produkten zullen worden afge- nomen blijft onzeker. Onder leiding van Nanno Mulder van het Beeldverwerkingslaboratorium van het ITC werd woensdagmorgen de derde zitting gehouden over remote sensing- toepassingen voor milieustudies. Hier had vooral Hilde Willemsen van het In- stituut voor Aardwetenschappen van de Katholieke Universiteit Leuven een zin- volle bijdrage op basis van haar onder- zoek, met eenvoudige middelen, naar de mate van detail die uit SPOT-beelden is af te lezen, door het kombineren van spektrale en strukturele analyse. Peter Burrough van de vakgroep Fysi- sche Geografie, Rijksuniversiteit Utrecht, zat de laatste zitting voor, over toepassingen van gis ten behoeve van bescherming van het milieu. Het Groningse Geografisch Instituut rap porteerde over het ontwikkelen van een ekologisch struktuurplan voor de noor- delijke groeiregio door middel van een Gis. Er waren verder toepassingen op het gebied van de tuinarchitektuur en het evalueren of valideren van model- 8 KT 1988.XIV.3

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 10