1 fJ 1 N J L- Figuur 1. Elektronische kaart met radargegevens. ook een almanak en toeristische informatie bevatten. Een en ander gebeurt in nauw overleg met de fabrikanten van de daarvoor benodigde hardware. Toekomstverwachtingen Wat verwacht ik van de toekomst? Er is geen twijfel over mogelijk dat in de toekomst digitale technieken steeds be- langrijker zullen zijn. De informatiebronnen van de Hy- drografische Dienst, zoals de eigen schepen, de Rijkswaterstaat, de Topografische Dienst en buitenlandse hydrografische diensten zullen hun gegevens digitaal aan- leveren. Een expertsysteem zal het handwerk van de kartograaf gaan vervangen. Een nautisch kartograaf wordt informa- tiedrager, maar dan wel voorzien van de expertise om 'het aardoppervlak te beschrijven ten behoeve van een veilige navigatie'. Grafische back-up zal blijven, in welke vorm dan ook. Een regionaal, of mogelijk mondiaal, gegevensbestand voor de elektronische kaart (ecdb) zal kontinu en geheel up-to-date via satellieten worden uitgezonden. De gebrui- ker pakt daaruit wat hij nodig heeft. De techniek is er klaar voor; er draait al een proefopstelling. Het probleem is de organisatie. Binnen de Internationale Hydrografische Organisatie wordt er met voortvarendheid aan gewerkt. Ontwerpspecifikaties zijn opgesteld en er is een internati- onaal uitwisselingsformaat overeengekomen. Volgend jaar gaat een projektgroep van deskundigen van de acht hydro grafische diensten rond de Noordzee full-time aan het werk voor het ontwerpen van een Noordzee ecdb- netwerk, een update service, een distributiesysteem en de nodige regelgeving. Samen vormt dit, zoals D. Groot dit in een artikel in het ITC Journal noemt, de 'Geomatic In- frastructure'. Nationaal zal de ontwikkeling van geografische informa- tiesystemen leiden naar een nauwere koppeling van land en zee-informatie. Veel diensten bewegen zieh in het grensgebied, zoals de Topografische Dienst, de Hydrogra fische Dienst en de Rijkswaterstaat, maar ook de Rijks Geologische Dienst, de Rijksplanologische Dienst, mi- lieudiensten, het Kadaster, diensten van kustgemeenten en vele andere. Er dient mijns inziens op körte termijn een regeringsbe- leid te komen met betrekking tot de ontwikkeling, het be- heer en gebruik van digitale geografische informatie. Niet alleen is dit nodig voor het uitwisselen van informatie tussen de vele overheidsdiensten en ter ondersteuning van de beleidmakers, maar ook om al die informatiebronnen toegankelijk te maken voor publiek gebruik. Wederom 'Geomatische Infrastruktuur' waarbij ik dan denk aan standaardisatie, koppelen van gegevensbestanden, kommu nikatie en regelgeving. Het betreff een groot organisatorisch probleem waar al iets aan gedaan wordt. De ravi werkt onder meer aan standaardisatie van de vastgoedinformatie, de Rijksplano logische Dienst ontwikkelt zijn ruimtelijk informatie- systeem ria. En binnenkort wordt de Stichting maris (Marien Informatiesysteem Noordzee) opgericht. maris beoogt, in eerste aanleg, een verwijzingsservice te bieden met betrekking tot alle op de Noordzee betrekking heb- bende informatie. Figuur 2. Netwerk van relaties van de Hydrografische Dienst. Figuur 2 geeft een indruk van de veelheid aan relaties. Elk vakje op zieh is al een verzameling. En wanneer u dan bedenkt dat wij slechts een van de vele cellen van het te ontwikkelen netwerk zijn, dan is het duidelijk dat hier een enorme uitdaging ligt; een uitdaging van grote bestuurlijke en ekonomische betekenis. De vraag is welke minister die uitdaging zal oppakken. Hoe langer daarmee wordt gewacht, hoe groter het probleem wordt. Noot Schout-bij-Nacht L.H. van Opstal is Chef der Hydrografie (Hy drografische Dienst, 's-Gravenhage). Dit artikel werd op 22 September 1988 als lezing gepresenteerd tijdens het NVK- lustrumsy mposium KT 1988.XIV.4 Overheids diensten Kustgemeenten RWS DGSM j Dienst der Hydrografie! NL Informatie industrie Particuliere gebruikers North SEA ECDB network N Topografische dienst MARIS 40

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 42