netwerk Afscheid ir L. van Zuijlen Bij zijn terugtreden als hoogleraar aan het ITC in 1987 nam ir L. van Zuijlen ook afscheid van de kartografische vak- wereld. Toch betekende dit nog niet een definitieve breuk met het vak en de vakgenoten. Hij bleef in funktie als adjunkt-direkteur van de Topografische Dienst totdat hieraan - noodgedwongen - door het bereiken van de pensioenge- rechtigde leeftijd een limiet werd gesteld. De Topografische Dienst is nog steeds gespreid over twee vestigingen, zodat ook zijn afscheid in twee fasen plaats- vond: in Emmen tijdens een gezellig samenzijn met het voltallige personeel, in Delft tijdens een wäre happening met zeer vele oudgedienden. Het afscheid nemen stond tevens in het teken van zijn 40-jarig ambtsjubileum. Deze viering kreeg in Delft op 29 april 1988 een bijzonder accent door de uit- reiking van een koninklijke onder- scheiding. Na jarenlange plichtsvervulling als bur ger bij het Ministerie van Defensie, is hij van nu af naast ambteloos burger ook Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Na Van Roermund was Van Zuijlen de tweede landmeter-geodeet die, op 1 april 1948, bij de Topografische Dienst zijn loopbaan begon. In diverse funkties heeft hij een belangrijke rol gespeeld bij de opbouw en uitbouw van de fotogrammetrische kartering, de ontwikkeling van de kaartreproduktie en de invoering van digitale technie- ken. Naast zijn technische, vakgerichte inbreng heeft hij zieh ook heel inten- sief beziggehouden met organisatori sche en financiele zaken zoals de problematiek rondom de civiele kaart- produktie (met name de kaart 1:25.000) en de spreidingsoperatie. Vooral op de ze terreinen heeft hij zieh ingezet, en uitgeleefd, met alle improvisatievermo- gen, vechtlust en overtuigingskracht hem eigen. Nadat de dienst weer eens op kundige wijze längs gevaarlijke klippen was ge- loodst, viel het wel eens tegen wanneer daarachter het water nog altijd bleek te kolken. Vanuit de dienst, van de kant van zijn kollega's en medewerkers kon hij altijd op steun rekenen, omdat hij zelf ook altijd oog had voor de man of de vrouw aan de tekentafel of achter de drukpers. En voor hun kinderen... als de meest overtuigende Sinterklaas die ik ooit meemaakte. Wij hopen zelfs dat Sinterklaas niet met pensioen gaat! Als herinnering aan zijn afscheid kreeg Van Zuijlen onder meer een facsimile- uitgave van Cruquius' kaart van het Hoogheemraadschap van Delfland, met de hand ingekleurd door een medewer- ker van de dienst. P.W. Geudeke Hoos met de VUT Op vrijdag 30 September j1heeft ing. S.C. Hoos afscheid genomen als Hoofd van de afdeling Kartografie van de Meetkundige Dienst van Rijkswa- terstaat. De drukbezochte reeeptie vond plaats in de fraaie ambiance van het Tech nisch Tentoonstellings Centrum in het voormalige geodesiegebouw te Delft. Dit was ook de plaats waar Hoos in ja- nuari 1952 zijn kartografische loopbaan begon en wel in de rang van bediende, want er gold (toen ook al) een wer- vingsstop voor leerling-tekenaars. In zijn loopbaan heeft Hoos de hele ontwikkeling meegemaakt in de groot- schalige kaartvervaardiging van volledig hand werk naar vrijwel volledige auto- matisering. Daarbij heeft hij zieh steeds sterk gemaakt voor handhaving van de kartografische kwaliteit, iets wat zeker in de beginjaren van de automati- sering niet voor iedereen even van- zelfsprekend was. In de toespraken werden met name twee eigenschappen van Hoos gepre- zen: de brugfunktie die hij altijd heeft vervuld tussen de geodesie en de kar tografie, en zijn gevoel voor public re- lations. Een en ander blijkt onder meer uit de vele bestuursfunkties die Hoos vervuld heeft, waaronder het voorzitterschap van het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde, zijn reprografische ar- tikelen in Geodesia en zijn inzet voor de PBNAopleiding technisch-kartograaf. Ondanks zijn pensionering is Hoos nog lang niet uitgeteld. Zo blijft hij betrok- ken bij de aktiviteiten rond de feestelij- ke heropening van het inwendig geheel gerenoveerde gebouw van de Meetkun dige Dienst. En verder blijft Hoos lid van de Begeleidingscommissie pbna technisch-kartograaf en breidt hij zijn taken als docent bij deze opleiding zelfs uit. M.A. Damoiseaux KT 1988.XIV.3 15

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 17