kursussen en dergelijke op dit gebied; de aanwezigheid en beschikbaarheid van ruimtelijke gegevensbestanden en informatiesystemen in Nederland; de theorie, de methoden en technie- ken, de computertechnische aspek- ten en de praktijk van de ruimtelijke informatieverwerking datastrukturen, konversie, koppe- lings-, aggregatiemogelijkheden en -hulpmiddelen voor geo-informatie- bestanden; verwerkings- en presentatiemethoden en -technieken voor lokatiegebonden informatie (geostatistiek, ruimtelijke modellen, beslissingssystemen, op- vraagsystemen, computergesteunde kartografie, geodesie, remote sen- sing en dergelijke); apparatuur- en programmatuuront- wikkelingen op het gebied van de ruimtelijke informatieverwerking; buitenlandse ontwikkelingen op het gebied van de ruimtelijke informa tieverwerking. De gegevens en de kennis worden aan- geboden aan de wetenschappelijke on- derzoekers in de vorm van interaktieve, via suRF-net te raadplegen, informatie en kennisbanken. In deze bestanden worden gegevens opgenomen over be- schikbare Systemen en kennis in binnen- en buitenland, gegevensbestan den, publikaties, Software, theoretische en methodisch technische aspekten van ruimtelijke informatieverwerking en ve- le andere aan dit onderwerp gerelateer- de thema's. Verder zal nexpri zieh gaan opwerpen als makelaar/bemidde- laar bij het voorzien van de gebruikers van gegevensbestanden en hulpmidde len. Zonodig kan NEXPRI konsultatie- diensten verlenen aan derden. De gebruikersondersteuning zal georga- niseerd worden door het opzetten van computer-ondersteunde instruktiesyste- men via suRF-net. Het is de bedoeling dat begin 1989 een aanvang gemaakt zal gaan worden met het opzetten van nexpri. In de aan- loopperiode zal het projekt financieel worden ondersteund door NWO tot een bedrag van 1,7 miljoen gülden. Na 1991 zal het expertisecentrum kosten- dekkend moeten opereren. Met het op- bouwen van nexpri zullen circa 17 mensjaren gemoeid zijn. Ruimtelijke informatiesystemen en kar tografie zijn nauw met elkaar verbün denZonder de digitale kaart is het inventariseren en analyseren van loka tiegebonden gegevens onmogelijk. Een degelijke input van kartografische ken nis is dus uiterst noodzakelijk. Aange- zien de komplexiteit van de materie al maar groter wordt zal de behoefte aan specialistische kennis navenant toene- men. Ook voor het verzamelen/beheren van kennis op het gebied van de com putergesteunde kartografie kan dit ex pertisecentrum een belangrijke rol speien. Wanneer we denken aan het om zieh heen grijpende verschijnsel van de 'doe het zelf kartografie met Computersystemen zal in een expertise centrum met name dit aspekt veel aan- dacht moeten krijgen. Te denken valt aan het aanbieden van kennissystemen en 'intelligente' userinterfaces bij of ten behoeve van ruimtelijke informatie systemen die kaarten als eindprodukt kennen. Het zal duidelijk zijn dat deze en soortgelijke ontwikkelingen in binnen- en buitenland voor de kartografie steeds belangrijker zullen worden, het- geen niet verwonderlijk is omdat de maatschappelijke rol van de informatie- voorziening in het algemeen zo snel toeneemt. Het een en ander maakt een organisatorische en diseiplinaire herbe- zinning van het vak gewenst. Informatie over nexpri is te krijgen bij drs H.F.L. Ottens, Geografisch Insti- tuut, RU Utrecht, Postbus 80115, 3508 TC Utrecht, tel. 030-532042/ 531399. R.O. Koop 13e Internationale konferentie ge- schiedenis van de kartografie Het is al weer enige jaren geleden dat werd aangevangen met de voorbereidin- gen voor de van 26 juni tot 1 juli 1989 te houden internationale konferentie over de geschiedenis van de kartogra fie. Nu het kongres over minder dan een jaar zal plaatsvinden komen de werkzaamheden die met de organisatie ervan te maken hebben in een stroom- versnelling. Er komt bovendien steeds meer duidelijkheid in programma- onderdelen, lokaties en de tentoonstel- lingen, die het evenement extra luister zullen bijzetten. Het kongres zal voor een belangrijk deel plaatsvinden in de gerenoveerde aula van de Universiteit van Amster dam. Een dag zal in Den Haag worden doorgebracht en een exkursie door Noord-Holland zal de afronding van de konferentie vormen. De vijf centrale konferentie-thema's zijn: 1. Cartography: between art and science? 2. Innovations in hydrography between 1650 and 1800. 3. Knowledge and market mechanism as impulses for map Publishing. 4. Developments in thematic carto graphy in the nineteenth Century. 5. Cartography as an element in colo- nial administration since 1750. In totaal zullen circa 25 lezingen wor den gehouden. Op vrijdag 30 juni biedt een 'historisch kartografische markt' circa 50 personen de gelegenheid om inzichten en onderzoeksresultaten te presenteren. De organisatie verwacht veel van deze poging om de weten schappelijke informatie-uitwisseling flexibeler en efficienter te laten verlopen. Engels zal de voertaal zijn tijdens het kongres. Parallel aan de organisatie van het kon- V.l.n.r.: dr H.F.L. Ottens (Geografisch Instituut Utrecht), mw Vos-van Gortel (burge- meester van Utrecht), prof. dr J.H.J. Terwindt (Geografisch Instituut Utrecht) en wet- houder Van der Vlist (Amsterdam). KT 1988. XIV. 3 11

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 13