Bodem in beeld, brochure uitgegeven door de Rijks Geologische Dienst te Haarlem, de Stichting voor Bodemkar- tering te Wageningen en de Dienst Grondwaterverkenning TNO te Delft. Zonder nummer, auteur en jaartal. Er bestaat in Nederland een relatief grote kennis van de eigenschappen van grond en grondwater. Toch wordt van deze kennis volgens de samenstellers van deze brochure nog maar zeer be- perkt gebruik gemaakt. De brochure dient in de eerste plaats om planvor- mers en grondgebruikers te informeren over de mogelijkheden om de aanwezi- ge kennis beter te benutten. Voorin de brochure zijn fragmenten van de geologische kaart, de geomorfo- logische kaart en de bodemkaart opge- nomen op schaal 1:250.000. In 12 an dere kaarten wordt op basis van ar- chiefgegevens een voorbeeld gegeven van de verwerking van aardkundige ge- gevens voor uiteenlopende vormen van landgebruik in de Betuwe en het Land van Maas en Waal. De kaartschaal va- rieert per thema van 1:250.000 tot 1:50.000. Elke kaart is voorzien van een legenda en een toelichting; soms is ook een profiel of een blokdiagram toegevoegd. De kaarten hebben betrek- king op de volgende thema's: geohy- drologische Systemen, bodemgeschikt- heid voor weidebouw, kwetsbaarheid voor egalisaties, nitraat, grondwater- kwaliteit, fluktuatie grondwaterstanden, zetting, bouwrijp maken, funderings- diepte, industriezand, aardwarmte en diepe kleilagen. Uit de kaarten kan bij- voorbeeld worden afgeleid waar de grond optimaal geschikt is voor bepaal- de gebruiksdoelen. Ook kunnen op ba sis van de kaart alternatieve lokaties voor bepaalde ingrepen worden aange- geven. De intentie van de samenstellers om het (laten) maken van 'toegepaste' kaar ten meer te propageren moet zeker worden toegejuicht. Toch kunnen dit soort kaarten ook gemakkelijk worden misbruikt door belangengroeperingen voor politieke doeleinden. Omgekeerd kunnen politieke uit- gangspunten (bewust of onbewust) een rol hebben gespeeld bij de samenstel- ling van de kaarten. Voorbeelden zijn ook in deze brochure gemakkelijk te vinden. Wat moet men bijvoorbeeld denken van de kwalifikatie 'beperkte mogelijkheden voor weidebouw' die aan de komgebieden wordt gegeven. Deze gebieden worden vrijwel nergens anders voor gebruikt, en zijn ook nau- welijks op een rendabele wijze anders te gebruiken! De schaal van geplande ingrepen is daarnaast van belang voor de samenstelling van de legenda. Zo staan de stuwwallen op de kaart 'kwetsbaarheid voor egalisaties' aange- geven als 'niet kwetsbaar', terwijl de stuifzandgebieden bij Leersum als 'kwetsbaar' worden aangeduid. Derge- lijke kwalifikaties zijn echter alleen houdbaar als de grootte van geplande ingrepen mede in beschouwing wordt genomen. Dit soort bezwaren geldt minder sterk voor kaarten waarin kwantitatieve gegevens zijn verwerkt, zoals zanddiepte of funderingsdiepte en diepteligging van ondoorlatende kleila gen. In verband met de interpretatie van de gegevens op de kaarten blijft het toch nodig, om tot op het hoogste beslissingsniveau gebruik te maken van adviezen van terzake deskundigen. Het zou aanbeveling verdienen om de ge- bruikers van dit soort kaarten erop te wijzen. dat naast het advies van des kundigen van de rgd, Stiboka en dgv, inzicht nodig is in de onderlinge sa menhang van alle landschappelijke fak- toren. Fysisch geografen zijn bij uitstek geschikt voor het vervullen van juist deze taak. H.J.A. Berendsen Jose Maria Morelos y Pavon. Atlas Historico Biografico. Mexico: Instituto Nacional de Estadistica, Geografla e Informatica. 