Promotie Kraak Op donderdag 27 Oktober 1988 is Menno-Jan Kraak tot doctor gepromo- veerd aan de Technische Universiteit (TU) Delft. Hij moest daartoe zijn proefschrift met de titel Computer assisted cartographical three-dimen- sional imaging techniques (Computer-gesteunde kartografische drie-dimensionale beeldvormingstech- nieken) in het openbaar verdedigen ten overstaan van een kommissie, waarvan onder meer de hoogleraren Depuydt (Katholieke Universiteit Leuven), Lig- terink (TU Delft) en Müller (ITC En- schede) deel uitmaakten. Promotoren waren prof. dr F.J. Ormeling en prof. dr ir M.J.M. Bogaerts, die beiden voor het eerst als zodanig optraden. In zijn felicitatietoespraak komplimenteerde Ormeling de jonge doctor onder meer met het feit dat het hier om het eerste (kartografische) proefschrift in Neder- land gaat dat het kerngebied van de kartografie, de geografische informatie- overdracht, onderzoekt. Tevens prees hij de zeer goede en funktionele il- lustraties in het proefschrift. Ook Stei de hij vast dat dr Kraak de eerste promovendus is van diegenen die bij het Geografisch Instituut van de Rijks- universiteit Utrecht het hoofdvak Karto grafie hebben gevolgd. Voor de openbare verdediging, die werd bijge- woond door zo'n 200 personen, bestond dan ook ruime belangstelling vanuit de kartografische wereld. Bij het proefschrift, dat nader zal wor den besproken in een van de volgende nummers van het Kartografisch Tijd- schrift, diende dr Kraak ook een tiental Stellingen in. Enkele van deze Stellin gen worden hier ter overweging weer- gegeven: M.J. Kraak tijdens de openbare verdedi ging van zijn proefschrift De Fransman Bertin omschrijft de kartograaf als de 'mathematicus' van een niet-mathematisch systeem van te- kens, waarmee hij doelt op een syste matische ordening van het grafische beeld. In het hedendaagse informatica- tijdperk geldt voor de kartograaf die zieh bezig houdt met onderzoek dat de aanhalingstekens in Bertin's omschrij- ving weggelaten kunnen worden. De traditionele permanente kaart is een voorbeeld van zowel een goede gegevens- en opslagstruktuur als van een goede presentatievorm van ruimte- lijke gegevens. De tijdelijke kaart (de beeldschermkaart) is nog slechts een voorbeeld van dit laatste. De permanente kaart met de gemid- deld kortste levensduur is de kaart af- gebeeld op postzegels. Een uitzondering hierop vormen de postzegelkaarten die in bezit komen van een karto-filatelist. '...Seen it on the map! Huck Finn, did you reckon the states was the same color out-of-doors as they are on the map?' 'Tom Sawyer, what's a map for? Ain't it to learn you facts?' 'Of course' 'Well, then, how is it going to do that if it teils lies?...' Deze conversatie tussen Tom Sawyer en Huck Finn (Twain; Tom Sawyer abroad. 1894) geeft een voorbeeld van het gezag dat een nai'eve kaartgebruiker aan een kaart toekent. Wordt de kaart- inhoud opgeslagen in een bestand dan blijft de invloed van het gezag niet be- perkt tot nai'eve gebruikers. Door velen wordt, geheel onterecht, een grote autoriteit toegekend aan wat door de Computer wordt getoond, waarbij de kwaliteit van de oorspronkelijke gege vens wordt genegeerd. Wanneer het door het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen gelan- ceerde plan, het aantal lesuren aard- rijkskunde drastisch te verminderen onverhoopt mocht worden uitgevoerd, dan kan het effect hiervan worden ver- minderd door in de algemeen vormen- de vakken die de aardrijkskunde moeten gaan vervangen een onderdeel op te nemen dat het gebruik van de grafische beeldtaal stimuleert. Dr Kraak is werkzaam als universitair docent bij de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. Naast zijn drukke werkzaamheden al- daar en de arbeid aan het proefschrift was en is hij ook volop aktief in de nvk: hij is lid van het bestuur, ver- zorgt al sinds 1981 de rubriek 'Uit de tijdschriften' in het KT en schrijft voor het KT ook regelmatig artikelen (zie bijvoorbeeld zijn artikel over kennis- systemen in dit nummer). Een felicita- tie namens alle Nederlandse kartografen is hier daarom zeker op zijn plaats! C.P.J.M. van Elzakker Afgestudeerden Kartografie RUU Bij de vakgroep Kartografie van de Af- deling Ruimtelijke Wetenschappen beeindigden op 31 Oktober 1988 de vol gende personen hun Studie Geografie, eindrichting Kartografie, aan de Rijks- universiteit Utrecht. Hun namen en de titels van de skripties waarop ze zijn afgestudeerd luiden: Mw P. Bliek (1988), Symboolontwerp met behulp van een interactief grafisch systeem: programmeren in de dogs- taal PARAMETRICS. J.J. Groot (1988), Naar een dogs- Kartografisch Ontwerpsysteem P. van Hemert (1988), Beeldscherm- kaarten: beperkingen en mogelijkheden. L.P. Heynens (1988), Een Europese Gemeenschapsatlas: Voorstudie ten be- hoeve van een supra-nationale atlas van de Europese Gemeenschap. W.J.H. Hoenjet en P.J. Mouwes (1988), Productie-aspecten van de Ar- cheologische Kaart van Nederland, schaal 1:100.000. blad Noord-Holland anno 1350. B.J. Köbben (1988), CHORO-expert: A front-end expert System determining data-appropriateness for choropleth mapping. Mw P.M. Koopman (1987), Ontwerp en geautomatiseerd gebruik van de le- genda voor het basisbestand ruimtelijke strueturen van de RPD. W.F.H.M. de Kort (1988), Een com- puterprogramma voor de constructie van anamorfosen. H.J.H. Tappel (1988a), Automatische legendageneratie in arc/info met het BARS-projekt. - (1988b), Enkele recente opslag en da- tastrukturen voor kartografische data. A. van der Veen (1988), Een kartogra fische database volgens het relationele model. Personalia Met ingang van 1 Oktober 1988 is drs M.J.H. Hoenjet werkzaam als assistent-in-opleiding bij de vakgroep Kartografie van het ITC in Enschede. Math Hoenjet, die de eerste kartografi sche aio is bij het ITC, zal zieh voor het grootste gedeelte van zijn tijd gaan bezig houden met promotie-onderzoek op het gebied van de ontwikkeling van kartografische kennissystemen. Het is KT 1988.XIV.4 19

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 21