Kartograflsche kennissystemen, een overzicht M.J. Kraak Inleiding Een van de gevolgen van toepassing van de Computer in de kartografie is dat de kaart hierdoor een grotere ver- spreiding heeft gekregen. Mensen werkzaam in aan de kartografie verwante disciplines, zoals de geografie, heb- ben door het gebruik van geografische informatiesystemen de kaart als het wäre opnieuw ontdekt. Er is hierdoor sprake van een forse toename in het aantal geproduceerde kaarten. Op het eerste gezicht is dat een positieve ontwikkeling, maar kwalitatief gezien blijkt men daarbij soms met minder genoegen te moeten nemen. Dit ligt niet zozeer aan de technische mogelijkheden, als wel aan het feit dat deze 'nieuwe' kaartenmakers niet altijd over een minimaal vereiste kartograflsche kennis beschik- ken (ormeling kraak, 1987). De kartografen zelf kunnen we echter ook niet geheel vrijpleiten. Zijn ze zelf niet wat laat het nut van de Com puter als kartografisch gereedschap gaan inzien? Een ge- volg hiervan is dat veel van de Software waarmee de kaartenmakers werken meestal niet voldoet aan de karto graflsche eisen. Dit komt doordat het veelal niet- kartografen zijn die de Software pakketten hebben ge- schreven. Zelfs al bevatten de pakketten enkele kartogra fisch verantwoorde 'default-waardes', toch is het aantal opties nog zo omvangrijk dat de kans op een verkeerde keuze groot is. De mogelijke oplossing voor de hierboven omschreven Problemen kan een kartografisch kennissysteem zijn. Een kennissysteem is een uitgekiend computerprogramma dat niet alleen gegevens maar ook kennis verwerkt. De effek- tiviteit van dergelijke programma's is vooral afhankelijk van de kwaliteit van opgeslagen kennis, maar ook van de manier en wijze waarop de kennis is opgeslagen. Karto graflsche kennissystemen als onderdeel van bijvoorbeeld een geografisch informatiesysteem bieden de niet- kartografisch geschoolde gebruiker van het systeem toch de mogelijkheid zijn of haar rapporten te voorzien van kartografisch verantwoorde kaarten. Voor sommige deel- gebieden van de kartografie voorziet men dat de toepas sing van kennissystemen kan leiden tot de toename van de produktiviteit en produktuniformiteit (bossler et al., 1988). In de literatuur komt men tegenwoordig termen als kennis- of expertsysteem veelvuldig tegen. Dit artikel wil eerst deze begrippen nader toelichten en daarna de moge lijkheden voor het kartografisch vakgebied aangeven. Een van de grootste problemen blijkt de vastlegging van de kartograflsche kennis te zijn, zodat invoer ervan in een kennissysteem mogelijk wordt. Er zal getracht worden dit met voorbeelden te verduidelijken. Kunstmatige intelligentie Onder kunstmatige intelligentie verstaat men dat deel van de informatica dat zieh ten doel steh Computers zo te programmeren dat ze taken kunnen verrichten die intelli gentie vereisen. De Fransman Bonnet (1987), een van de autoriteiten op dit gebied, omschrijft het als volgt: 'kunstmatige intelli gentie is de tak van wetenschap die zieh ten doel steh een beter inzicht te verkrijgen in de aard van intelligentie met behulp van computerprogramma's waarmee menselijke in telligentie wordt gesimuleerd'. De eerste programma's waarvan men zou kunnen zeggen dat ze kunstmatige intelligentie bevatten waren schaakpro- gramma's en vertaalprogramma's. Een van de hoofdpro- blemen waarmee men in dit veld gekonfronteerd wordt is hoe de kennis waarmee de programma's moeten werken, weergegeven moet worden in een voor de Computer bruikbare vorm. Hierbij moet gedacht worden aan het vinden van een overeenkomst tussen de werkelijkheid en een systeem van Symbolen waarmee een redenering moge lijk is. Voordat gekeken wordt hoe de kennis in de Computer ge- representeerd kan worden is het goed Stil te staan bij de soorten kennis die men kan onderscheiden (lauriere, 1986). Enkele kartograflsche voorbeelden zijn: reele Objekten (bijvoorbeeld een atlas); definities en aannames (bijvoorbeeld een omschrijving van begrippen in het kartografisch woordenboek; kon- venties als de zee op een kaart is blauw); koneepten (atlassen kunnen onderverdeeld worden in verschillende soorten, bijvoorbeeld schoolatlassen, re gionale atlassen, nationale atlassen en handatlassen); regels (keuze van een kaartprojektie is afhankelijk van het te karteren thema: de weergave van de wereld- graanproduktie vereist een oppervlaktegetrouwe pro- jektie); methoden en algoritmen (bijvoorbeeld klasse-indelings- methoden en -regels voor geautomatiseerde lijngenera- lisatie); strategieen en heuristische benaderingen (de kaart zal visueel in evenwicht zijn door toepassing van kartogra flsche denkwijze (theorieen) en inzichten); meta-kennis (kennis over kennis, anders gezegd wij weten welke kartograflsche kennis we bezitten, maar hoe weet de Computer dat). Bovengenoemde kennissoorten worden wel in twee kate- gorieen gegroepeerd (tanic, 1987): de deklaratieve kennis ('declarative knowledge'), het weten wat (regels, feiten, omschrijvingen en dergelijke) en de procedurele kennis ('procedural knowledge'), het weten hoe (een serie akties, procedures, strategieen en dergelijke). KT 1988.XIV.4 25

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 27