kaartgebruik VUGA-Overzicht benodigde reispapieren, hand-out gemeentehuizen F.J. Ormeling Op gemeentehuizen ligt op het ogenblik voor degenen die reispapieren nodig hebben een hand-out klaar, vervaar- digd door de formulierenproducent vuga Systemen B.V., om de klanten wegwijs te maken in de door het buiten- land gestelde eisen. Dankzij vuga kan het KT deze hand- out, een voorbeeld van de bijdrage van de kartografie om onze steeds ingewikkelder maatschappij inzichtelijk te houden, onder de aandacht van de lezers brengen (zie bij- lage). Vanwege zijn brede verspreiding is het nuttig dit op het oog zo eenvoudige dokument vanuit een aantal ge- zichtspunten te bekijken: de weergave van de grenzen en kustlijnen, de generalisatie, de beschrifting, de kleuren en de algemene konceptie. Grenzen en kustlijnen West-Berlijn komt er wat bekaaid af. Natuurlijk moet je, per auto of trein reizend, een doorgangsvisum voor de ddr hebben om er te komen, maar het is de bedoeling dat dat doorreisvisum aan de grens wordt verstrekt, gratis omdat de brd daarvoor betaalt. Wel moet dat visum in een geldig paspoort worden gestempeld(?). Maar dat is nog geen reden om West-Berlijn rood te kleuren, om aan te geven dat je er een visum voor nodig hebt: door de lucht vanuit West-Europa gelden er dezelfde eisen als voor de Bondsrepubliek. Een aantal grensjes in zee zou het kaartbeeld iets makke- lijker interpreteerbaar maken: om aan te duiden dat Noord-Ierland bij Groot-Brittannie hoort, om aan te ge ven dat datzelfde geldt voor de Orkneys en Shetlandeilan- den, en niet voor de Faeroer, grensjes om de Balearen en Corsica om aan te geven dat die respektievelijk bij Spanje en niet bij Italie hören, en een grensje längs de oostrand van de Egei'sche zee om aan te geven dat Rhodos bij Griekenland hoort. Dat de Spaanse enclaves op de Ma- rokkaanse noordkust niet zijn aangegeven op deze schaal is terecht. Maar dat de Gaza-strook als Egyptisch is aan gegeven is fout. De stippellijnen rond de 'West Bank' lij- ken me duidelijk, en die stippellijnen zouden ook Gaza van Israel kunnen scheiden. De kans is waarschijnlijk klein dat men er door de Israelische strijdkrachten ingela- ten wordt. Het is geen overheidsuitgave, anders had de meest zuide- lijke centimeter van de Marokkaans-Algerijnse grens ook gestippeld weergegeven moeten worden. Het ontbreken van de Golf van Suez maakt het deel van het Nabije Oosten iets moeilijker te interpreteren. Verder zijn er een aantal eilanden niet opgenomen, die wellicht toch niet mögen ontbreken: Rügen boven de Oostduitse kust, Bornholm (Deens) en Oeland in de Oostzee, de Lo- foten in de Noorse zee en het Griekse Corfu ten westen van de Albanese kust, Man in de Ierse zee en een eiland- je om de Kanaaleilanden te karakteriseren in het Kanaal. Generalisa tie De generalisatie is perfekt uitgevoerd. De kusten zijn uit- stekend gekarakteriseerd, gelukkig niet afgerond, maar scherp gestoken waar dat nodig was. Beschrifting Op de spelling van de landennamen is nauwelijks wat aan te merken. Alleen tegen de namen van de beide Duitslan- den kan men bezwaar aantekenen. De officiele benamin- gen zijn Bondsrepubliek Duitsland en Duitse Demokratische Republiek in plaats van West- en Oost- Duitsland. Dat had eventueel als brd en ddr afgekort kunnen worden. De oplossing voor de ministaatjes, om in een inzetje ver- klaard te worden, dat meteen ook kleurgekodeerd is, werkt zeer goed. Dit had nog aangevuld kunnen worden met twee eilandengroepen die er net niet op staan maar toch veelbezochte vakantiebestemmingen zijn: Madeira en de Canarische eilanden. De zwarte kustlijnen en grenzen zijn keurig onderbroken waar de namen staan. Kleuren Op het eerste gezicht doet de kleurstelling denken aan het rode gevaar dat ons uit het oosten beloert. Het qua kleu ren al gefinlandiseerde Finland en Joegoslavie passen in dat beeld. Na wat langer naar het kaartje kijken, waarbij ook de Arabische wereld bijna geheel in het rood prijkt, blijkt dat eerste idee geen opgeld te doen, maar het is wel de indruk die blijft hangen. De kleuren- of tintenvolgorde is logisch opgezet. Voor Nederland zelf zijn (nog) helemaal geen papieren nodig, en hoe donkerder het wordt hoe hoger de eisen zijn die aan de reispapieren worden gesteld. Algemene konceptie De hand-out is logisch gekoncipieerd. Op het kaartje kan men zijn reisbestemming makkelijk vinden: tussen de 40 namen die zijn afgebeeld moet dat geen probleem zijn. lees verder op blz. 59. KT 1988. XIV. 3 55

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 57