vraag naar topografische kaarten snel toe. Daarmee groei- de ook de behoefte aan geometrisch betrouwbare kwanti- tatieve gegevens en naar een meer gestandaardiseerd kaartprodukt dat voor meerdere gebruikers toepasbaar was, en dat geproduceerd werd aan de 'lopende band'. Hierbij gold dezelfde overweging als bij de introduktie van het lopende band systeem in de automobielindustrie: er kon een veel grotere markt worden bediend dan in het geval van het konventionele produktiemodel, waarin elke auto in feite op bestelling gebouwd werd. Door standaar- disatie van het produktieproces en van het produkt zelf, kon nu ook in de kaartvervaardiging aan een veel grotere vraag worden beantwoord. De snelle ekonomische en sociale ontwikkeling van Cana- da bracht met zieh mee dat de topografische kaartproduk- tie ter ondersteuning van dit proces een andere organisatorische en technische opzet vereiste. In de eerste plaats kwam men tot de ontdekking dat het mogelijk en wenselijk was een speeifikatie voor een topografische kaart te ontwerpen, die kon voldoen aan de eisen van een veel grotere groep van gebruikers dan tot nu toe het geval was. Ten tweede werd overwogen de topografische karte ring, die voortaan een meer officiele kartering genoemd zou kunnen worden, zo in te richten dat een systemati sche bedekking van het hele land zonder duplicering zou kunnen plaatsvinden. In Canada is dit gerealiseerd in het zogenaamde National Topographie System (nts), waarin de kaarten van 1:1.000.000. 1:250.000, en 1:50.000 syste matisch in elkaar passen. Om dit te realiseren moest ook aan institutionele zaken aandacht worden geschonken, namelijk aan de oprichting 'm van een National Topographie Survey waarin de produktie van standaard topografische kaarten aan de lopende band kon worden verwezenlijkt. Dit implieeerde voorts de ver- deling van het lopende band werk in drie gespecialiseerde fasen waarbij verschillende verantwoordelijkheden aan respektievelijk de plaatsbepalers (geödeten), de fotogram- meters, en de kartografen werden toebedeeld. Organisatorisch-institutionele gevolgen Deze nieuwe benadering veroorzaakte nogal wat tumult! In de eerste plaats moest er overeenkomst bereikt worden over de inhoud en speeifikatie van het nieuwe gestandaar- diseerde kaartprodukt. En ten tweede moest men het eens worden over de instantie die deze kaarten op de meest ekonomische manier zou kunnen produceren, en over waar deze nationale topografische dienst in het overheids- bestel gevestigd zou moeten worden. In 1924 werd er in Canada een interdepartementale kom- missie ingesteld om het voorstel tot oprichting van een nationale topografische dienst te realiseren, die de aktivi- teiten van de geologische kommissie, de geografische sek- tie van de generale staf en de topografische sektie van het Ministerie van Binnenlandse Zaken zou moeten overne- men. Het duurde echter tot het eind van de jaren dertig, voordat deze nieuwe organisatie haar beslag kreeg. Daar- bij moet aangetekend worden dat de geologen het pas te- gen 1940 met de inhoud en speeifikatie van de standaard-kaart eens werden terwijl het tot 1966 duurde alvorens de Military Survey met de nationale topografi- !94 "10 JANE' :sBj Ltlman .jjiamieux f. A WA .227 A ICCHAMtCSVlLLI -xj rdc-\ Figuur 4. Een topografische kaart uit 1918 voor militaire doeleinden. Fragment van het blad Ottawa, schaal 1 63.360 (Department of Een topografische kaart 1918 uit voor Militia and Defence). Zwart-wit opname van gekleurd origineel. 30 KT 1988.XIV.3

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 32