dacht. Men zou dan ook kunnen spre- ken van een kringloop" Voor de hernieuwde belangstelling voor de to- pografie acht Piket de gegevens van aardobservatiesatellieten mede oorzaak. Uitgebreid gaat hij in zijn afscheidskol- lege in op de satellietbeeldkaart. Aan het eind van zijn kollege komt hij op een tweede betekenis van de topografi sche kringloop, namelijk het huidige topografische landschap. dat door de tijd ten prooi valt aan veranderingen en vervagingen. Uiteindelijk zal dat land schap belanden in het paleo-geo- grafische domein en als geologisch produkt wachten op hergebruik. De publikatie van het afscheidskollege van prof. Piket is ter hand genomen door de uitgeverij Malmberg. In de slotzinnen van het 'Nawoord van de Uitgever' vertolkt deze de mening van geografisch Nederland. Met een kleine variatie hierop, kom ik tot het slot- woord van dit bericht: ik weet dat ik mede namens heel kartografisch Neder land spreek, als ik prof. Piket voor de toekomst het allerbeste wens; ik ben ervan overtuigd, dat kartografisch Ne derland nog meer van hem zal hören (want hartstochten laten zieh niet zo- maar beteugelen). E.S. Bos Arie Kers: een afscheid en een begin Tot verdriet van zijn kollega's op het ITC heeft ir A.J. Kers besloten om met ingang van 1 Oktober 1988 gebruik te maken van de wachtgeldregeling voor 571/2-jarigen en met pensioen te gaan. Zoals veel topsporters besluiten om te stoppen op hun hoogtepunt, meende Arie Kers ook dat het beter zou zijn om afscheid te nemen op een moment waarop zijn kollega's nog steeds aange- ven hoe onmisbaar hij eigenlijk is. En die kollega's hadden gelijk, want nu Arie daadwerkelijk vertrokken is, blijkt overduidelijk welk een belangrijke rol hij vervulde in de vakgroep Kartografie van het ITC. Arie Kers begon zijn carriere in de kartografie bij de Topografische Dienst Nederland in Delft, waar hij zo'n twin- tig jaar zou blijven. Op het afscheids- feest op 7 Oktober 1988 citeerde prof. Ormeling sr de toenmalige direkteur van de Topografische Dienst, de heer den Hengst: "Ormeling", zei Den Hengst, "als je ooit een goeie vent no- dig hebt voor welke taak dan ook in de kaartproduktie, onderwijs of planning, neem dan Kers. Hij is niet gewend al les op een kaart te zetten, hij kan op tijd kleur bekennen, ziet de noodzaak van revisie en kan inspelen op de aktu- aliteit; allemaal eigenschappen, die een goede kartograaf sieren." En enige ja- ren na de oprichting van de afdeling Kartografie op het ITC in Enschede had Ormeling Arie Kers nodig. Om half elf op een zondagavond in 1975 beide Or meling hem op en nodigde hem uit om op het ITC te komen werken. Het klikte meteen, en in September 1975 kwam Arie naar Enschede; terug naar zijn geboorteregio. Dertien jaar lang heeft het ITC daarna mögen profiteren, vooral in het onder wijs en bij de Consulting, van zijn ken- nis en ervaring, met name op het gebied van de topografische kartogra fie. Zoals ook weer op de afscheidsre- ceptie duidelijk werd gemaakt door de aanwezige kursusdeelnemers, was Arie een kundig en populair docent die, vooral in de periode dat hij kursuslei der was, het volste vertrouwen van Stu denten genoot. Dat vertrouwen werd hem ook als van- zelfsprekend geschonken door zijn kol lega's, die bij Arie nogal eens hun hart kwamen uitstorten in moeilijke tijden. De rol van Arie Kers als bindend ele- ment in de vakgroep Kartografie kan maar moeilijk onderschat worden: zon- der op de voorgrond te treden en zon- der ooit prat te gaan op zijn toch enorme Verdiensten greep hij onopval- lend in waar dat nodig was. Voor som- migen was hij een mentor, voor anderen een adviseur. Voor iedereen was hij een fantastisch kollega, een vriend en steun en toeverlaat, op wie nooit tevergeefs een beroep werd gedaan. De waardering voor Arie Kers kwam goed tot uiting op de afscheidsavond: door zijn naaste kollega's werd een avondvullend cabaretachtig totaalpro- gramma aangeboden dat, hoewel ama- teuristisch van aard, zelfs voor iTC-begrippen uniek genoemd mocht worden. En ook de afscheidstoespraak van conrector Bos van het ITC bevatte uitsluitend intens gemeende waarderen- de woorden; woorden waarvoor geen overtreffende trap meer bestaat. De Nederlandse Vereniging voor Karto grafie heeft ook volop van de inzet van Arie Kers mögen profiteren: in de peri ode 1977-1987 is hij bijvoorbeeld lid geweest van het bestuur; als lid van de Begeleidingscommissie pbna verficht hij momenteel zijn laatste aktiviteiten en jarenlang was hij de Nederlandse vertegenwoordiger in de iCA-kommissie 'Technologie van de kaartproduktie'. Jammer genoeg heeft hij zieh ook daaruit teruggetrokken, ondanks Pro testen van de Deense voorzitter. Maar de nvk is nog niet van hem af: tot groot genoegen van de redaktie heeft Arie Kers ermee ingestemd om een deel van zijn pas verworven vrije tijd te besteden aan het Kartografisch Tijdschrift en inmiddels draait hij vol- ledig mee als redaktielid, alsof hij nooit anders gedaan heeft. En toch is het voor hem een nieuw begin; een nieuw begin van een periode, die wat ons betreft niet lang genoeg kan zijn. C.P.J.M. van Elzakker 18 KT 1988.XIV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 20