Automatisering bij de Dienst der Hydrografle L.H. van Opstal Digitale technieken voor kaartvervaardiging Bij de Dienst der Hydrografle werd in 1970 een aanvang gemaakt met automatisering. Höge prioriteit werd toen gegeven aan automatisering van het lodingwerk, het meet- werk op zee. Dit werk omvat, eenvoudig gezegd, het kon- tinu meten van tijd, plaats en diepte, waarbij diepte op een later tijdstip moet worden gekorrigeerd voor het getij en de deining. Het was de tijd waarin werd overgegaan naar een kleiner type schip voor de Noordzee met een kleinere be- manning. In diezelfde tijd kreeg de Dienst de beschikking over pre- cisie plaatsbepalingssystemen waarmee ook 's nachts ge werkt kon worden. Dit was alleen maar mogelijk door geautomatiseerde opslag en verwerking van de meetge- gevens. Aanvankelijk vond de verwerking van de gegevens plaats bij het Bureau Hydrografle in Scheveningen. Met het hui- dige Hydraut-II systeem kan de verwerking en kwaliteits- kontrole weer geheel aan boord gebeuren. Op het Bureau werd voor kartografisch werk voorlopig volstaan met een Aristo tekenautomaat voor lijnwerk en het plotten van posities (van bijvoorbeeld boeien, wrak- ken enzovoort). Vooral het automatisch berekenen en te- kenen van de Decca hyperbolen gaf een enorme tijdsbesparing. In 1984 werd begonnen met de bouw van een zogenaamd gekwalificeerd gegevensbestand met posities en karteerge- gevens van boeien, wrakken, lichten, obstrukties, offshore installaties, pijpleidingen enzovoort. Om ervaring op te doen voor verdere besluitvorming werd tevens een kleine serie kaarten bij de firma Repro- cart door middel van rasterscanning gedigitaliseerd. Dit kaartenbestand wordt jaarlijks, op aanwijzing van de kar- tografen, gekorrigeerd, waarna met een laserplotter de eindfilms voor de nieuwe editie geproduceerd worden. Reproduktie dus. In 1986 kreeg de Dienst der Hydrografle de beschikking over het bijzonder geavanceerde interaktieve karterings- systeem caris. Dit is een Canadees systeem, ontwikkeld door de universiteit van New Brunswick in samenwerking met de Canadese Hydrografische Dienst. Tegelijkertijd werd begonnen met het automatiseren van de uitgave van de Berichten aan Zeevarenden (B.a.Z.), de korrekties voor kaarten en boeken, en het geautomatiseerd plotten van de B.a.Z.-korrekties op nieuw te verstrekken kaarten. De week- en kwartaaleditie van de B.a.Z. rolt nu automa tisch en drukgereed van de printer. De korrekties op de voorraad-kaarten worden voor een groot deel geautomati seerd aangebracht. In 1987 werd, als gevolg van opgelegde personeelsreduk- ties, besloten tot versneide automatisering. Dit betekent onder meer dat produktie van de jaarlijkse editie van de serie Hydrografische kaarten voor Kust- en Binnenwateren zo snel mogelijk geautomatiseerd wordt. Omdat automati sche konversie van raster naar vektor nog onbevredigend is worden de kaarten handmatig gedigitaliseerd. Tegelijkertijd wordt doorgegaan met de opbouw van het kartografische gegevensbestand, waaruit in de toekomst alle kaarten en een deel van de overige hydrografische uitgaven gepubliceerd zullen worden. Op dit moment is het gehele bestand van wrakken, obstrukties, betonning, offshore installaties en herkenbare punten met hun karte- ringskenmerken ingevoerd. Binnenkort krijgt de Dienst de beschikking over een AO-rasterplotter waarmee de nodige eindfilms vervaardigd kunnen worden. Voorlopig wordt er nog gewerkt met een soort mengvorm van interaktieve kaartkompilatie en reproduktie van het gedigitaliseerde grafische produkt. Tot zover de toepassing van digitale technieken voor het grafische produkt. Digitale kaartprodukten Völop in ontwikkeling is ook het digitale produkt. Binnen afzienbare tijd zal de klassieke wijze van navigeren met kaart, passer en driehoek plaats maken voor interaktieve, digitale, navigatie-informatiesystemen. In deze Systemen wordt de digitale of elektronische kaart gei'ntegreerd met plaatsbepaling, log, kompas en mogelijk ook radar. Reeds geruime tijd wordt er in internationaal verband ge werkt aan specifikaties op grond waarvan de papieren kaart aan boord van schepen door een elektronische kaart kan worden vervangen. Omdat de aan boord te gebruiken kaartinformatie vaak van vele verschillende hydrografische diensten afkomstig is, moeten die specifikaties zeer gede- tailleerd zijn. Het zal dan nog wel even duren voor er volledige overeenstemming zal zijn over een 'officieel' kaartvervangend systeem, en zeker voor alle benodigde hydrografische informatie in de juiste digitale vorm be- schikbaar zal zijn. Tot zolang zal het ook duren voor de grote scheepvaart van zulke Systemen gebruik zal gaan maken. Er verschijnen echter steeds meer kleinere Syste men op de markt: vooral voor vissersschepen en voor de rekreatievaart. Tot nu toe maken de fabrikanten van die Systemen zelf hun digitale kaart. Dit is een ontwikkeling die zeker niet in het belang is van een veilige navigatie. Om die reden is de Dienst der Hydrografle voornemens om samen met het bedrijfsleven en de anwb een digitaal nautisch infor- matiesysteem voor de Noordzee uit te geven. Naast een, voorlopig beperkte, elektronische kaart zal het systeem KT 1988.XIV.4 39

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 41