voorspellen, dat heeft de geschiedenis wel geleerd. De objektiviteit van vak- mensen is dikwijls beperkt en hun pro- fessionele aktiviteiten openbaren soms illusies en zelfmisleiding. Rhind noemt in zijn artikel een aantal aspekten die erop wijzen dat het met die bedreiging of die 'shock' of die 'crisis' nog niet zo'n vaart zal lopen zoals: niet- kartografen zijn siecht in het grafisch ontwerpen, kartografen staan niet al- leen in de de-skilling crisis, omzetten van kaartgegevens in computervorm stagneert en er blijft dus nog behoefte aan traditionale bekwaamheden. Leest u KT 1988.X1V.2, pp. 25-27 thuis nog eens door. Dit verslag is samengesteld op basis van bandopname. A.J. Kers NVK-stropdas Heeft u al een stropdas met het NVK- embleem? Penningmeester Bos heeft er nog enkele in voorraad, dus haast u! Na overmaking van 20,- op postgiro 484407 t.n.v. penningmeester NVK te Zoetermeer, met vermelding stropdas rood of blauw, ontvangt u de fraaie das portvrij in huis. ICA-Nieuwsbrieven 10 en 11 Het tiende nummer van de nieuwsbrief van de Internationale Kartografische Vereniging (ica) Staat nog helemaal in het teken van de bijeenkomst in More- lia, Mexico. Het nummer bevat de vol- ledige verslagen van de voorzitter, de sekretarispenningmeester en de publi- katiekommissie over de periode 1984-1987. Interessant punt daaruit, misschien nog onvoldoende bekend in Nederland, is de oprichting in 1985 van de 'International Union of Survey- ing and Mapping (IUSM)'. De overkoepelende iusm werd opge- richt door de Internationale Kartografi sche Vereniging, de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie en Re mote Sensing (isprs) en de Internatio nale Federatie van Landmeetkundigen (FIG). In KT 1987.XIII.4 (p. 2) werd al ver slag gedaan van de algemene ledenver- gadering van de ICA in Morelia en werd een overzicht gegeven van alle iCA-kommissies en werkgroepen voor de periode 1987-1991. In ICA-Nieuws- brief 10 wordt daarnaast ook de nieuwe voorzitter van de ICA voorgesteld: dr D.R. Fräser Taylor uit Canada, die de opvolger is geworden van dr J.L. Mor rison (USA). Niet onvermeld mag blijven dat in dit nummer tenslotte ook nog aandacht wordt besteed aan de mogelijkheid tot het verkrijgen van beurzen voor het verrichten van wetenschappelijk onder- zoek. Twee beursverleners worden met name genoemd. Door 'Auto Carto Lon- don/RiCS Education Trust' worden beurzen verleend voor onderzoek en onderzoeksreizen op het gebied van de verzameling, de bewerking en het ge- bruik van ruimtelijke gegevens met be- hulp van Computers. Deze beurzen worden gefmancierd uit de winst die op de Auto Carto konferentie, die in 1986 in London werd gehouden, werd gemaakt. Speciale aanvraagformulieren, die moeten worden ingediend vöör 1 februari of 1 September 1989, zijn verkrijgbaar bij The Secretary for Edu cation and Membership, The Royal In stitution of Charternd Surveyors (Ries), 12 Great George Street, Parliament Square, London SW1P 3AD, United Kingdom. Beurzen voor onderzoek op het gebied van de geschiedenis van de kartografie worden verleend door het 'Hermon Dunlap Smith Center for the History of Cartography'. Deze beurzen zijn be- stemd voor een korter of langer studie- verblijf in de Newberry bibliotheek in Chicago. Meer informatie kan worden verkregen bij Maureen Flanagan, As sistant Director, Hermon Dunlap Smith Center for the History of Cartography, The Newberry Library, 60 W. Walton Street, Chicago, Illinois 60610, USA. Het elfde nummer van de ica- Nieuwsbrief is weer gevuld volgens het gebruikelijke gevarieerde recept. Er staan verslagen in van ICA- kommissies en van kartografische bij- eenkomsten, zoals de Internationale Hydrografische Konferentie (Monaco, 5-15 mei 1987) en de elfde Zweedse Kaartendagen (Malmö, 23-25 maart 1988), waar maar liefst 600 deelnemers op af kwamen. Ook wordt er weer vol- op informatie verstrekt over toekomsti- ge konferenties. In de eerste plaats natuurlijk over de 14e iCA-konferentie, die in 1989 in Budapest (Hongarije) zal worden gehouden. In aansluiting hierop wordt van 24 t/m 27 augustus 1989 in Budapest het achtste Symposium van de Internationale Coronelli Vereniging ge houden. Onderwerpen van dit Symposi um zijn globes (en hun makers) van voor 1918 en de verzameling en het be- heer van globes. Van 17 t/m 21 april 1989 wordt de UK Survey Mapping konferentie gehouden op de Universi- teit van Warwick. Het iCA-bestuur deelt in deze Nieuws brief mee, dat het nu ook voor karto grafische instituten, bedrijven of diensten mogelijk is om officieel aan sluiting te verkrijgen bij de vereniging. Tenslotte zijn in het elfde nummer de biografieen opgenomen van de nieuwe vice-voorzitters van de ICA (Grelot, Lichtner en Papp-Väry) en een In Me- moriam voor professor Stanislaw Piet- kiewicz uit Polen (1894-1986). Kopieen van de ICA-Nieuwsbrieven kunnen worden opgevraagd bij de se- kretaris van de NVK. C.P.J.M. van Elzakker ICA-konferentie Budapest 1989 Uit het Ormelingfonds zijn ten behoeve van het 14e kongres van de Internatio nale Kartografische Vereniging (ICA) in Budapest (17-24 augustus 1989) drie reisbeurzen, maximaal /1500,- elk, ter beschikking gesteld. Zij die hier- voor in aanmerking willen komen die nen dit schriftelijk aan te vragen bij het bestuur van de NVK, p/a Post bus 58, 9700 MB Groningen. Er zal voorrang worden gegeven aan diegenen die een bijdrage leveren voor dit kongres. Diegenen, die een paper willen indie nen voor het kongres hadden vöör 15 Oktober 1988 een samenvatting van die paper moeten opsturen naar Buda pest. Bij de aankondiging in KT 1988. XIV. 2 (p. 16) werd indieners van papers ook gevraagd om een kopie van de samenvatting op te sturen naar de sekretaris van de nvk. Mocht u dat nog niet hebben gedaan, dan wordt u hierbij vriendelijk verzocht om de ko pie van de samenvatting alsnog op te sturen. In het Kartografisch Tijdschrift kan dan te zijner tijd een volledig over zicht van de Nederlandse presentatie in Budapest worden gegeven. F.J. Ormeling C.P.J.M. van Elzakker Zomerkursus Titelbeschrijven Karto grafische Materialen De Nederlandse Vereniging voor Karto grafie zal van 25 t/m 28 September 1989 weer een zomerkursus Titelbe schrijven Kartografische Materialen verzorgen. De kursus zal zieh toespit- sen op de onderwerpen mathematische veld, collatie en meerdelige publikatie. Van deelnemers wordt verwacht dat zij enigszins bekend zijn met de Beschrij- vingsregels voor kartografische docu- menten, hetwelk als deel 8 van de Regels voor Titelbeschrijving van de 14 KT 1988.XIV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 16