lie blijft van de geavanceerde industrie landen, een boude veronderstelling die wordt geloochenstraft door de Volksre publik China die met 43 papers in de- ze Proceedings is vertegenwoordigd en daarmede veruit de eerste plaats in- neemt, al moet worden opgemerkt dat het merendeel der Chinese bijdragen niet op plenaire zittingen werd voorge- dragen. Opvallend is voorts nog dat in 56 ge- vallen de kongresbijdragen door meer dan een auteur werden geschreven, een verschijnsel dat waarschijnlijk is terug te voeren op de toenemende komplexi- teit der materie. In totaal waren in deze 56 gevallen liefst 105 co-auteurs be- trokken. Naar verluidt zijn de Proceedings, die in mei 1988 werden afgeleverd, gratis per luchtpost aan alle kongresdeelne- mers, circa 900 in getal, verzonden; een dienstverlening die de kartografen- gemeenschap naar waarde zal weten te schatten. F.J. Ormeling sr ICA-konferentie te Budapest 1989 Van de vijf iCA-konferenties die in de laatste tien jaar werden gehouden vond er slechts een (Warschau, 1982) in Eu ropa plaats. Het iCA-besluit de 14e konferentie van 17-24 augustus 1989 te Budapest te organiseren zal derhalve door vele Europese kartografen met in- stemming zijn begroet, te meer daar een treffen in het gemakkelijk bereik- bare Hongarije uitzicht biedt op ont- moetingen en gedachtenwisseling tussen kollega's uit Oost- en West- Europa. Inmiddels hebben de Hongaar- se gastheren voorlopige aanmeldings- formulieren verzonden, waarin bijzonderheden over de konferentie be- kend worden gemaakt. Het programma zal de volgende thema's omvatten: 1. Automatisering in de kartografie, 2. Geografische informatiesystemen, 3. Toepassing van remote sensing, 4. Kaarten ten behoeve van bodemge- bruik, milieubeheer en waterhuishou- ding, 5. Nationale en regionale atlassen, 6. Gebruik van kaarten (atlas sen, wandkaarten, computerkaarten) in het onderwijs, 7. Toeristenkaarten in- klusief navigatiesystemen en 8. Kaart- produktietechnieken Terwijl tot dusver tijdens ica- konferenties alle thema's in plenaire zittingen werden behandeld, zijn in Bu dapest voor de eerste maal gelijktijdige zittingen over verschillende onderwer- pen gepland. Daamaast is weer een zo- genaamde poster session voorzien, tijdens welke vrije onderwerpen kun- nen worden besproken, met een voor- keur van de Organisatoren voor onder meer geschiedenis, respektievelijk theo- rie der kartografie en geologische en geomorfologische kartering. De konferentie zal worden gehouden in de Vigado Concert Hall, een concert- gebouw van grote allure, vanouds het middelpunt van het Hongaarse muziek- leven, waar in de loop der tijden tien- tallen grote komponisten, dirigenten en Solisten zijn opgetreden. Het gebouw, gelegen in het hartje van de stad aan de Donau, dateert in zijn oorspronke- lijke Staat van 1832. Het werd twee- maal door oorlogsgeweld vernield, het laatst in 1945, waarna het 35 jaar duur- de voordat het, herbouwd in oude stijl, kompleet met muurschilderingen en beeldhouwwerken. weer in gebruik kon worden genomen. Aangepast aan de moderne eisen van een concertgebouw beschikt de Vigado over ruimten voor radio- en televisieuitzendingen die zieh goed lenen voor tentoonstellingen en bijeenkomsten van kleine en grotere kommissies. Van alle congresgebouwen die ik in de loop van de ICA- geschiedenis sedert 1958 heb leren kennen is de Vigado Hall wel de meest indrukwekkende. De registratiekosten zijn bij de huidige wisselende dollarkoers nog