et et 11 Iv 1111UIH111 k t11 1 I q tri f-| %j> H i fTi f*l CS P T*l oplage en dan zo mogelijk met Engelse in plaats van Spaanse tekst zou velen welkom zijn. F.J. Ormeling sr Geschichte der Photogrammetrie, Band I. Samenstellers Teodor J. Bla- chut en Rudolf Burkhardt. Sonderheft Nachrichten aus dem Karten- und Ver messungswesen. Frankfurt am Main: Verlag des Instituts für Angewandte Ge odäsie, 1988. 188 pp.84 afbeeldingen 8 tabellen. ISSN 03445879.' Dit eerste deel over de geschiedenis van de fotogrammetrie is samengesteld in opdracht van de Internationale Ver- eniging voor Fotogrammetrie en Remo te Sensing, en is ook in het Chinees en Spaans versehenen; uitgaven in het En gels, Pools, Tsjechisch en Japans zijn in voorbereiding. Behandeid worden 'De beginperiode van de fotogramme trie (tot de uitvinding van het vlieg- tuig)' door Blachut en 'Analoge metho- den en instrumenten' door Burkhardt. De auteurs hebben hun gegevens onder meer verkregen uit niet minder dan 275 boeken, artikelen enzovoort welke in de literatuurlijst zijn opgenomen. Blachut noemt Aime Laussadat de 'Va- der van de fotogrammetrie' omdat deze met een 'camera lucida' de vesting Vincennes kaarteerde in 1850. De ca mera lucida bestond uit een prisma dat boven een planchet was aangebracht, waardoor de waarnemer gelijktijdig het beeld van het landschap en de punt van het potlood op het planchet zag; op die manier konden topografische details worden ingetekend. De fotografie was in opkomst en Laus- sadet liet een topografische camera ontwikkelen waarmee hij in 1861 het dorp Buc bij Versailles opnam en ver- volgens uitwerkte. Ongeveer gelijktijdig ontwierp Porro, de uitvinder van het tele-objectief, een camera welke een groot deel van de horizon kon fotogra- feren. Dit apparaat gaf een belangrijke impuls tot het gebruik van panorama- opnamen voor wat genoemd wordt kar- tografische en landmeetkundige doel- einden. Eenvoudige stereoscopische in strumenten werden in dezelfde tijd ontwikkeld (Wheatstone 1838, Brewster 1849 en Helmholtz 1857). De eerste luchtopnamen werden door Nadar in 1858 vanuit een ballon boven het dal van de Bievre gemaakt. Interessant is ook dat in het laatse kwart van de 19e en het begin van de 20e eeuw opna- men werden gemaakt met vliegers waaraan een camera was opgehangen. Met de intrede van het vliegtuig veran- derden de opname-technieken en moge- lijkheden drastisch. Het is fascinerend weer eens te lezen hoe toch nog relatief kort geleden (mijn grootvader is geboren in 1857) onze voorouders hebben geworsteld met al die problemen. Burkhardt behandelt de analoge metho- den en instrumenten en geeft daarbij overzichten van de niet-fotografische onthoeking (tot en met de Bausch en Lomb uit 1970), de fotografische ont hoeking en de ontwikkeling van ont- hoekingsinstrumenten (tot en met de SEG 6 van Zeiss uit 1978) en de diffe- rentiele onthoeking met orthofotosco- pen. De laatste hoofdstukken gaan in op de ontwikkeling van stereokarteer- apparaten voor terrestrische en luchtfo- tografie (tot en met de Topocart Jena uit 1966, de Zeiss Planimat D3 uit 1967 en de Wild Autograph A10 uit 1968). Gezien de vele feiten en gegevens in dit boek is het een zeer nuttig naslag- werk over de ontwikkeling van de be- handelde fotogrammetrische onderwer- pen. De uitgebreide literatuurlijst ver- wijst de lezer voor verdere Studie. A.J. Kers ICA-publikaties Uitgave: Elsevier Science Publ. 1988. Basic Cartography for Students and Technicians Vol. II Het eerste deel van deze uitgave ver- scheen met medewerking van de UNESCO in 1984. In deel II komen de volgende onderwerpen aan de orde: To pografische kartografie, Kaartcompila- tie en generalisatie, Thematische kartografie en Computerkartografie. Compendium of Cartographic Tech- niques. Ook deze uitgave is het resultaat van internationale samenwerking en wel door drie leden van de iCA-kommissie Map Production Technology. Voortbou- wende op een onvoltooid koneept ma- nuscript van Spiess hebben diverse kommissieleden dit werk afgemaakt. Thematic Mapping from Satellite Imagery. Samengesteld door de ICA-kommissie Thematische karteringen op basis van satellietbeelden onder leiding van de Fransman Denegre. Hij geeft een over- zicht van de grote verscheidenheid van toepassingen en van de methoden en technieken daarbij gebruikt. Vöör het afsluiten van dit overzicht ont- vingen wij de Proceedings van het in 1988 door de ICA-kommissie Education in Cartography te München georgani- seerde seminar over het onderwerp Teaching Computer Assisted Map Design. De bijeenkomst werd gespon- sord door Siemens Data Systems AG die tevens bijdroegen in de drukkosten van de Proceedings. De publikatie werd geredigeerd door Dahlberg (USA) en Ormeling jr (Nederland). Zolang de voorraad strekt zijn de Proceedings gratis verkrijgbaar bij F.J. Ormeling jr. Inventory of World Topographie Mapping dat uit drie delen van elk circa 150 pagina's zal bestaan, waarvan deel I zijn voltooiing nadert. Deze in- ventaris, waaraan auteur Böhme jaren- lang heeft gewerkt en waarvan de samenstelling mogelijk was door de ve le internationale kontakten die de schrijver onder meer als ica- bestuurslid kon opbouwen, belooft een uniek werk te worden. AchtereenvoT gens zullen alle souvereine staten en hun afhankelijke gebieden de revue passeren, waarbij van elk land aan de hand van kaartfragmenten informatie wordt gegeven over karteringsdiensten, stand der karteringen, karteringspro- gramma's enz. F.J. Ormeling sr KT 1988. XIV. 3 65

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 67