len; het sluitstuk bestand uit een pr achtig gevisualiseerde simulatie van de luchtverontreiniging in Athene, ontwik- keld door Alexandra Koussoulakou van Geodesie, Technische Universiteit Delft. Op de poster session vielen vooral op MAP II (een pc gis programma voor de Apple Macintosh II met geweidige mogelijkheden), een gei'ntegreerd projektie-ontwerpsysteem ontwikkeld door de vakgroep Kartografie Rijksuni- versiteit Utrecht. Marijn Bosma van het ITC had sukses met zijn onderzoek naar goedkope Scanners, en de vak groep Kartografie van het ITC liet nieuw ontwikkelde computerprogram- ma's zien. Het konferentieprogramma werd don- derdagmorgen besloten met een bezoek aan het ITC en tevens kregen de Euro- cartodeelnemers nog even de gelegen- heid de sfeer te proeven op de 'markt' georganiseerd door de nvk ter gelegen- heid van het Lustrumsymposium, alvo- rens Nederlandse kartografen de markt in het DISH-Hotel weer overnamen. Op woensdagavond bood de nvk de Eurocarto-deelnemers een receptie aan. F.J.Ormeling Kartografiekursus in Denemarken Deense kartografen onder leiding van Kjeld Burmester, voorheen werkzaam bij het Geodaetisk Institut te Kopenha gen (de Deense topografische dienst), zijn er in geslaagd met overheids- instemming en -steun een internationale kursus in de kartografie te organiseren. In juni 1988 verscheen als introduktie de brochure Cartographic Education in Denmark waaraan het volgende wordt ontleend. De leergang is ondergebracht in het edukatieve programma van het Techni cal College te Horsens, een gerenom- meerde Deense onderwijsinstelling met circa 1200 Studenten, gelegen aan de oostkust van Jutland. De kursus, die 10 maanden in beslag zal nemen, is opge- zet voor de opleiding tot kartografisch technikus en is dus vergelijkbaar met de C4-kursus van het ITC te Enschede. Hij is in de eerste plaats bedoeld voor Studenten uit de ontwikkelingslanden, doch daarnaast tevens voor andere be langstellenden, in het bijzonder uit Skandinavie. In aanmerking komen ge- gadigden met een middelbare schoolop- leiding en minstens 2 jaar praktijk als kartografisch tekenaar. Het studiepro- gramma omvat in totaal 1400 uren waarvan circa een kwart wordt besteed aan lessen en driekwart aan oefenin- gen. Binnen dit urenpakket komen ach- tereenvolgens aan de orde: 1Inleiding (80 uur, waaronder 7 uur over Wonen in Denemarken) 2. Wiskunde (100 uur) 3. Het verzamelen van basisgegevens (225 uur met inleidingen in land- meetkunde, fotogrammetrie en re- mote sensing) 4. Computerkartografie (95 uur) 5. Kaartkonstruktie (225 uur) 6. Kaartreproduktie (80 uur) 7. Kaartontwerp (120 uur) 8. Produktieplanning en kostenkalku- latie (50 uur) 9. Kaartsoorten (90 uur) 10. Bezoeken aan produktiebedrijven (70 uur) 11Afsluitend kartografisch werkstuk (zogenaamd Final Project, 365 uur). In de loop van de kursus (de voertaal is Engels) worden de Studenten onder- worpen aan verschillende toetsen. Bij voldoende resultaat en als het Final Project tot tevredenheid is afgerond wordt het diploma Cartographic Tech- nician uitgereikt. Als docenten zijn kartografen, landmeters en computer- deskundigen met ruime praktijkervaring aangetrokken. Voorts beschikt het Hor sens College over moderne apparatuur zodat alle voorwaarden voor een eigen- tijdse opleiding, inklusief computer- technologie, aanwezig zijn. Bij de opbouw van de kursus heeft een raad van internationale deskundigen, waarin Nederland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland