Sowjet-Landkarten absichtlich verfälscht fobid in 1982 is versehenen bij het NBLC in Den Haag. Elke kursusdag zal bestaan uit 6 lesu- ren en aan het eind van de kursus wordt een getuigschrift van de nvk uit- gereikt. De kosten van deze zomerkursus zullen waarschijnlijk 250,- bedragen. Belangstellenden wordt verzocht kon- takt op te nemen met de sekretaris van de Werkgroep Kaartbeheer K.W.B. Gie bel, p/a KIT, Mauritskade 63, 1092 AD Amsterdam, tel. 020-5688312. Vervaisingen in Sovjetkartografie: Glasnost zegeviert Drs G.F. Willems vertaalde voor 'Kaartbulletin' no. 28 (januari 1972) een artikel dat verscheen in de 'Milita ry Engineer' (vol. 62, no. 410, nov.- dec. 1970) onder de titel 'Vervaisingen in de Sovjetkartografie'. Dit artikel be- handelde de veranderingen die de Sov- jetkartografen bewust zouden hebben aangebracht in hun kaarten, mogelijk om potentiele vijanden te misleiden over de wäre lokaties van militaire doe- len. Hiervoor is een enorm grootscha- lig desinformatieprogramma nodig geweest. Het artikel in de 'Military Engineer' was mede gebaseerd op een anoniem ciA-rapport dat in 1969 circu- leerde. De bevindingen uit Willem's vertaling werden op hun beurt overge- nomen in een artikel over de Sovjetkar tografie in 'Kartografie, Mededelingen van de Kartografische Sectie van het KNAG' no. 59 (Geografisch Tijdschrift 1972-4), getiteld 'Kartografische impli- katies van de planekonomie - 50 jaar KT 1988.XIV.4 Sovjetkartografie', dat later werd ver- taald en opgenomen in respektievelijk de 'Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswesen' en de 'American Cartographer'. Dat gebeurde niet al te lang voor het iCA-kongres in Moskou (1976), en het iCA-bestuur was bepaald niet gelukkig met deze vöörpubliciteit. In de Giessener Allgemeine Zeitung van woensdag 31 augustus 1988 heeft een klein berichtje gestaan (zie illustra- tie) waarin die beschuldigingen uit de jaren zeventig worden toegegeven door het hoofd van de GUGK, de centrale karteringsorganisatie van de Sovjetunie. In het bedoelde artikeltje wordt een programma in het vooruitzicht gesteld om al die bewuste fouten te korrigeren. F.J. Ormeling jr Kartografen proberen Khartoum te redden Dat kartografen niet altijd 'backroom boys' zijn (zie verslag paneldiskussie NVK-lustrum eiders in dit nummer, red.), maar soms de wereldpers halen blijkt uit het artikel 'Twee paar handen proberen Khartoum te redden' in de Sydney Morning Herald van 24 au gustus 1988; deze krant had het bericht weer overgenomen van de Washington Post. Twee Britse overheidskartografen gewa- pend met draagbare hoogtemeters, een gedetailleerde stadsplattegrond en een terreinwagen meten op veel plaatsen in de stad de hoogte. Een komplikatie is dat het gebied van Khartoum zeer vlak is, zodat de twee kartografen, Pickard en Smith, hoogteverschillen niet groter dan 15 cm trachten op de sporen. (Welke hoogtemeters geven dat zo nauwkeurig aan? red.). De hoogtelij- nenkaart (overstromingskaart genoemd) op basis van de gemeten hoogten zal door de Soedanese regering worden ge- bruikt om te bepalen of, wanneer, waar en hoe de inwoners van de hoofdstad moeten worden geevacueerd in geval van nieuwe overstromingen. Het werk is een race tegen de klok omdat zware regenval in Ethiopie het water van de Blauwe Nijl sterk zal doen stijgen en er als gevolg daarvan opnieuw grote overstromingen worden verwacht. Tot nu toe was er geen behoefte aan zo'n overstromingskaart. Vreemd is dat niet als men bedenkt dat in 1987 de totale regenval in Khartoum slechts 2,5 cm bedroeg. A.J. Kers Agenda 8 en 9 maart 1989 - AM/FM Regiona le Nederlandse konferentie. Thema: Automatische kaartvervaardiging en be- drijfsmiddelenbeheer. Plaats: Congres- gebouw Den Haag. Inlichtingen: AM/FM International, Postbus 8038, 3503 RA Utrecht, tel. 030-334322 (mw Lidy Pörtzgen). 20 en 21 april 1989 - Lustrum Werk groep Kartografische Reproduktie. The ma: De kartografische reproduktie blijft zieh ontwikkelen. 30 mei-2 juni 1989 - International Symposium on Hydrogeological Maps as tools for economic and social devel- opment. Plaats: Hannover, West- Duitsland. 25 juni-1 juli 1989 13e Internationale Konferentie voor de Geschiedenis van de Kartografie. Plaats: Amsterdam, Leiden en 's-Gravenhage. 17-24 augustus 1989 - 14e ica- konferentie. Plaats: Budapest, Honga- rije. (Zie bericht eiders in dit nummer.) September 1989 - Zomerkursus Werk groep Kaartbeheer. Thema: Titelbe- schrijven Kartografische Materialen, met accent op meerniveau-technieken, collatie en mathematisch veld. (Zie be richt eiders in dit nummer.) Oktober 1989 - Kartografendag. The ma: Auteursrecht/Beeldrecht. Nadere informatie over de genoemde aktiviteiten is, voor zover niet anders vermeld, verkrijgbaar bij de sekretaris van de nvk, respektievelijk van de werkgroepen (voor adressen zie pagina 2). 15 Moskau (AP). In sowjetischen Landkar ten sind nach Angaben des Leiters des Amtes für Kartographie und Landvermessung über 50 Jahre lang Straßen, Flüsse und Städte an falscher Stelle eingezeichnet oder einfach weggelassen worden. Viktor Jaschtschenko sagte in einem Interview der Tageszeitung »Iswestija«, die Verfälschungen seien in den 30er Jahren unter der Regierung Stalins vom Geheimdienst angeordnet und diese Praxis bis vor kurzem beibehalten worden. »Den Kartenzeichnern wurde befohlen, Or te wegzulassen oder mit anderen zu vertau schen«, sagte Jaschtschenko. Selbst Stadt pläne für Touristen seien bis in jüngste Zeit entstellt worden. Viele Moskau-Besucher be nutzten einen vom US-Geheimdienst CIA ge zeichneten Stadtplan, um sich in der sowjeti schen Hauptstadt zurechtzufinden. Wie Jaschtschenko weiter berichtete, sollen bald neue Landkarten und Atlanten mit genauer Ortseinzeichnung erscheinen. Uit: Giessener Allgemeine Zeitung, 31-8-1988.

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 17