met zwarte rasters weergegeven. De relict-topografie, gegroepeerd in 7 Mas sen, is in punt-, lijn- of vlaksymbolen in kleur of zwart uitgebeeld. De kaart biedt bij globale beschouwing snel een indruk van de mate waarin vroegere landschappen bewaard bleven. Het ge- bruik van de kleur rose, zelfs in enkele grijswaarden, voor sterk verschillende gegevens werkt wat misleidend. Bij na- dere beschouwing van de kaart is er ook enige onduidelijkheid over de weergave van de graften; sommige in het terrein aanwezige steile randjes (met kenmerken als die van graften) zijn niet als graft gekarteerd. Ook wordt het ontbreken op de kaart van heggen (zo belangrijk in het traditione- le landschap) niet gemotiveerd. Moge- lijk berusten deze tekorten op het feit dat de kaart nagenoeg niet op veldwerk berust, doch goeddeels op oudere ge gevens. Inhoud en uitvoering van boek en kaar- ten zijn, afgezien van de genoemde te korten, lofwaardig; deze publikatie strekt andere landsdelen dan ook ten voorbeeld. J.J.C. Piket Werner Hilgemann, Atlas zur deut schen Zeitgeschichte 1918-1968. Kar tenseiten mit Text. München: R. Piper GmbH Co. KG, 1984. 19,5 x 25 cm. ISBN 3 492 02460 2. De redakteur van deze atlas, Werner Hilgemann, historicus-theoloog en ger- manist, is onder meer bekend als me- dewerker aan de in tien talen versehe nen DTV-Atlas zur Weltgeschichte (1966), aan de jubileumuitgave van de Putzgeratlas (1982) en bovenal als re dakteur van talrijke historische wand- kaarten. Onder deze laatste verdient in het bijzonder vermelding de kaart Deutschland unter Hitler Diktatur 1933-45 versehenen in 1961 bij Justus Perthes, Darmstadt, waarop met een openhartigheid die destijds bij onze oosterburen uitzonderlijk was, en zelfs tegenwoordig nog geen algemeen goed is, de wandaden van het nationaal- socialistische schrikbewind zijn gevisu- aliseerd. Bij het ter hand nemen van de onderhavige atlas zijn de verwachtingen dus hoog gespannen. Zij zullen niet te- leurgesteld worden. De atlas bevat vijf hoofdstukken met in totaal 100 kaarten in kleur, steeds ver- gezeld van een verklärende tekst op de naastliggende pagina. De visuele weer gave is verzorgd door de kartograaf Jürgen Taufmann, die voortreffelijk werk heeft geleverd en wiens naam dan KT 1988.XIV.3 ook terecht op de titelpagina is ver meld. Taufmann heeft bovenal gewaakt tegen overlading van het kaartbeeld, onder meer door zieh te beperken tot een historisch thema per kaart. Het zwaartepunt van de atlas wordt ge- vormd door het derde hoofdstuk waarin een serie van 51 rarten met tekst is gewijd aan diverse aspekten van het Derde Rijk. Als proloog gaan daaraan twee hoofdstukken vooraf die respektie- velijk het einde van het Keizerrijk (1918) en de periode van de Republiek van Weimar (1919-1933) in beeld bren- gen, waartegen de nationaal-socialisten in het bijzonder hun opzwepende Pro paganda richtten. Achtereenvolgens zijn in deze hoofdstukken onderwerpen in beeld gebracht als: brandpunten van de novemberrevolutie (1918), territoriale konsequenties van de vredesverdragen van Versailles (1919), St. Germain (1919), Neuilly (1919) en Trianon (1920), de wedergeboorte van Polen, het ontstaan van de Baltische staten en van Tsjechoslowakije (de laatste evenals Polen opgezadeld met aanzienlijke min- derheden), de formatie en organisatie van de Reichswei - (1921-1933), de poli- tieke bondgenoot' happen en verdragen in de periode 1919-1933, het aandeel van de Joden in de totale bevolking in de verschillende landen, de toenemen- de werkloosheid en de groei der nsdap in Duitsland begin jaren dertig en de antisemitische uitingen aldaar tijdens de