Redaktionele en thematisch-kartografische aspekten van de Archeologische Kaart van Nederland M.J.H. Hoenjet en P.J. Mouwes Blad Hollands Noorderkwartier ca. 1350 na Chr. Dit artikel heeft tot doel in het kort inzicht te verschaffen in de denkwijze van de auteurs en redakteuren van het kaartblad Hollands Noorderkwartier ca. 1350 na Chr. van de Archeologische Kaart van Nederland, dat als bijlage bij dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift is ge- voegd. Aangezien de tijdspanne die de redaktie- en pro- duktiefase besloeg ruim drie jaar omvatte kunnen we hier onmogelijk alle diskussies en alternatieven, die bij de symboolkeuze een rol hebben gespeeld, beschrijven. Ook de vele komplikaties die tijdens de produktiefase optraden komen hier niet ter sprake. Achtereenvolgens komen aan de orde: de geschiedenis van de Archeologische Kaart van Nederland in het alge- meen en van dit kaartblad in het bijzonder, een körte be- schrijving van de opbouw van dit blad en de fundamen- tele keuzes ten aanzien van de punt-, lijn- en vlak- symbolen. De Archeologische Kaart van Nederland De Archeologische Kaart van Nederland schaal 1:100.000 (in dit artikel afgekort tot akn) is een uitgave van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (rob) te Amersfoort. Van deze kaartserie/reeks, die nog betrekkelijk jong is, wordt de wordingsgeschiedenis door Hallewas beschreven (hallewas, 1981). Als eerdere uitga- ven vöör de hier besproken kaart van Hollands Noorder kwartier noemt hij onder meer de kaarten van Brongers uit 1976 en van Stoepker uit 1977. Deze beide kaarten hebben een specifiek gegeven als onderwerp, respektieve- lijk Celtic Fields in Drente en Parochiekerken in Brabant. Van standaardisatie van Symbolen was nog geen sprake. In 1981 verscheen een nieuw blad van de akn: het Ooste- lijk Rivierengebied (Willems, 1981). Voor een vijftal ar- cheologisch relevante perioden werden bladen uitgebracht. Elk van de bladen is op dezelfde wijze opgebouwd in la gen. De onderste informatielaag wordt gevormd door de mo derne topografie, een verkleinde versie van de laatste edi- tie van de topografische kaart 1:50.000 van de Topografische Dienst. De middelste laag geeft in kleur geologische informatie. De geologische ondergrond is daar waar rivieren gestroomd hebben weggelaten. Dat betekent dat er dwars over de kaart banen lopen waar alleen de moderne topo grafie zichtbaar is. De bovenste informatielaag in deze visuele hierarchie wordt gevormd door de archeologica. Willems heeft per periode alle vondsten geinventariseerd en deze als punt- symbolen op de kaart weergegeven. Met deze uitgave werd een krachtige poging gedaan stan- daarden te vinden die voor de rest van de reeks zouden kunnen gelden. Volgens Hallewas is de 'physical back- ground of the map' bruikbaar in grote delen van Neder land 'and will be employed for the maps showing the research results of the present study [i.e. Noord-Holland]' (hallewas, 1981, pp. 223-224). Voorgeschiedenis van de rekonstruktiekaart Van Hollands Noorderkwartier zijn in het verleden een aantal rekonstruktiekaarten versehenen. De bekendste daarvan zijn de kaarten van De Vries uit 1867 en van Beekman uit 1916. Lambooij geeft een uitvoerige beschrij- ving van de geschiedenis van deze en andere kaarten (lambooij, 1987). De hier besproken kaart is ontstaan als een poging de kaart van Beekman naar de laatste inzichten aan te pas sen. Reeds in 1982 tekende Schoorl daartoe, in opdracht van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorder kwartier, een 'nieuwe Beekman'. Nieuw daarbij waren vooral de gerekonstrueerde kustlijn van 1300 en een eer- ste poging het beeld van het oude Noord-Holland te rela- teren aan de huidige kustlijn. Noorderkwartier gebruikte deze kaart als een soort visitekaart; men krijgt er een aardige indruk van hoe Noord-Holland eruit zou zien als de dijken niet goed onderhouden zouden worden. Later werd een kommissie samengesteld om deze 'nieuwe Beekman' een wat professioneler uiterlijk te geven. Tege- lijkertijd was men bij de rob bezig met het 'Project Noord-Holland' (hallewas, 1981). Beide partijen vonden elkaar en er werd een redaktie-kommissie gevormd be- staande uit archeologen uit Amsterdam en Amersfoort, de heren Schoorl en Koeman namens het Hoogheemraad schap en de auteurs van dit artikel, destijds Studenten kartografie te Utrecht. Deze kommissie werd na enige tijd uitgebreid met vertegenwoordigers van de Rijks Geo logische Dienst (rgd). Een volledige lijst van de auteurs en hun werkzaamheden is onderaan de kaart weergegeven (zie bijlage). Doel en inhoud van het kaartblad De achtergrond van het ontstaan van de kaart Hollands Noorderkwartier ca. 1350 na Chr. is dus tweeledig: ten eerste als wetenschappelijk projekt van de rob, in de vorm van de akn; en ten tweede als een 'public relations' initiatief van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. De inhoud van de kaart moet aan de wensen van beide opdrachtgevers tegemoet komen. Voor de ene partij geldt KT 1988.XIV.3 47

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 49