de bedoeling dat zijn onderzoek op 30 September 1992 zal zijn afgerond. Met ingang van 1 december 1988 is drs H.A.R.M. van den Heiligenberg in dienst getreden bij CMG (Computer Management Group) Utrecht. Daarvoor was hij werkzaam als hoofd van de af- deling Kartografie bij KLM Aerocarto. cmg Utrecht geeft beleids- en automa- tiseringsadvies op het terrein van de vastgoedinformatie. De heer Van den Heiligenberg gaat zieh bezig houden met de kartografische aspekten daarvan. Grote Provincie-atlas van Noord- Holland aangeboden Uw korrespondent was op verzoek van de redaktie aanwezig bij de aanbieding van het eerste exemplaar van de Grote Provincie-atlas van Noord-Holland aan de Commissaris van de Koningin in deze provincie, drs R.J. de Wit. Deze gebeurtenis vond plaats op 10 novem- ber 1988 in het Provinciehuis te Haarlem. De Commissaris, volgens eigen zeggen een 'kaartfanaat', zei in zijn welkomst- woord het bijzonder moedig te vinden dat men het aandurft om zo pas na het verschijnen van de Grote Topografische Atlas van Nederland met deze provincie-atlas te komen. Vervolgens gaf drs P.W. Geudeke, di rektem van de Topografische Dienst, een toelichting op de totstandkoming van de stafkaarten. Daarbij ging hij in op de geschiedenis van de topografi sche kartografie en filosofeerde dat de wieg van de topografische kaart mis- schien wel op de plaats van samen- komst van deze bijeenkomst heeft gestaan. Het was immers luitenant- kolonel Krayenhoff die de opdracht tot het maken van een landelijk driehoeks- net kreeg ten tijde van Lodewijk Napo leon, die toen op deze plaats zetelde. Daarna ging dr A.T. van Holten, hoofd van de Groep Atlasprodukties van Wolters-Noordhoff, nader in op de in- houd van de atlas. Hij schetste de kaart als een beeld van het landschap met sporen van de bewoners. Hij memo- reerde 'meester P.R. Bos', die zijn at lassen altijd 'papieren kinderen' noemde wanneer hij met zijn uitgever korrespondeerde, en hij noemde de ge- boorte van dit 'kind' uit de 'LAT'- relatie tussen Topografische Dienst en Wolters-Noordhoff een historisch mo- ment in de geschiedenis van de karto grafie in Noord-Holland. Hierna overhandigde hij de heer De Wit het eerste exemplaar van de atlas. 20 De bijeenkomst werd met een reeeptie en een körte rondleiding door het Pro vinciehuis, voor belangstellenden, be- sloten. Chr.J. Snabilie Had Canon eerst een toch reeds goed voldoende Colour Laser Copier (tot A3-formaat), toch mögen we binnen niet al te lange tijd de nieuwe BJ Co pier op de markt verwachten. BJ Staat voor Bubblejet, dat zegt al iets over de methode van kleuropbrenging. Verklei nen en vergroten van 50 tot 1200%, multi-page, vlakbepaling, beeldver- schuiving en kleurbalansgeheugen zijn nieuwe aspekten. De firma Twentex, want de kleine ge- makken moet men ook eens noemen, had haar assortiment zelfklevende hangstrips voor de Stripmounter uitge- breid tot een meter en eventueel meer. Eveneens bood Twentex een nieuw be- vestigingssysteem aan de muur en meer mogelijkheden voor het ophangen van luchtfoto's en kaartjes in plastik op- berghoezen. Dit alles absoluut zuurvrij en zo gewenst te voorzien van labels voor dokumentatie en registratie. Chr.J. Snabilie Delfstoffen en samenleving In een samenwerkingsverband tussen de Rijks Geologische Dienst te Haar lem en het Fysisch Geografisch en Bo- demkundig Laboratorium van de Universiteit van Amsterdam is de uit- gave Delfstoffen en Samenieving ver sehenen, behorend bij Geologie van Nederland, Deel 2. Bij deze uitgave behoren twee kaarten, beide op schaal 1:100.000, getiteld Oppervlakte Delfstof fen en Delfstoffen in de diepe onder- grond. De vormgeving is van de Rijks Geologische Dienst, afdeling Kartogra fie; de uitgave is gedrukt bij eci te Rijswijk. Chr.J. Snabilie Efficiencybeurs 5-14 Oktober 1988 Van 5-14 Oktober 1988 werd de, tegen- woordig jaarlijks gehouden, Efficiency beurs door uw korrespondent bezocht. Er was weinig echt nieuws onder de zon; slechts een paar technische ont- wikkelingen verdienen meer aandacht. Vooral Canon liet zien dat de ontwik- kelingen snel gaan. Fotografie zonder film zal straks normaal zijn. Fotografie via de disk met als Output een stilstaand beeld op de monitor of als fotokopie via het kopieerapparaat is iets nieuws te noemen. M van Dongen TCoe Wijs C H de Voo CF Depuydt Het korrespondentennetwerk KT 1988.XIV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 22