niet vastge- steld. Zij zullen omstreeks 170,- be- dragen. Daar de adressen van individuele belangstellenden uiteraard niet aan de Organisatoren bekend wa ren, werden de aanmeldingsformulieren zoals gebruikelijk aan de kartografische verenigingen c.q. nationale komite's in de ICA-Iidstaten verstuurd, met het ver- zoek tot verdere distributie onder po- tentiele gegadigden. Voor nadere informatie wordt verwezen naar de Conference Secretary, Institute of Geo- desy, Cartography and Remote Sensing, H-1373 Budapest, POB 546, Hungary. (Voor het indienen van papers zie be- richt in KT 1988.XIV.2, red..) Medio mei 1988 bevonden zieh onder de voorlopige aanmeldingen reeds 15 Ne- derlanders. F.J. Ormeling sr Nederlands Expertisecentrum voor de Ruimtelijke Informatieverwerking (NEXPRI) Op 22 juni 1988 werd op het Geogra- fisch Instituut van de Rijksuniversiteit Utrecht de definitieve toekenning van het projekt nexpri gevierd met een feestelijke open dag. In aanwezigheid van talloze hoogwaardigheidsbeldeders, belanghebbenden en belangstellenden maakte dr H.F.L. Ottens bekend dat de stichting nwo de aanvraag voor de vestiging van een Nationaal EXPertise- centrum voor de verwerking van Ruim telijke Informatie (nexpri) in Utrecht heeft gehonoreerd. Expertisecentra maken deel uit van het SURF-plan van de Samenwerkende Uni versitaire Rekenfaciliteiten. Zij zijn be- doeld om te bewerkstelligen dat in bepaalde vakgebieden de nieuwste informatica-technologie aangewend zal kunnen worden in het wetenschappelijk onderzoek. In de nationale expertise centra dient kennis dienaangaande ge- koncentreerd en op een gemakkelijk toegankelijke wijze voor de hele disci- pline (digitaal) beschikbaar gesteld te worden. Een belangrijke rol hierbij is weggelegd voor het voorziene surf- net, het interuniversitaire datakommu- nikatie-netwerk, waarlangs de databan- ken van de expertisecentra kunnen worden geraadpleegd. nexpri is een initiatief van vijf Neder- landse instituten voor hoger onderwijs te weten de Technische Universiteit Delft, de Landbouwuniversiteit Wage ningen, de Rijksuniversiteit Utrecht, de Universiteit van Amsterdam en het ITC te Enschede. Het nexpri zal diensten gaan verlenen ten behoeve van het on derzoek in de volgende wetenschappe- lijke (deel-)disciplines: sociale geografie en planologie, lysi sche geografie, kartografie, geodesie en fotogrammetrie, remote sensing en di gitale beeldverwerking, milieukunde en landschapsecologie, ruimtelijke econo- mie/economische geografie, en voorts andere terreinen van onderzoek waar met lokatiegebonden informatie wordt gewerkt. Voor het nexpri zijn de volgende toe- passingsgebieden van belang: ruimtelij ke ordening, stedelijke en regionale planning/beheer; volkshuisvesting en stadsvernieuwing; ruimtelijk markt-, lokatie- en strategie-onderzoek; landschaps-, natuur- en milieubeheer, grondstoffenbeheer; landinrichting en infrastruktuurplanning; ruimtelijk ver- keerskundig en waterstaatkundig onder zoek; grond-, leidingen- en gebouwenregistratie en -beheer; en an dere toepassingsgebieden waar met lo katiegebonden informatie wordt gewerkt. Binnen het nexpri worden, ten behoe ve van wetenschappelijk onderzoek, ge- gevens, kennis en ervaring verzameld, bewerkt en vastgelegd over: de aanwezigheid en beschikbaarheid van kennis over ruimtelijke informa tieverwerking en over publikaties, wetenschappelijke bijeenkomsten, 10 KT 1988.XIV.3

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 12