22 x 31 cm. 125 pp.106 illustraties waarvan 68 reprodukties van oude kaarten. ISBN 968 892 0061. Ter gelegenheid van de 175e herden- king van het begin van de strijd voor de onafhankelijkheid van het land heeft het Mexicaanse Instituto Nacional de Estadistica, Geografia e Informatica, in 1985 een tweetal historische atlassen uitgegeven, beide rijkelijk voorzien van reprodukties van oude kaarten. De eer ste, getiteld La Independencia de Mexi co, behandelt het gehele tijdvak van de opstand van 1810 tot 1821, het jaar waarin Spanje de onafhankelijkheid van het land erkende. De tweede atlas heeft een historisch-biografisch karakter en is gewijd aan de vrijheidsstrijder Jose Maria Morelos y Pavon (1765-1815), kortweg Morelos genoemd. Merkwaar- dig genoeg zijn van beide atlassen slechts 2500 exemplaren gedrukt, zodat de verspreiding niet anders dan beperkt kan zijn. Tijdens het iCA-kongres in 1987 in Morelia (het vroegere Vallado- lid, vernoemd naar Morelos), gelukte het mij op de markt nog een bescha- digd exemplaar van laatstgenoemde at las op de kop te tikken. Hieraan zijn onderstaande opmerkingen gewijd. Pater Morelos werd, in zijn geboorte- plaats Valladolid, opgeleid aan het priesterseminarium San Nicolas, date- rend van 1540 en bekend om zijn utopisch-socialistische traditie. Het was hier dat de vrijheidsstrijd ontbrandde onder leiding van Miguel Hidalgo y Costilla, rektor van het seminarium, die na aanvankelijke suksessen in 1811 door de royalisten gevangen werd geno men en gefusilleerd. De opstandelingen vonden een nieuwe leider in de per- soon van Morelos, man van bijzondere gaven, bezield door vrijheidsideaal en gelijkheidsbeginsel, die, gesteund door een groeiende aanhang zijn gezag over de huidige zuidelijke provincies Micho- acan, Guerrero en Oaxaca wist uit te breiden. Hij veroverde de destijds be- langrijke havenstad Acapulco en be- dreigde zelfs de hoofdstad Mexico. In 1813 riep Morelos in het veroverde ge- bied een volksvergadering bijeen die de onafhankelijkheid van Mexico prokla- meerde, hetgeen een jaar later werd gevolgd door de opstelling van een koncept-grondwet. Op grote schaal ver- zetten de opstandelingen zieh tegen de wet en vervingen royalistische bestuur- deren door republikeinen. In 1815 werd Morelos echter door de troepen van de Spaanse onderkoning overmeesterd en, evenals zijn voorganger in 1811, geexe- cuteerd. Als vrijheidsstrijder van het eerste uur wordt zijn nagedachtenis, evenals die van Hidalgo, in Mexico in ere gehouden. De atlas volgt het leven van Morelos en beschrijft aan de hand van 68 re produkties van kaarten en plattegron- den (waarvan 42 in kleur) zijn veld- tochten tegen de regeringstroepen. Het gepresenteerde kaartmateriaal is voor- namelijk afkomstig uit Mexicaanse ver- zamelingen, onder andere uit het Ar chivo General de la Nacion, de Biblio- theca Nacional de Antropologia en het Centro Regional Michoacan. Daarnaast is materiaal ontleend aan Amerikaanse (Library of Congress, University of Texas), Duitse (Staatsbibliothek Preus- sischer Kulturbesitz), Italiaanse en na- tuurlijk Spaanse kollekties, waaronder de Bibliotheca Nacional en het Museo Naval, beide te Madrid en het legenda rische Archivo General de Indias te Se villa. Het zal duidelijk zijn dat vele van de geselekteerde fragmenten - vooral die uit Mexicaanse bron - hier voor de eerste maal aan een ruimer pu- bliek worden getoond. De anonieme samenstellers van de atlas verdienen derhalve alle lof voor de zorg waarmee het kaartmateriaal bijeen is gezocht. Voor de beslissing slechts 2500 exem plaren te drukken kan minder waarde- ring worden opgebracht. Een tweede editie van deze atlas met een grotere 64 KT 1988. XIV. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 66