vertegenwoordigd waren, van advies gediend. Het is de bedoe- ling dat deze raad van advies de kursus blijft begeleiden. De deelnemingskosten bedragen omge- rekend in Nederlands geld circa 25.000,- per persoon per kursus, les- geld, huisvesting, levensonderhoud, ziektekostenverzekering, werkbezoeken en studiemateriaal inbegrepen. Be langstellenden worden geadviseerd Sponsors te zoeken onder een achttien- tal in de introduktiebrochure vermelde instanties, waaronder de EEG, de We- reldbank, de Wereldraad der Kerken en een aantal Arabische, Skandinavische, Duitse en Japanse fondsen voor ont- wikkelingshulp. Ook het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag is als mogelijke Sponsor vermeld. De eerste kursus zal een aanvang nemen in janu- ari 1989. Konkurrentie met de verge- lijkbare C4-opleiding van het ITC behoeft niet te worden verwacht. Se- dert jaar en dag immers overtreft de jaarlijkse vraag naar kartografiekursus- sen de Enschedese kapaciteit. Derhalve mag worden verwacht dat de verrui- ming van opleidingsmogelijkheden, zo- als thans door de Denen is gerealiseerd, met name in de Derde Wereld verwelkomd zal worden. F.J. Ormeling sr Verhandelingen 13e ICA-konferentie, Mexico 1987 Met de uitgave van de Verhandelingen of Proceedings van het 13e iCA-kongres te Morelia, Mexico, in Oktober 1987, heeft het Mexicaanse organisatiekomite, onder leiding van Manuel Gonzalez, de deelnemers een welkome verrassing be- reid. De in vier delen versehenen Pro ceedings (in totaal 2450 pagina's) bevatten niet alleen de lezingen die tij- dens plenaire kongresvergaderingen zijn gepresenteerd, doch alle papers - in to taal 248 - die ter konferentie zijn aan- geboden. Het merendeel is met behoud van de volledige tekst afgedrukt, over- wegend in de Engelse taal, in sommige gevallen met illustraties. Slechts in 46 gevallen ontbrak het komplete manu- script en werd met een samenvatting volstaan. De 248 bijdragen zijn als volgt over de kongresthema's verdeeld: 1. Geschiedenis der kartografie (7), 2. Gebruik van kaarten in planning en bij beheer (36), 3. Kartografie als kom- munikatieproces (20), 4. Kaartkompila- tie en revisie (30), 5. Onderwijs in de kartografie (25), 6. Kartering van na- tuurlijke hulpbronnen, milieukartering, stadskaarten en toeristenkaarten (47), 7. Thematische atlassen en kaarten ten behoeve van visueel gehandicapten (26), 8. Kaartproduktietechnieken (45) en 9. Losse onderwerpen (11). Bij nadere beschouwing van de her- komst van de bijdragen valt op te mer ken dat slechts 27 van de 65 ICA-Iidstaten papers instuurden. Het gastland Mexico heeft met 30 bijdragen zijn kartografen op ruime schaal gele- genheid geboden voor het internationa le forum op te treden. Afgezien van Mexico is de partieipatie van Latijns- Amerika uitermate gering. De verwach- ting dat de keuze van Morelia als konferentie-oord de deelneming van Midden- en Zuid-Amerika zou stimuie- ren is niet uitgekomen. Doch ook ei ders is de Derde Wereld siecht vertegenwoordigd. Afrika liet als ge- heel verstek gaan terwijl in Azie India, Indonesia en Thailand schoorvoetend acte de presence gaven. De Verenigde Staten, de Sovjetunie, de Bondsrepu- bliek en Frankrijk dragen met in totaal 81 papers, dat is circa eenderde van het totaal, tot het sukses van de Pro ceedings bij. Het schijnt dus alsof de kartografie voorlopig nog het monopo- KT 1988. XIV. 3 9

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 11