Honderdjarige National Geographie Society als kaartproducent F.J. Ormeling sr Inleiding Voor het jaar 1988 ten einde spoedt, dient toch ook in het Kartografisch Tijdschrift aandacht te worden besteed aan het honderdjarig bestaan van de National Geographie Society (ngs) in de Verenigde Staten, een feit onlangs ge- memoreerd in de nrc onder de titel 'Het stralend opti- misme van een honderdjarige'. Voor kartografen is het jubilerend genootschap in de eerste plaats van belang als grootproducent en werelddistributeur van kaarten met een regelmaat en op een schaal die hun gelijke niet kennen. De Society werd in 1888 te Washington D.C. opgericht met het doel om door verspreiding van relevante informa- tie de geografische kennis van haar leden te vergroten. Een van de middelen hiertoe was de uitgave van een tijd schrift het National Geographie Magazine (ngm), dat on der leiding van president, tevens hoofdredakteur Gilbert Grosvenor, die 66 jaar lang de koers bepaalde, een wäre zegetocht over de wereld maakte en thans maandelijks over bijna elf miljoen leden, verdeeld over 170 landen, wordt gedistribueerd. Voor ieder die ook maar enigszins vertrouwd is met tijdschriftexploitatie een prestatie om even bij stil te staan. Begin der kaartproduktie In feite is de kaartproduktie van jonger datum dan het Genootschap zelf. Het eerste kartografische dokument dat door de Society onder haar leden werd verspreid dateert immers pas van 1899. Het was een kaart van de Filipij- nen, verworven door de Verenigde Staten in de oorlog te- gen Spanje (1899), gedrukt op drukplaten geleend van de overheid. Naarmate in het begin van de 20e eeuw het le- denaantal groeide en de inkomsten toenamen nam de ngs allengs de vervaardiging van kaarten zelf ter hand. Onder leiding van een reeks bekwame 'chief cartographers', on der wie de legendarische Albert H. Bumstead, diens zoon Newman en in recenter tijd James M. Darley, groeide de Cartographic Division uit tot een huidige bezetting van meer dan 100 man. In het nieuwe hoofdkwartier van de Society op de kruising van 17th M-Streets, Washington D.C., waar elke ontwerper, dokumentalist en tekenaar over een eigen ludieke, afgeschermde werkruimte be- schikt, zijn zij weihaast ideaal gehuisvest. Dienstverlening in de Tweede Wereldoorlog Er dient aan herinnerd te worden dat met name de Twee de Wereldoorlog tot de reputatie van de ngs als kaartpro ducent heeft bijgedragen. Vooral in de beginjaren toen de Amerikaanse overheidsdiensten zoals de Army Map Ser vice en de Hydrographie Office nog niet op volle toeren draaiden, bewees het kaartmateriaal van de Society on- schatbare diensten. Op alle oorlogsterreinen zijn voor- beelden te vinden van gebruik van haar kaarten voor orientatie, planning en voorlichting. In een artikel in de NGS-publikatie The round Earth on a flat Paper, kort na de oorlog versehenen, geeft president Grosvenor aan de hand van getuigenissen van civiele en militaire autoriteiten, onder wie president Roosevelt, Eisenhower en tal van andere generaals, admiraals en politici, een overzicht van deze dienstverlening. Hij wijst er op hoe de Society in de jaren 1939-1945 grote orders voor zowel Amerikaanse als Britse strijdkrachten uitvoerde en in to taal ruim 37 miljoen kaartbladen drukte. Kaarten van de Society werden gebruikt op ambassades en consulaten, op redaktiebureaus en radiostations, op Scholen, universitei- ten en bedrijven, in honderdduizenden huisgezinnen en in de militaire sektor waar geen hoofdkwartier kompleet werd geacht zonder kaarten van het Genootschap. Grosve nor herinnert er onder andere aan hoe dadelijk na Pearl Harbour (1941) vlooteenheden in de Pacific door zijn or- ganisatie van kaarten werden voorzien, hoe de 'Persian Gulf Command', belast met de ravitaillering van de Rus sen via Iran, de kaarten van het Genootschap van het Na- bije Oosten gebruikte, hoe de piloten die de verbinding onderhielden van India 'over the hump' met het gei'soleer- de nationalistische China, op NGS-kaarten vlogen, hoe de ze werden gebruikt bij de planning van het eindoffensief tegen Japan, hoe zij dienden als voorlichtings- en infor- matiemateriaal voor de strijdkrachten in legerkranten en informatiebulletins en hoe het 'Corps of Engineers' 20.000 vergrotingen van NGS-kaarten opstelde längs de aan- en afvoerwegen in het bevrijde Frankrijk ter orien tatie voor konvooirijders en ambulancechauffeurs. Op de ze wijze groeide de National Geographie Society in de oorlogsjaren uit tot een waarlijk nationaal instituut, wiens aktiviteit door de New York Times in 1945 werd geprezen als 'probably the most ambitious cartographic undertaking on record'. Huidige kartografische aktiviteiten De huidige aktiviteiten van de Cartographic Division strekken zieh uit over een aantal terreinen. Allereerst is daar de kaartproduktie ten behoeve van het National Geo graphie Magazine, hetgeen een jaarproduktie van zes kaarten betekent, die als losse bijlagen in elke tweede tijdschriftaflevering worden gedistribueerd, en vervolgens van circa 60 tekstkaarten ter illustratie van de artikelen. Sedert lang is het ngm een van de weinige tijdschriften KT 1988.XIV.4 21

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 23