netwerk Nieuwe korrespondent voor Netwerk Door verandering van werkkring heeft de heer H.J. Baakman bedankt als kor respondent van het netwerk. Als op- volgster heeft de redaktie mw ing. M. Struyk bereid gevonden het kor- respondentschap van de regio Zuidwest op zieh te nemen. Zij is werkzaam bij de afdeling Geodesie van de Techni sche Universiteit Delft. Haar adres is: Afd. Geodesie, Postbus 5030, 2600 GA Delft, tel. 015-782047. De redaktie zal het op prijs stellen in- dien u regelmatig uw berichten over bedrijven, personen enzovoort via uw regionale korrespondent doorzendt. Het is de manier uw kollega's in Nederland en Belgie op de hoogte te stellen van wat er in uw regio gebeult! de redaktie 'Zolang men hartstochten heeft zal men niet ophouden de wereld te ontdekken' Cesare Pavese dien als auteur van vele artikelen. In deze artikelen toont de wetenschapper Piket zieh en in die hoedanigheid vond zijn afscheid plaats van de universiteit. Kenmerkend voor Piket is zijn grote belangstelling voor het landschap als resultaat van natuurlijke omstandighe- den en menselijke interventies. Van menselijke interventies naar milieu en milieuproblematiek is slechts een klei ne stap, een stap die Piket graag en veelvuldig maakt. Maar naast landschap en milieu zijn onafscheidelijk in zijn belangstelling de kaart en de kartografie, niet los van de eerste groep onderwerpen, maar daar- mee verweven. Immers, een beter do- kument dan de kaart om het landschap en de verandering daarin weer te ge- ven, is nauwelijks denkbaar. Op zijn beurt is de kaart, en niet in het minst de topografische kaart, een middel bij uitstek om het landschap en de onder- linge samenhang van de landschapsele- menten te begrijpen. Voor het milieu en de daarmee samenhangende proble- matiek is de thematische kaart bij uit stek geschikt, al is ook hier de topografische kaart niet weg te denken. In zijn artikel 'Topografie en milieu' (KT 1982.VIII.3, p. 13) schrijft Piket: "...de meest direkte kartering van ons leefmilieu wordt gevormd door de to pografische kaart" en "...alle milieu- verschijnselen die zieh voordoen in het kontaktgebied van atmosfeer, aardkorst en zee. Voor milieukartering is het van belang dat grote delen van dit kwetsba- re kontaktgebied behoren tot het werk- terrein van de topografische karto grafie". De warme belangstelling van Piket voor landschap, milieu en kaart blijkt ook uit de inhoud van zijn afscheids- kollege 'Topografische kringloop'. Tot deze titel werd hij gei'nspireerd door de herkenning van een drietal fasen in de ontwikkeling van geografie en karto grafie gedurende de laatste 200 jaar. Piket schrijft: "Aanvankelijk lag de na- druk op topografische inventarisatie en regionale geografie. Vervolgens ont- plooiden zieh de thematische geografie en de thematische kartografie en in de recente tijd krijgt de topografie, naast het voorgaande, opnieuw veel aan- Prof. Piket sluit loopbaan als gewoon hoogleraar fysische geografie en kar tografie af Op 16 September 1988 vond in de splinternieuwe aula maior van het aula- en kongresgebouw van de Katholieke Universiteit van Nijmegen het openbare afscheidskollege plaats van prof. dr J.J.C. Piket. Honderden genodigden, waaronder velen uit de kartografische wereld, luisterden geboeid naar dit kol- lege, dat de titel had: Topografische kringloop. Een meer toepasselijke titel van iemand, die zieh vooral bewogen heeft op het grensgebied van fysische geografie en kartografie, is nauwelijks denkbaar. De Nederlandse Vereniging voor Karto grafie heeft prof. Piket in de eerste plaats leren kennen als bestuurder. Van 1963 tot 1983 maakte hij deel uit van het bestuur, waarvan de laatste 12 jaar als voorzitter. Trouwe lezers van het Kartografisch Tijdschrift kennen prof. Piket boven- KT 1988.XIV.4 Aanbieding NVK-kado door bestuursleden E.S. Bos middenen J. Russchen (rechts) (foto Peter Bosch).

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 19