III1 ontwikkelen die de integriteit van de afzonderlijke gege- vens waarborgt. Hierdoor wordt eenduidigheid van de be- tekenis van de gegevens waaraan men thematische informatie kan verbinden verzekerd. Op deze manier ont- staat een bestandsstruktuur waarmee deze gegevens voor allerlei analytische doelen met elkaar gekorreleerd en vergeleken kunnen worden. Dit is de eigenlijke kernpro- blematiek van ontwerp, opzet en onderhoud van een ge- gevensbestand. Een van de allergrootste problemen is steeds om de integriteit van de afzonderlijke gegevens te definieren en te bewaren in het onderhoudsproces. In de ze ontwikkelingsfase begon men te spreken over topogra- fische informatiesystemen. Zij dienen ter ondersteuning van allerlei ruimtelijke analyse-toepassingen. Een sum mier overzicht van de geschiedenis wordt gegeven in Tabel 1. Voor de topografische kartering is de erkenning, dat wij meer te maken hebben met een informatiegebruiker dan met een kaartgebruiker, van fundamenteel belang. De vraag aan de gebruiker: 'Welke informatie is nodig ter beantwoording aan uw doelstellingen?', is essentieel an ders dan de vraag: 'Wat voor soort kaart wenst u?'. De antwoorden op deze vragen kunnen verrassend verschil fend zijn. Het technische 'kunnen' verschuift naar de gebruiker Eerder is opgemerkt dat de kapaciteit van computer- gestuurde kartografische Systemen groter en groter wordt Hm' IU U U i terwijl zij in toenemende mate in handen beginnen te kö rnen van de gebruikers. Over de gevolgen voor de karto- graaf heeft prof. Müller in het vorige nummer van het Kartografisch Tijdschrift in meer detail geschreven. Het- zelfde proces doet zieh in de geodesie voor door de in- troduktie van het Global Positioning System (gps) terwijl ook in de fotogrammetrie door het gebruik van numeriek Instrumentarium de goed opgeleide Operateurs overbodig gaan worden. In plaats daarvan gaat de thematische ge bruiker dit proces zelf beheersen. Ofschoon de duidelijke relatie tussen gebruiker en topo grafische kaart in het begin van deze eeuw uit zijn ver- ,-f7 stereofoto s DTM nterpolereri Figuur 5. Produktie van digitale terreinmodellen door middel van fotogrammetrische technieken. Figuur 6 Hellingkaart, afgeleid van een digitaal terreinmodel. 32 KT 1988.XIV.3

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 34