attributen aan de lokatie-informatie worden gehangen. Prof. F.J. Ormeling (Rijksuniversiteit Utrecht) hield een voordracht over de mogelijkheden om beleid door middel van geografische informatiesystemen visueel te ondersteunen. Hij gaf eerst een serie voorbeelden van siechte beeldvorming door de overheid en ver- volgens een overzicht van de wijzen waarop kaarten bij het uitstippelen en beheersen van beleid een rol kunnen speien. Tevens werd ingegaan op de ei sen die hiervoor aan geografische in formatiesystemen moeten worden gesteld en aan de ruimtelijke informa- tie waarmee men wil werken. Ir K. Nije, direkteur Sector Planont- wikkeling en Infrastructuur van dhv te Amersfoort, hield een lezing over de problematiek van het verzamelen van gegevens voor geografische informatie systemen. Zijn verhaal was opgehangen aan een hypothetische gemeente waar men inzicht wenste te krijgen in het kostenniveau met betrekking tot beheer en onderhoud van het vastgoed voor de körnende jaren, en de hiertoe benodig- de uitwisselingsmogelijkheden van in- formatie binnen de gemeente. Ir drs H.A.L. Dekker (Hogeschool Utrecht) behandelde de fmanciele en bestuurlijke aspekten van geografische informatiesystemen. Hij ging in op de grote markt waarvan hier in feite spra- ke is, aangezien per jaar zo'n 30 mil jard gülden aan vastgoedaktiviteiten wordt uitgegeven. Dit wordt mede be- paald door de terughoudendheid van bestuurderen om in deze sektor aktivi- teiten te ontplooien omdat het zo lang duurt voordat men resultaten kan laten zien: pas na 6-8 jaar is de digitale aan- pak van vastgoedinformatie goedkoper dan de analoge. De burgemeester van Vlissingen, J.C.Th. van der Doef, tevens voorzitter van het Platform Vastgoedinformatie van de Commissie Informatiebeleid, Beieidsanalyse en Automatisering (IBA) van de Vereniging van Nederlandse Ge- meenten, lichtte de bestuurlijke aarze- lingen ten aanzien van investeringen in geografische informatiesystemen verder toe. Hij ging met name in op het ge- meentelijke informatiebeleid (welke ge- meentelijke informatie mag aan wie onder welke omstandigheden op welke voorwaarden worden afgestaan?) en op de aanstaande kadasterwet, waarin het recht van gemeenten op kadastrale in formatie nog niet verankerd is, en waarin tevens nog geen afbakening van gemeentelijke en kadastrale taken is opgenomen. Tenslotte gaf Th.A. Bieger, Marketing Manager van Siemens, een overzicht Een aandachtig gehoor bij de lezing van Jane Drummond. van de resultaten van een enquete van Siemens onder de Nederlandse ge meenten naar de plannen met geografi sche informatiesystemen. Bij praktisch de helft van de gemeenten zijn er al ten minste vier vastgoedtaken compu- terondersteund. Meer dan de helft van de gemeenten heeft op körte termijn investeringsplannen, en men is vooral gei'nteresseerd in standaardsoftware en gei'ntegreerde Systemen. Een interessan te ontwikkeling Staat ons dus te wachten! Voor gei'nteresseerden is de komplete set met de teksten van de gehouden voordrachten verkrijgbaar bij Siemens Nederland n.v., mw I. Dekker, Wilhel mina van Pruisenweg 26, 2595 AN Den Haag. F.J. Ormeling Digitale milieukartering - Verslag Eu- rocarto 7, Enschede, 20-22 September 1988 Eurocarto-konferenties verenigen onge- veer eens in de twee jaar computer- kartografen, om onder elkaar over nieuwe ontwikkelingen te spreken. Dat betreff nieuwe apparatuur of Software, nieuwe analyse- of presentatietechnie- ken, nieuwe theorieen en methoden en nieuwe toepassingen. Afspraken over tijdstip, plaats en onderwerp komen wat chaotisch tot stand, maar dat be- vordert het enthousiasme van de deel- nemers. Op de vorige Eurocarto-konferentie, die in begin 1987 in Brno werd gehou den, werden de deelnemers uitgenodigd de volgende keer naar het ITC in En schede te komen, en het afgelopen jaar is de staf van de vakgroep Kartografie druk bezig geweest met de organisatie: regelen van akkommodatie, uitnodigin- gen, exposities van bedrijven en schif ten van voorgestelde voordrachten, met als resultaat een klinkend konferentie- programma. Voor de deelnemers die dinsdagmorgen 20 September in het DISH-Hotel aankwamen lag er al een exemplaar van de Proceedings van de konferentie klaar: een gedrukte weerga- ve van de te presenteren voordrachten. 250 mensen uit 24 landen waren voor Eurocarto naar het ITC gekomen, waar- onder grote namen als Bickmore, Boy- le, Brassel, Burrough, Guptill, Rhind en Waugh. Dat gaf de 100 aanwezige Nederlanders de kans zonder extra reiskosten een konferentie van interna- tionaal niveau bij te wonen. Ondanks het feit dat er meer deelnemers waren dan ooit tevoren op een Eurocarto- konferentie, was de zaal toch zodanig geoutilleerd dat het goed mogelijk was om na de presentatie van de papers er- over te diskussieren. Uitgeselekteerd voor mondelinge presentatie waren 19 papers, en 6 daarvan werden door vrouwen gebracht. Daarnaast werden 21 papers op de 'poster session' toege- licht. Het thuisland had de mogelijk- heid zieh uitgebreid te presenteren met 5 reguliere papers en 8 presentaties in de poster session. Het programma begon dinsdag onder leiding van Kurt Brassel met een zit- ting over theorieen en methoden. Er was een geweidige inbreng van het computerkartografie-onderzoeksinstituut bij uitstek in Europa, het Birkbeck College van de University of London dat onder leiding Staat van David Rhind. Drie van zijn medewerkers wa ren uitverkoren voor presentaties, en daarvan liet Raper zien hoe men de traditionele tweedimensionale kartering KT 1988.XIV.3 7

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 9