Weimarrepubliek. Hoofdstuk III begint met een reeks van kaartbeelden betreffende de opbouw van het machtsapparaat der nationaal- socialisten na de 'Machtsergreifung' in 1933: formatie en organisatie van de Reichsarbeitsdienst, Sicherheitsdienst, Hitlerjugend en de SS (in 1939 225.000 man). Onafwendbaar komt dan het on- heil nader. Opeenvolgende kaartbeelden tonen de Duitse herbewapening, eerst heimelijk, later openlijk met de afkon- diging van de algemene dienstplicht, de bezetting van het gedemilitariseerde Rijngebied, de Anschluss van Oosten- rijk, de annexatie van de Sudetenduitse gebieden en de daaropvolgende ont- manteling van de rest van Tsjechoslo wakije, het tot stand komen van de as Rome-Berlijn, het niet-aanvalspact tus- sen Hitler en Stalin gevolgd door de inval in Polen (1939) waarmee dan ten- slotte de krijg in Europa ontbrandt. Een aantal grimmige beeiden laat de toenemende terreur van de NSDAP in de jaren dertig in Duitsland zelf zien: de lokatie van de eerste koncentratiekam- pen (6 in 1939, 23 in 1945), van de Euthanasie-aanstalten waar 'lebensun werten Lebens' werden geliquideerd, van de Sondergerichte en VolksgeriCht- höfe en als dieptepunt de kaart van de georganiseerde explosie van jodenhaat in de Reichskristallnacht (9 november 1938), waarbij meer dan 1000 Synago gen en gebedshuizen werden bescha- digd, vernield of in brand gestoken en 7500 Joodse zaken werden geplunderd. De kartografische reportage van de oorlogsjaren brengt de infernale 'Liqui dierung des europäischen Judentums' als uitvloeisel van de Wannseekonfe- rentie in 1942. Verhelderend zijn voorts de kaarten die de herkomst van 9 miljoen arbeidskrachten uit bezette gebieden in beeld brengen, meedogen- loos uitgebuit in de industrie en op de landbouwbedrijven van de SS als groot- kapitalistische ondememer, en van de 500.000 buitenlandse vrijwilligers in de Waffen SS. Het aantal vrijwilligers uit Nederland - volgens Hilgemann circa 57.500, dit is bijna het drievoudige van het getal dat door het Instituut voor Oorlogsdokumentatie wordt aangehou- den - lijkt ons schromelijk overdreven. Onthullend zijn de beeiden van de cen- tra van verzet in de bezette gebieden en de voornaamste represailles daarte- gen (Lidice, Oradour sur Glane; Putten wordt niet vermeld) onder andere door de beruchte Einsatzkommandos van de Sicherheitsdienst achter de frontlinie in de Sovjetunie. Met de suksesvolle bestorming van de 'Festung Europa' komt dan aan het Grootduitse Rijk een einde. De laatste twee hoofdstukken van de atlas vormen als het wäre de epiloog op het hoofd- gebeuren. Zij brengen de rampzalige gevolgen daarvan in beeld met onder andere kaarten van de verliezen aan mensenlevens in de oorlogvoerende landen, de schamele Joodse restbevol- kingen, de verwoesting van de Duitse Steden, de massale bevolkingsverplaat- singen in en na de oorlog, onder meer als gevolg van het niet-aanvalspact van 1939, van de opmars van de Russische legers in 1944-1945, van de deportaties in de Sovjetunie van minderheden ver dacht van kollaboratie met de Duitsers en van het opschuiven van Polen naar het westen. Een laatste serie kaarten geeft een beeld van het naoorlogse Eu ropa met onder meer een verdeeld Duitsland en een verdeeld Berlijn, de vorming van Nato en Warschaupact, van EEG en Comecon. De poging van Hilgemann c.s. de Duit se geschiedenis met behulp van de historische kartografie aanschouwelijk te maken is uitstekend geslaagd. Het kaartbeeld kan bijdragen tot een verdieping van de verbale geschied- schrijving en tot een verruiming van inzichten. F.J. Ormeling sr 63

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 65