Konklusies Om tot een bevredigende oplossing te komen is een te- rugkoppelingsproces nodig dat zieh herhaalt tot de oplos sing bereikt is (de forward of backward linking). Het zal overigens duidelijk zijn dat de laatste van beide fasen de meest problematische is. Om het systeem volmaakt te maken voor de herziening van de zeekaart met betrekking tot scheepswrakken, ver wacht men bijna 200 regels nodig te hebben. Tot slot van dit voorbeeld voor beide fasen een voorbeeld van regels uit de kennisbank. Een evaluatieregel Warmeer het scheepswrak onder water ligt, en het wrak bevat geen gevaarlijke lading, en de survey dieptegege- vens voor het wrak zijn niet beschikbaar, en de doorgang boven het wrak is bekend, dan is de symbooldefinitie bekend. Een toepassingsregel: Wanneer de lokatie van het wrak XY is, en het wrak is zichtbaar, en de wraklokatie XY ligt in een dumparea, en het wrak is niet van belang als herkenningspunt, dan wordt het niet weergegeven. Tijdens het redeneerproces van het kennissysteem kan de kartograaf het systeem om uitleg vragen, zodat beslissin- gen die genomen zijn worden verklaard. Uit de experimenten die in de literatuur zijn beschreven is duidelijk geworden dat de kennissystemen momenteel slechts goed werken wanneer ze een beperkt kennisdo- mein bestrijken. Vertaald naar de kartografie betekent dit dat ze slechts in een klein onderdeel van de kartografie aktief kunnen zijn, zodat men aparte Systemen nodig heeft voor bijvoorbeeld kaartontwerp en kaartherzieningen. De experimenten wijzen ook uit dat de kartografische kennis zieh vrij goed in wanneer... dan. ..-konstrukties laat passen. Bij het vullen van het systeem blijken de kartografen de neiging te vertonen het aantal regels dat nodig is om de kennis weer te geven sterk te onderschatten. Enkele deel- gebieden van de kartografie waar er een kans voor een nuttig gebruik van kennissystemen aanwezig is zijn het kaartontwerp, de gebruikersinterface naar de digitale bestanden, het vullen van bestanden en de kartografische opleiding en training. In Nederland wordt in een samen- werking tussen het ITC te Enschede, de Rijksuniversiteit Utrecht en de Technische Universiteit Delft op dit laatste onderdeel onderzoek verricht. Momenteel kunnen de kennissystemen, zeker die op kar- tografisch gebied, nog niet als volwassen beschouwd wor den. Een van de kenmerkende beperkingen van de huidige Systemen is dat de kapaciteiten van de Systemen plotseling afnemen als men de grenzen van het vaak be- perkte kennisgebied overschrijdt. Ook is het redeneringsmechanisme in de Systemen vrij star nadat het eenmaal geprogrammeerd is, terwijl het juist een van de bijzondere eigenschappen van de mense- lijke intelligentie is om zieh snel te kunnen aanpassen aan een nieuwe situatie. Bovendien heeft de mens het vermö gen om in verschillende situaties van verschillende soor- ten redeneringen gebruik te maken. Toch is de verwachting dat men aan het einde van deze eeuw wel over volwassen kennissystemen zal beschikken. De niet-kartografisch geschoolde gebruiker van ruimtelij- ke informatiesystemen zal dan in Staat zijn kartografisch verantwoorde produkten te maken. Een interessante vraag voor de toekomst blijft dan: wat is dan nog de taak van de kartograaf? Literatuur Bonnet, A. (1987), Kunstmatige intelligentie: verwachting en werkelijkheid. Amsterdam: Addison-Wesley. Bossler, J.D. et al. (1988), Knowledge-based cartography: the NOS Experience. The American Cartographer vol. 15, no. 2, pp. 149-162. Kraak, M.J. (1987), Kunstmatige intelligentie, kennissystemen en kartografie. Delft: NVK studiedag werkgroep automatisering in de kartografie, pp. 3-9. Lauriere, J.R. (1986), Intelligence artificielle: resolution de Pro bleme par l'homme et la machine. Paris: Eyrolles. Luckey, S., D. Pendieton F. Walton (1987), Knowledge- based cartography: capturing cartographic expertise. Technical Papers ASPRS-ACSM Annual Convention, Baltimore vol. 3, Sur- veying, pp. 154-161. Mackaness, W.A. (1987), The problems of operationally defi- ning the map design process for cartographic expert Systems. Delft: NVK studiedag werkgroep automatisering in de kartogra fie, pp. 10-26. Mackaness, W.A., F.F. Fisher G.G. Wilkinson (1986), To- wards a cartographic expert System. Proceedings Autocarto Lon don, pp. 578-587. Morse, B.W. (1987), Expert System interface to geographic Infor mation system. Proceedings Autocarto 8, Baltimore, pp. 535-541. Müller, J.-C. (1987), Applications of knowledge-based Systems to cartography: prospects and limitations. Delft: NVK studiedag werkgroep automatisering in de kartografie, pp. 27-41. Müller, J.-C., R.D. Johnson L.R. Vanzella (1986), A knowledge-based approach for developing cartographic expertise. Second International Symposium on spatial data handling, Seattle, pp. 557-571. Naylor, C.M. (1983), Build your own expertsystem. [London], Sigma Technical Press. Ormeling, F.J. M.J. Kraak (1987), Kartografie. Ontwerp, produktie en gebruik van kaarten. Delft: Delftse Universitaire Pers. Pfefferkorn, G. et al. (1985), ACES: A cartographic expert system. Proceedings Autocarto 7, Washington, pp. 399-407. Robinson, G. M. Jackson (1985), Expert Systems in map de sign. Proceedings Autocarto 7, Washington, pp. 430-439. Schenk, T. (1988), Auf den weg zu Expertensystemen für die digitale Kartierung. Bildmessung und Luftbildwesen - Zeitschrift für Photogrammetrie und Femerkundung vol. 56, no. 2, pp. 53-65. Smith, T. et al. (1987), KGGIS-II A knowledge-based geograp hic information system. International Journal of Geographical Information Systems vol. 1, no. 2, pp. 149-172. Stadelmann, M. G.D. Lodwick (1988), Building a knowled- ge base for automated cartographic feature extraction from digi tal imagery. Proceedings Eurocarto Seven, ITC Publication no. 8, pp. 23-31. Tanic, E. (1987), L'intelligence artificielle et ses applications en planification urbaine. Etat de l'art. Blois: 12th UDMS. 28 KT 1988.XIV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 30