ven: een registratie waarin de uniforme beschrijvingen uitwisselbaar zullen zijn, en door middel van terminals van een Computer ook inderdaad worden uitgewisseld, door het hele land, of zelfs daarbuiten. Het is niet mijn bedoeling al te sceptisch te klinken, want ik vind dit echt een prachtig plan en een schitterend stre- ven. Maar is het uitvoerbaar? En dan bedoel ik niet: is het praktisch uitvoerbaar, maar is het theoretisch uitvoer baar? Deugt de methode van een dergelijke ontsluiting wel? Vooropgesteld zij, dat niet de kwaliteit van een dergelijke wijze van beschrijven ter diskussie Staat, maar slechts de efficientie ervan, en wel de efficientie om er een optimale informatieverschaffing aan de kaartgebruiker mee te be werkstelligen. Is het wel efficient of zelfs wel mogelijk, om een algemeen overzicht te willen bieden en bij het kleinste en dus meest bijzondere element te willen begin nen, en dat eerst op een zo uniforme en volledig mogelij- ke wijze te willen behandelen? Het kartografische veld Om deze twijfel aanschouwelijk te maken heb ik datgene wat wij beheren op generaliserende wijze in beeld ge bracht (figuur 1 tot en met 4). Onder de beherende in- stellingen reken ik hier ook de kaartproducenten, ervan uitgaand dat elke producent van betekenis ook kartografi sche dokumenten (basismateriaal en winkelwaar) beheert. a. De kleinste eenheid noem ik het dokument (figuur 1), waaraan twee aspekten zijn te onderscheiden: het beeld, waarin de (karto)grafische informatie is vervat, en de overige met het dokument samenhangende gege- vens, zoals auteur, datum, bewaarplaats, reproduktie- techniek, formaat, funktie, prijs en wat dies meer zij. b. Op een hoger (niet hierarchisch bedoeld) niveau wor den meerdere van de dokumenten samengenomen tot een groep (figuur 2). Op papier of in werkelijkheid zullen we op grond van uiteenlopende kriteria doku menten groeperen: tot een kollektie bijvoorbeeld (regi onaal, thematisch, van een persoon), tot een archief (een taakuitvoerende instantie), tot een serie (door de producent samengesteld), tot een projekt (basiskaarten voor een uitgave) of tot een groep van kaarten die niet in de gewone kästen passen en dus apart geborgen worden. Het zal duidelijk zijn dat de aard van de do kumenten - of dat nu hun inhoud is of de zaken er omheen - van invloed is op de groep waarbij ze wor den ingedeeld, en tevens dat een dokument tegelijker- tijd tot meer dan een groep kan behoren. ZU c. Nog een stap verder en dan zijn we beland bij wat ik beschouw als het kardinale niveau: dat van de instel- ling waar de dokumenten berusten (figuur 3). De be- zoekerslijsten van de studiedagen van de werkgroep Kaartbeheer geven opsommingen van deze instellingen: bibliotheken, musea, verenigingen, onderwijsinstellin- gen, archiefdiensten, topografisch historische atlassen en kaartproducenten. De groepsvorming genoemd on der b. die, zoals we zagen, beinvloed wordt door de aard van de dokumenten, wordt in nog veel sterkere mate bepaald door de instelling die de dokumenten be heert (en dus meestal bezit). Het ligt immers voor de hand dat elke instelling het materiaal groepeert naar gelang de eisen die vanuit de instelling aan de doku- mentenverzameling worden gesteld. d. En tenslotte, op het hoogste niveau, laat figuur 4 het beeld zien van kaartbeheer en kaartproduktie in Neder- land. Met dien verstände dat in deze weergave datgene waarin de instellingen van elkaar verschillen, is wegge- vallen en ze zijn voorgesteld als dat wat ze gemeen hebben. strukturen waarbinnen groepen van dokumen ten worden beheerd, in welke dokumenten kartografi sche informatie is vervat. Ontsluiting van het kartografische veld De ontsluiting van het kartografische veld vertoont op elk van deze niveau's het volgende beeld: a. Het dokument wordt ontsloten door een individuele beschrijving. Daarbij laat ik in het midden of deze be- schrijving de inhoud betreff, zoals bij titelbeschrijvin- 52 KT 1988.XIV.3 Figuur 1. Dokument. Figuur 2. Groep dokumenten. Figuur 3. Instelling.

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 54