gres zullen tentoonstellingen worden gehouden in Amsterdam in het Histo risch Museum in samenwerking met de Universiteitsbibliotheek van Amster dam, in het Rijksmuseum Nederlands Scheepvaart Museum en in het Rijksprentenkabinet, en in Den Haag in het Museon in samenwerking met de Universiteitsbibliotheek van Leiden. Het zal duidelijk zijn dat degenen die momenteel het meest bij de voorberei- ding van de konferentie betrokken zijn al die werkzaamheden moeten verrich ten binnen de zeer smalle marges van hun reguliere werkzaamheden. De or- ganisatie op zieh voorziet weliswaar in een planning, maar nog niet in een in- vulling van de uitvoerende taken. Fi- nanciele middelen om zoiets buiten de bestaande, door de deelnemende instel- lingen beschikbaar gestelde, mens- kracht en faciliteiten te realiseren zijn niet of slechts beperkt aanwezig. Om de deelnamekosten enigszins beperkt te kunnen houden wordt met een zo sober mogelijke begroting gewerkt. Daarom zou de organisatie het bijzonder toejui- chen wanneer vrijwilligers zieh zouden aanmelden om te assisteren bij aller- hande voorkomende taken zoals sekre- tariaat en reeeptie, audio-visuele voorzieningen, inrichting en geschikt maken van de konferentieruimten en vele andere voorkomende werkzaamhe den. Ook suggesties hieromtrent zijn welkom. Nadere informatie is in te Winnen bij de sekretaris van de konferentie drs M.M.Th.L. Hameleers, tel. 030- 532052. M. Hameleers In de kaart speien De tentoonstelling In de kaart speien van het Nationaal Centrum voor bos, natuur en landschap van het Staatsbos- beheer laat de bezoeker zien hoe het kaartlezen gemeengoed is geworden in onze samenleving. Eerst was het slechts de behoefte eigen terrein en veroverd gebied vast te leggen, die de mens er toe bracht kaarten te maken. Maar vandaag de dag worden kaarten voor vele doeleinden en op vele manie- ren gemaakt. De tentoonstelling, die eerder te be zichtigen was in kasteel Groeneveld te Baarn, is in de periode 1 februari-15 juni 1989 te leen tegen betaling van vervoer- en opbouwkosten. Er zijn les- brieven en tekstboekjes ontwikkeld, die bij deze tentoonstelling gebruikt kun nen worden. De vele mogelijkheden die de kaart ons tegenwoordig biedt, krijgen in deze tentoonstelling aandacht. Door middel van spelletjes, teksten, video- en kaart- materiaal wordt de wereld van het kaartlezen ontdekt. De expositie is tot eind januari 1989 te bezichtigen in het bezoekerscentrum van Natuurmonumenten te Oisterwijk. Voor nadere informatie: Kasteel Groe neveld, Groeneveld 2, 3744 ML Baarn, tel. 02154-20446. Kursussen reprografie In januari beginnen de nieuwe kursus sen van de Vereniging van Lichtdruk- kers en Reproductiefotografen (vlr): een mondelinge (praktijk-)kursus van acht zaterdagen en een tweejarige schriffelijke kursus. Doel van de mondelinge kursus is in de eerste plaats degenen die belast zijn met de bediening van lichtdruk- en/of zogenoemde groot-formaat-kopieerma- chines de noodzakelijke aanvullende kennis en vaardigheden te geven. Elke kursusdag bestaat uit vier lesuren: twee uur theorie en tweemaal een uur prak- tijk. Voor de praktijklessen wordt de groep gesplitst in groepen van maxi maal acht deelnemers. Wie de kursus naar tevredenheid van de kursusleiding heeft gevolgd, ontvangt een getuig- schrift. De kursusplaats is Zeist. De schriftelijke kursus is geschikt voor zowel technische medewerkers, leiding- gevenden en staffunktionarissen bij re- prografische ondernemingen als voor (chef-)tekenaars bij architektenbureaus, medewerkers in grafische bedrijven en iedereen die met reprografie te maken heeft. De leerstof is gespreid over twintig lessen. Voor toelichting van de leerstof worden vier mondelinge lessen en exkursies georganiseerd. De kursus leidt op voor een erkend en door de bedrijfstak(ken) gewaardeerd diploma. Nadere inlichtingen over onder andere inhoud van de kursussen, leermidde- len, toelatingsniveau, kursusgeld en dergelijke en een inschrijfformulier kunnen worden aangevraagd bij de VLR, Antwoordnummer 17420, 1000 SN Amsterdam, tel. 020-6641788. Bulletin voor 70-jarige professor Koeman Het zal vele kollega's bekend zijn dat een van de hobbies van prof. Koeman is het verzamelen van postzegels met als thema 'kartografie'. De motieven op die zegels kunnen dan landkaarten, plattegronden, globes enzovoort zijn. Ter ere van prof. Koeman's 70e ver- jaardag heeft de vakgroep Kartografie van het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit (RU) Utrecht een spe- ciaal Bulletin van de vakgroep Karto grafie (nr. 16) uitgebracht met als titel 'Kartofilatelie'. Op 19 augustus hebben vier van de au- teurs een blij verraste prof. Koeman op zijn verjaardag het eerste exemplaar van het speciale 'Koeman Bulletin' overhandigd. In de inleiding bespreekt prof. Ferjan Ormeling op welke wijze postzegels aan een kommunikatieve funktie kun nen voldoen, en gebruikt daarvoor Koeman's model voor de kartografie: 'Hoe zeg ik wat tot wie'. In de artike- len in dit Bulletin zien we wat met de kommunikatieve funktie van postzegels Peter Mekenkamp (links) overhandigt de jarige professor Koeman het Bulletin Karto filatelie. (foto: A.J. Kers) 12 KT 1988.XIV.3

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 14